Domowe zero-waste: Włóż korek po winie do lodówki i poczuj różnicę

Wydobywający się przykry zapach z lodówki sprawia, że nie tylko nie mamy ochoty zbyt często jej otwierać, ale także boimy się wkładać do niej świeżo przygotowane potrawy. Produkty wzajemnie przesiąknięte swoimi charakterystycznymi zapachami potrafią skutecznie odebrać apetyt na jedzenie. Ratunkiem jest umieszczenie wewnątrz sprzętu pochłaniacza niemiłych woni. Zamiast inwestować w sklepowe produkty, wykorzystaj do tego korek wyciągnięty z butelki po ulubionym winie.

Nie wyrzucaj korka po winie - włóż go do lodówki
Nie wyrzucaj korka po winie - włóż go do lodówki123RF/PICSEL

Źródła nieprzyjemnego zapachu w lodówce

Wyposażenie kuchni nie byłoby kompletne bez lodówki, która może pomieścić wszelkiego rodzaju żywność. Zazwyczaj wkładamy do niej wędliny, nabiał, mięsa, ryby, a także owoce i warzywa. Dlaczego po pewnym czasie gromadzą się w niej nieprzyjemne zapachy?

Jest to spowodowane przede wszystkim niewłaściwym przechowywaniem produktów spożywczych. Ściśnięte w szufladach i na półkach produkty, przeterminowane jedzenie, nadpsute resztki wcześniejszych posiłków oraz zbierające się okruchy z czasem zaczynają wydzielać brzydką woń. Problem będzie narastał, jeśli nie zadbamy o regularne czyszczenie lodówki. Dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu zrobić generalny porządek, a żywność pakować do szklanych pojemników.

Korek po winie w lodówce - czy to ma sens?

Nasączony olejkami eterycznymi korek pochłonie nieprzyjemne zapachy w lodówce
Nasączony olejkami eterycznymi korek pochłonie nieprzyjemne zapachy w lodówce123RF/PICSEL

Kieliszek wina do obiadu lub eleganckiej kolacji dodatkowo podbija smak serwowanych dań. Wypity wieczorem pomaga odprężyć się po długim dniu. Zdarza się, że zanim dostaniemy się do trunku, musimy poradzić sobie z zabezpieczającym alkohol korkiem. Okazuje się, że po otwarciu butelki nie musimy wcale się go pozbywać. Świetnie sprawdzi się w roli domowego odświeżacza do lodówki.

Jeśli chcesz szybko przywrócić ładny zapach w lodówce, sięgnij po dwie rzeczy - korek po winie oraz ulubiony olejek eteryczny. Nasącz zatyczkę wybranym produktem, a następnie włóż go na półkę w lodówce. Korek będzie pochłaniał brzydką woń, na jej miejsce uwalniając przyjemny aromat. By ta metoda służyła jak najdłużej, postaraj się raz w tygodniu nasączyć korek ponownie, a co 2-3 tygodnie wymienić go na nowy.

Domowe pochłaniacze brzydkich woni

Zapasy licznych przypraw, które z powodzeniem znajdziemy w kuchennych szafkach, przydadzą się nie tylko do kulinarnych eksperymentów, ale także podczas sprzątania. Popularne kuchenne niezbędniki neutralizują brzydki zapach lepiej niż niejeden sklepowy produkt, na który trzeba wydać niemałe pieniądze. Ich zaletą jest także to, że działają niemal natychmiastowo. Sprawdź, które z nich przydadzą się do odświeżenia wnętrza lodówki.

  • Kawa - unoszący się w kuchni aromat świeżo zmielonych ziaren oraz zaparzonej przed kilkoma minutami kawy automatycznie wprawia w lepszy nastrój. Kawę, a konkretnie jej mieloną wersję, z powodzeniem wykorzystamy jako domowy pochłaniacz brzydkich zapachów w lodówce. Wystarczy, że odrobinę proszku umieścimy na podstawce i włożymy np. na środkową półkę. Dla podbicia efektu możemy nabić ziarenkami kawy cząstkę jabłka. Decydując się na tę metodę, pamiętajmy o częstym zmienianiu kawy, gdyż szybko wietrzeje.
  • Cytryna - niemiła woń uderzająca nas po nosie wraz z otwarciem lodówki powoduje, że zaczynamy podawać w wątpliwość świeżość przechowywanych w niej produktów. Jak ekspresowo zaradzić temu problemowi? Rozwiązaniem jest świeża cytryna. Przekrojoną na pół lub w formie plasterków umieszczamy na dowolnej półce lodówki. Teraz wystarczy odczekać kilka godzin, by wyczuć zmianę zapachu.
  • Cynamon - tej przyprawy nie może zabraknąć w aromatycznych szarlotkach pełnych pysznych jabłek. Cynamon wykazuje silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ekspresowo wyeliminuje brzydki zapach skumulowany w lodówce. Wystarczy, że umieścimy odrobinę sproszkowanej przyprawy na talerzyku lub wstawimy na półkę całą laskę cynamonu.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas