Domowy koktajl dla storczyków. Masowo obsypią się kwiatami
Oprac.: Joanna Leśniak
Symbolika storczyków jest niezwykle bogata, ale najczęściej wiązane są z miłością, pięknem i wdziękiem. Nic dziwnego, że często są wybierane jako podarek dla bliskiej osoby. Efektowny kwiat pojawił się w twoim domu i zastanawiasz się, jak dbać o storczyka? Wbrew popularnej opinii, wcale nie jest trudny w obsłudze. Pielęgnację rośliny ułatwi dodatkowo sprytny trik. Użyj wody ryżowej do storczyków, aby obsypały się kwiatami.
Spis treści:
Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?
Mimo że grube liście orchidei w kolorze głębokiej zieleni wyglądają bardzo dekoracyjnie, nie da się ukryć, że to na uzyskaniu bujnego kwitnienia zależy nam najbardziej. Kolorowe płatki przyciągają wzrok i cieszą swoim atrakcyjnym wyglądem, wprowadzając do wnętrz przyjemną atmosferę. Zastanawiasz się, jak to uzyskać? Do podstawowych wymagań storczyka należą:
- Światło — na idealnym stanowisku dla storczyka powinno być dużo rozproszonego światła. Niedoświetlona orchidea szybko zmarnieje, a w ostrym świetle może dojść do poparzeń i usychania. Jeśli uprawiasz roślinę przy oknie, wybieraj parapet od strony wschodniej lub zachodniej.
- Podłoże — musi być przepuszczalne i lekkie. Nie sprawdzą się gleby ciężkie i gliniaste, które doprowadzałyby do groźnych zastojów wody.
- Wilgotność powietrza — storczyki lubią dużą wilgotność. Polecanym zabiegiem w uprawie orchidei jest więc zraszanie roślin. Zabieg ten wykonuj z odległości 20-30 centymetrów, unikając moczenia kwiatów.
Woda ryżowa do storczyków jak odżywczy koktajl
Jednym z domowych sposobów na pobudzenie storczyka do kwitnienia jest zastosowanie wody ryżowej. W przeciwieństwie do odżywek dostępnych w sklepach mikstura właściwie nic nie kosztuje. Uzyskasz ją przy okazji przygotowania obiadu.
Jednocześnie woda z ryżu znakomicie wpływa na kondycję całej rośliny. W jej składzie nie brakuje:
- witamin z grupy B,
- żelaza,
- fosforu,
- magnezu,
- krzemu.
Przekłada się to bezpośrednio na wzmocnienie korzeni i zmobilizowanie storczyka do wzrostu. Liście mają piękną barwę i nie wiotczeją, a na roślinie nowe kwiaty pojawiają się masowo. Do tego są chronione przed przedwczesnym usychaniem i przekwitaniem.
Jak zrobić wodę ryżową do storczyków? Nawóz odpowiedni dla początkujących
Zrobienie naturalnego nawozu dla storczyka nie jest skomplikowane, a przynosi znakomite efekty. Nie ma więc powodów, aby nie spróbować. Tym bardziej że wodę ryżową do podlewania storczyków możesz uzyskać na dwa sposoby.
- Pierwszy z nich to wykorzystanie wody, która została po gotowaniu ziaren. Musi być ona jednak pozbawiona soli i jakichkolwiek innych przypraw. Jeśli zamierzasz użyć jej do roślin, gotuj ryż luzem — nie w plastikowych torebkach.
- Druga metoda zakłada zanurzenie surowych ziaren w chłodnej wodzie na dwie lub trzy godziny. Ryż wykorzystasz potem do gotowania, a wodę do pielęgnacji orchidei. Same plusy!
Jak często podlewać storczyki wodą ryżową?
Pamiętaj, by zawsze używać przestudzonego płynu. Podkreślamy to zwłaszcza w sytuacji, gdy używasz wody po gotowaniu ryżu. By domowa odżywka do storczyków przyniosła pożądane efekty w postaci obfitego kwitnienia, używaj jej co trzecie lub co czwarte podlewanie. Nie ma konieczności fundowania jej roślinom podczas każdego dostarczania wody.
Ryżowy proszek dla kwitnących orchidei
Istnieje jeszcze jedna metoda pielęgnacji storczyków przy pomocy ryżowego specyfiku. Choć jest nieco bardziej czasochłonna, pozwala na przygotowanie nawozu w proszku, który w szczelnym pojemniku można przechowywać przez długi czas. Dzięki temu odżywkę dla orchidei będziesz mieć zawsze pod ręką.
Wystarczy, że szklankę ryżu wysypiesz na rozgrzaną, suchą patelnię i będziesz prażyć przez kilka minut. Gdy ziarna ostygną, zmiksuj je przy pomocy blendera. Powinien powstać lekki puder. Zamknij go w słoiku i gotowe! Pamiętaj, że przed użyciem wymaga on rozpuszczenia w chłodnej wodzie i odstawienia na pół godziny. Taką miksturą podlewaj storczyki raz w miesiącu.
Polecamy: