Dodaj odrobinę do kociej karmy. Zwierzak odczuje różnicę

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem, wiemy jak sobie pomóc. Do diety wprowadzamy produkty o dużej zawartości błonnika, spożywamy napoje wspomagające metabolizm, więcej się ruszamy i dbamy o to, by nie przejadać się przed snem. Co jednak zrobić, gdy problemy z trawieniem ma kot? Spokojnie i na to są sposoby.

Koci metabolizm można wspomóc
Koci metabolizm można wspomóc123RF/PICSEL

Zdrowy kot wypróżnia się jeden lub dwa razy dziennie. Jego odchody (by nie wdawać się w szczegółowe opisy) powinny mieć taką konsystencję, by opiekun zwierzaka mógł łatwo wyjąć je z kuwety.

Nierzadkie są jednak sytuacje, w których kot w skutek nieprawidłowej diety cierpi na zaparcia, wzdęcia lub biegunki. Oznakami problemów pokarmowych są też wymioty, apatia lub utrata apetytu. Jak w takiej sytuacji wyregulować metabolizm czworonoga i co zrobić, by problem nie powracał?

„Zdrowie na widelcu”: Siemię lniane. Superfood i doskonały kosmetykPolsat Cafe

Błonnik w diecie kota

Popularnym domowym dodatkiem, po który można sięgnąć szukając remedium na kocie kłopoty trawienne, jest siemię lniane. Podobnie jak u ludzi, wspomaga ono metabolizm, poprawia perystaltykę jelit oraz tworzy rodzaj ochronnej warstwy dla wnętrza organów. Błonnik, oczyszczając jelita pomaga też pozbyć się sierści, która została połknięta w wyniku kocich zabiegów toaletowych.

Dodatkowo,  zawarty w siemieniu błonnik zwiększa uczucie sytości, a przez to pomaga zapobiegać otyłości, na którą często cierpią domowe koty.

Co więcej - kleik z siemienia pomoże nie tylko na kocie zdrowie, ale również na urodę, poprawiając kondycję sierści.

Jak często podawać kotu siemię lniane?

Problemy w kuwecie? Warto przyjrzeć się diecie
Problemy w kuwecie? Warto przyjrzeć się diecie123RF/PICSEL

Choć siemię lniane ma pozytywny wpływ na kondycję zwierzaka, nie powinno stać się codziennym elementem jego diety. Najlepiej podawać je w sposób doraźny, wprowadzając do jadłospisu zwierzęcia, gdy ma ono problemy z trawieniem lub gdy chcemy poprawić stan jego sierści.

Przed pierwszym podaniem lub w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź niepokojących symptomów, należy skonsultować się z weterynarzem.

Jak przygotować kleik z siemienia lnianego dla kota?

Optymistą jest ten, kto liczy na to, iż kot spożyje dosypane do karmy suche ziarenka. Dla mruczka z siemienia lnianego należy przygotować kleik według następującego przepisu: dwie garści ziaren zalać wrzątkiem, a następnie gotować, aż do wytworzenia się zawiesiny. Galaretkę ostudzić i podać kotu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas