Domowe sposoby na brzydki zapach z pralki

Nie potrzebujesz silnych detergentów, by w prosty i szybki sposób pozbyć się uporczywego zapachu z pralki, a także przywrócić jej dawną świetność. Zapewne większość przydatnych produktów masz już w domu. Sprawdź, czego potrzebujesz, by tanio i w sposób przyjazny dla środowiska odświeżyć pralkę.

Postaw na domowe sposoby, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki
Postaw na domowe sposoby, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki123RF/PICSEL

Jak szybko i tanio wyczyścić pralkę?

Domowe sposoby czyszczenia pralki mają wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że są dostępne od ręki, bez konieczności spędzania długich godzin w sklepach i tracenia czasu na dobieranie odpowiednich produktów. Zobacz, których już teraz warto poszukać w domowych zakamarkach.

Wyczyść pralkę octem

To niesamowicie skuteczny i w stu procentach ekologiczny sposób na wyczyszczenie pralki. Ocet działa jak najlepszy odkamieniacz, przy okazji usuwając bakterie. Jedynym minusem tej metody jest fakt unoszenia się octowego zapachu z bębna pralki. Jeśli chcemy w ten sposób pozbyć się nieświeżego zapachu z pralki, będziemy potrzebowali szklanki octu. Wlewamy go do komory na detergenty, następnie ustawiamy temperaturę 90 st. C i włączamy puste pranie. Jeśli chcemy przytłumić ostrą woń octu, możemy do niego dodać kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego.

Soda - sprzymierzeniec czystej pralki

Soda oczyszczona skutecznie rozprawi się z niemiłą wonią pralki. Do wykonania tego sposobu potrzebujemy jedynie ¾ szklanki sody, którą wsypujemy do komory na proszek. Następnie uruchamiamy możliwie najdłuższy cykl prania wraz z wysoką temperaturą. Po wszystkim zauważymy, że brzydki zapach zniknął, a dodatkowo wnętrze będzie zdezynfekowane i odświeżone.

Kwasek cytrynowy na brzydki zapach z pralki

Kwasek sprawdzi się jako skuteczny odświeżacz oraz odkamieniacz bębna i przewodów pralki. Wystarczy dokładnie rozpuścić 2 łyżeczki kwasku cytrynowego w połowie szklanki ciepłej wody, a następnie dokładnie wytrzeć jej wnętrze i wszystkie elementy, na których powstał kamienny osad. Innym sposobem będzie wsypanie 120 gramów kwasku bezpośrednio do bębna pralki i nastawienie standardowego programu prania w temperaturze 60 st. C.

Tabletka do zmywarki sprawdzi się też w pralce

Jeśli posiadasz w kuchni zmywarkę, na pewno korzystasz też ze specjalnych tabletek. Okazuje się, że w swojej uniwersalności mogą zostać wykorzystane do gruntownego czyszczenia śmierdzącej pralki. Wystarczy do bębna wrzucić jedną lub dwie tabletki i ustawić cykl prania na 60-90 st. C. To sposób, który nie tylko zapewni przyjemny zapach, ale także usunie kamień i nagromadzone zarazki.

Czyszczenie pralki - o tym lepiej nie zapominać

Brud  gromadzi się w każdym zakamarku pralki, powodując nieprzyjemny zapach
Brud gromadzi się w każdym zakamarku pralki, powodując nieprzyjemny zapach123RF/PICSEL

Usunięcie brzydkiego zapachu z wnętrza pralki to tylko połowa sukcesu. Warto zadbać o to, by przynajmniej raz w miesiącu dokładnie wyczyścić cały sprzęt. Aby przedłużyć żywotność pralki, dobrze jest pamiętać o kilku istotnych krokach pielęgnacyjnych.

Zacznij od wymiany filtra

Przy aktywnym użytkowaniu pralki, to właśnie na filtrze zbierają się wszystkie zabrudzenia z ubrań. Kurz, włosy, sierść oraz piasek stopniowo zaczynają osadzać się wewnątrz pralki. Jeśli tak się stanie, zwiększa się ryzyko niedopierania ubrań oraz szybszego powstawania brzydkiego zapachu w pralce. Dlatego tak istotne jest dbanie o filtr i regularna jego wymiana. Czyszczenie filtra jest bardzo proste. Wystarczy usunąć chroniącą go przesłonę, a następnie dokładnie wytrzeć i wypłukać w roztworze na bazie octu i wody. Po wyschnięciu można go na powrót zamontować.

Nie zapomnij o pojemniku na detergenty

To niewielka komora, w której szybko gromadzi się nalot z proszku do prania i płynów do płukania. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też jest siedliskiem wielu bakterii. By pozbyć się osadu, należy wyjąć pojemnik i wyszorować w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku większych zabrudzeń przyda się szczoteczka do zębów lub miękka ściereczka.

Wyczyść przestrzenie między uszczelkami

Podczas gruntownego czyszczenia pralki warto mieć na uwadze również uszczelki. Wystarczy je wyjąć i umyć za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Jeśli to nie poskutkuje, można sięgnąć po pastę wykonaną z sody oczyszczonej i łyżki wody, którą najszybciej nałożymy starą szczoteczką do zębów. Przy okazji dobrze jest przetrzeć także przestrzenie między uszczelkami, aby upewnić się, że nie ominęliśmy żadnego zabrudzenia.

Rozwieś pranie

Czyszczenie pralki nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym. Cała praca może jednak bardzo szybko pójść na marne, jeśli zaczniemy zostawiać mokre ubrania w bębnie. Dobrym nawykiem będzie natychmiastowe wyciąganie czystych rzeczy tuż po zakończeniu prania. To zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni oraz brzydkich zapachów. Dla pewności warto wytrzeć bęben w środku do sucha lub zostawić uchylone drzwiczki.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas