Dodaj odrobinę do kociej karmy. Zwierzak odczuje różnicę
Gdy pojawiają się problemy z trawieniem, wiemy jak sobie pomóc. Do diety wprowadzamy produkty o dużej zawartości błonnika, spożywamy napoje wspomagające metabolizm, więcej się ruszamy i dbamy o to, by nie przejadać się przed snem. Co jednak zrobić, gdy problemy z trawieniem ma kot? Spokojnie i na to są sposoby.
Zdrowy kot wypróżnia się jeden lub dwa razy dziennie. Jego odchody (by nie wdawać się w szczegółowe opisy) powinny mieć taką konsystencję, by opiekun zwierzaka mógł łatwo wyjąć je z kuwety.
Nierzadkie są jednak sytuacje, w których kot w skutek nieprawidłowej diety cierpi na zaparcia, wzdęcia lub biegunki. Oznakami problemów pokarmowych są też wymioty, apatia lub utrata apetytu. Jak w takiej sytuacji wyregulować metabolizm czworonoga i co zrobić, by problem nie powracał?
Zobacz również: Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?
Zobacz również: Dlaczego kot gryzie rośliny doniczkowe?
Błonnik w diecie kota
Popularnym domowym dodatkiem, po który można sięgnąć szukając remedium na kocie kłopoty trawienne, jest siemię lniane. Podobnie jak u ludzi, wspomaga ono metabolizm, poprawia perystaltykę jelit oraz tworzy rodzaj ochronnej warstwy dla wnętrza organów. Błonnik, oczyszczając jelita pomaga też pozbyć się sierści, która została połknięta w wyniku kocich zabiegów toaletowych.
Dodatkowo, zawarty w siemieniu błonnik zwiększa uczucie sytości, a przez to pomaga zapobiegać otyłości, na którą często cierpią domowe koty.
Co więcej - kleik z siemienia pomoże nie tylko na kocie zdrowie, ale również na urodę, poprawiając kondycję sierści.
Zobacz również: Jak obliczyć wiek kota? Tak sprawdzisz, ile twój pupil ma lat
Jak często podawać kotu siemię lniane?
Choć siemię lniane ma pozytywny wpływ na kondycję zwierzaka, nie powinno stać się codziennym elementem jego diety. Najlepiej podawać je w sposób doraźny, wprowadzając do jadłospisu zwierzęcia, gdy ma ono problemy z trawieniem lub gdy chcemy poprawić stan jego sierści.
Przed pierwszym podaniem lub w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź niepokojących symptomów, należy skonsultować się z weterynarzem.
Jak przygotować kleik z siemienia lnianego dla kota?
Optymistą jest ten, kto liczy na to, iż kot spożyje dosypane do karmy suche ziarenka. Dla mruczka z siemienia lnianego należy przygotować kleik według następującego przepisu: dwie garści ziaren zalać wrzątkiem, a następnie gotować, aż do wytworzenia się zawiesiny. Galaretkę ostudzić i podać kotu.