Dodaj odrobinę do wrzątku lub herbaty. Na jelita zadziała niczym balsam
Uczucie pełności, bulgotanie w żołądku i brzuch ogromny jak balon? To najprawdopodobniej wynik przejedzenia albo niestrawności, które często nam towarzyszą, nie tylko po biesiadzie przy suto zastawionym stole. W takim przypadku można sięgnąć po napój, który rozrusza nie tylko leniwe jelita, ale pomoże też wątrobie i przeciążonemu żołądkowi. Wiele osób hołduje herbacie miętowej, ale nie tylko ona może przynieść ulgę, zwłaszcza wtedy, kiedy akurat nam się skończyły zapasy. Poznaj napoje na lepsze trawienie.
Woda? Nie tylko doskonale gasi pragnienie
Mamy problemy trawienne? Czasami warto sięgnąć po rozwiązanie najprostsze, czyli po szklankę wody. Dlaczego? Ponieważ nawodniony organizm pracuje wydajniej i lepiej radzi sobie z pełnością w żołądku oraz leniwymi jelitami. Zamiast jednak sięgać po nią solo, warto dodać do niej kilka składników.
Świetnie pasuje tutaj albo plasterek cytryny lub odrobina soku z tego zdrowego owocu. Jeśli mamy pod ręką świeżą miętę, to również może tutaj być wykorzystana. W przypadku, kiedy trapi nas zatrucie pokarmowe, woda również może postawić nas na nogi: aby poczuć się lepiej, oprócz cytryny warto dodać szczyptę soli - tym samym przygotujemy naturalny napój izotoniczny.
Napar z imbiru: rozrusza leniwe jelita
Co wiemy o imbirze? Na pewno sięgamy po niego częściej zimą, ponieważ jego nieco pikantny smak podkręca smak herbaty pitej w trakcie słoty, a także kiedy chcemy się nieco rozgrzać. Okazuje się, że aromatyczne kłącze pomoże wtedy, kiedy nasz układ pokarmowy cierpi. Wystarczy dwa cm imbiru obrać ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki, zalać wrzątkiem i pozostawić na kilka minut pod przykryciem, by mikstura nieco ostygła.
Imbir nie tylko rozgrzewa, ale również pobudza żołądek do produkcji większej ilości kwasów, które szybko rozprawiają się z trawionym pokarmem. Równocześnie poprawia perystaltykę jelit, więc szybciej miną uciążliwe wzdęcia.
Kminek: pomoże na przejedzenie
Kminek nie powinien być zaskoczeniem, ponieważ powinno się go dodawać do ciężkostrawnych potraw. Niestety, nie zawsze komponuje się do dań, a czasami jego smak może dominować i odjąć uroku spożywanego rarytasu. Jeśli po uczcie czujemy się przepełnieni i wzdęcia nas męczą, to można sporządzić z kminku napar.
Wystarczy jedna łyżeczka kminku zalana szklanką wrzącej wody. Całość wystarczy przykryć spodkiem i pozostawić do ostudzenia. W przypadku naparu z kminku powinno się tę miksturę dozować: wypijać po ćwierci szklanki kilka razy dziennie, aby poprawić perystaltykę jelit i pobudzić żołądek do wytężonej pracy.