Reklama

Reklama

Domowe sposoby na pozbycie się plam z trawy

Plamy na ubraniach z trawy bywają trudne do usunięcia. Wszystko za sprawą występującego w niej chlorofilu, mającego mocne właściwości barwiące. Jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z plamami po trawie, śmiało możemy sięgnąć po specjalne detergenty lub wypróbować sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się uciążliwych zabarwień.

Zielone plamy z trawy najbardziej widoczne są na jasnych ubraniach, a im bardziej barwnik przeniknie do materiału, tym trudniej się z nim uporać. Jednak kiedy plama jest świeża, znacząco wzrasta szansa na łatwe pozbycie się jej z tkaniny. 

Czym usunąć plamy z trawy? Wypróbuj sok z cytryny albo alkohol

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy - możemy użyć wyciśniętego soku z cytryny, ale dobrym rozwiązaniem będzie również sięgnięcie po kwasek, który kupimy w większości sklepów. Na plamę nanosimy sok z cytryny i delikatnie przecieramy zabrudzone miejsce. Na koniec dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Metoda świetnie sprawdza się przy świeżych i niewielkich plamach z trawy, którymi zabrudzone zostały ubrania wykonane z delikatnych tkanin.

Reklama

Alkohol - najlepiej stosować bardzo mocny alkohol - na przykład 70 proc. Można go zastąpić spirytusem rozcieńczonym z wodą. Zaletą używania alkoholu na pozbycie się plam z trawy jest fakt, że nie odbarwia on materiału. Plamę należy nawilżyć alkoholem i delikatnie przy pomocy ściereczki lub gąbki wetrzeć go w zabrudzone miejsce, a następnie zostawić na pół godziny. Po tym czasie przystępujemy do prania odzieży. Co ważne - należy to robić w bardzo zimnej wodzie.

Warto wiedzieć: Jak wywabić plamy z podkładu?

Czym usunąć plamy z trawy? Pomocny m.in. lakier do włosów

Lakier do włosów - zawiera alkohol, więc jego działanie jest podobne do metody opisanej wyżej. Na plamę nanosimy lakier i pozostawiamy do wyschnięcia specyfiku. Kolejnym krokiem jest usunięcie plamy czystą i suchą szczoteczką do zębów. Na koniec ubranie możemy wyprać w pralce lub zrobić to ręcznie, jeśli tak zaleca producent.

Płyn do mycia naczyń - jedna z najpopularniejszych metod stosowanych przy usuwaniu plam z trawy. Płyn do mycia naczyń ma tę zaletę, że nie niszczy ubrań i ich nie odbarwia. Na plamę należy nanieść niewielką ilość płynu, zaprać, a następnie uprać w pralce w niskiej temperaturze.

Czytaj także: Niezawodne sposoby na usunięcie plam z czerwonego wina

Czym usunąć plamy z trawy na białej tkaninie? 

Woda utleniona - doskonale sprawdzi się przy zabrudzeniach trawą na białych tkaninach, wykonanych z bawełny lub lnu. Sposób na usunięcie plamy z trawy za pomocą wody utlenionej jest bardzo prosty. Plamę zwilżamy wodą utlenioną, odstawiamy ubranie na kilkadziesiąt minut, na koniec pierzemy w zimnej wodzie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: plama z trawy | jak pozbyć się plam

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama