Storczyk nie chce kwitnąć? Oto sposób, by obsypał się kwiatami
Popularność storczyków nie maleje, bo można spotkać je na wielu polskich parapetach. Skąd jego popularność? Ponieważ niewielkim nakładem pracy wdzięcznie się prezentuje i wypuszcza kaskady kolorowych kwiatów. A co zrobić, kiedy nasz egzemplarz jest kapryśny i łodygi są ogołocone? Poznajmy łatwe sposoby, aby pobudzić storczyka do kwitnienia.
Dlaczego storczyk nie kwitnie?
Jeśli nasz storczyk nie kwitnie, to nie zawsze powinniśmy się niepokoić. Choć niektóre z nich mają kwiaty przez większość roku, to w zasadzie po przekwitnięciu musi mieć trochę czasu, aby znów wypuścić nowe pąki. W wypadku, gdy storczyk nie kwitnie od kilku miesięcy, trzeba przyglądnąć się jego kondycji. Czasami wystarczy stworzyć mu bardziej sprzyjające warunki, ale niekiedy potrzebna jest poważniejsza interwencja. Dlatego na początku warto poznać, jakie storczyk ma wymagania.
Stanowisko dla storczyka - od tego trzeba zacząć
Dla storczyka, podobnie jak każdej rośliny, istotne jest stanowisko. Z racji tego, że tworzy przepiękne kwiaty, musi mieć jasną eskpozycję. Dlatego też zacienione miejsca w domu nie będą dla niego najdogodniejsze. Z drugiej strony storczyk nie może być ustawiony w palącym słońcu, ponieważ to może wywołać poparzenia na liściach, a także osłabienie rośliny. Nie poleca się także ustawiania go na parapecie od strony południowej. Jeśli trudno o takie miejsce w domu, wystarczy storczyka umieścić ok. metra od okna.
Podlewanie? Storczyk to bardzo lubi
Wyłącznie sukulenty nie przepadają za częstym podlewaniem, ale tropikalny storczyk lubi wodę, a nawet kąpiele. W przypadku tej rośliny sprawdzi się moczenie osłonki w misce z wodą. Po ok. 30 minutach, wystarczy storczyka wyciągnąć, a następnie poczekać, aż nadmiar wody odpłynie. Jak często podlewać storczyka? Otóż wystarczy go obserwować. Jeśli korzenie schowane za osłonką robią się szare, to znak, że trzeba go podlać.
Z racji tego, że storczyk pochodzi z terenów tropikalnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie upalnych dni zraszać jego zielone liście.
Pamiętasz o nawozie dla storczyka?
Nawożenie storczyka jest niezbędne i ten nawyk trzeba sobie wyrobić, bo bez tego nie zakwitnie. Na szczęście, w sklepach można kupić specjalne preparaty, które wystarczy rozpuścić w wodzie i podlać. Jeśli akurat takiego nie mamy pod ręką, wystarczy sięgnąć po banana! Skórkę owocu trzeba pokroić, umieścić w słoiku i zalać litrem wody. Po dwóch dniach nawóz wystarczy wymieszać z wodą w misce i w takiej kąpieli moczyć storczyka przez 30 minut.
Zadbaj o temperaturę
Jeśli wydaje nam się, że o storczyka dbamy należycie, ale on nadal nie odwdzięczył się kwiatami, to warto przyjrzeć się temperaturze w pomieszczeniu. Czasami zbyt wysoka powoduje, że storczyk nie kwitnie. Wtedy rozwiązaniem może być przeniesienie go do nieco chłodniejszego pomieszczenia, jednak temperatura nie może być niższa niż 17 stopni Celsjusza.
Innym patentem jest przenoszenie storczyka do chłodniejszego pomieszczenia, ale tylko nocą - ten sposób sprawi, że stworzy się warunki bliskie naturalnych dla rośliny.
Uwaga na przycinanie storczyka!
Niektórzy hodowcy polecają, żeby storczyka po przekwitnięciu przyciąć. Niestety, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ doświadczenie pokazuje, że po przekwitnięciu na tej samej łodydze w ciągu kilku dni pojawi się nowy pęd, który z czasem pokryje się kwiatami. Jeśli odetniemy całkowicie łodygę, to wtedy zaburzymy cykl wzrostu storczyka. Oczywiście, można przyciąć storczyka, ale pod jednym warunkiem. Pęd musi uschnąć w całości. Można także usunąć tylko martwe części łodygi.
Storczyk przekwitł i co dalej?
Storczyk, który przekwitł, ma nieco inne wymagania. Warto pamiętać, że takiej rośliny nie wolno nawozić, aby przygotować ją do regeneracji. Taka sama zasada dotyczy podlewania - przez pierwszy miesiąc warto całkowicie go przesuszyć, a następnie nawadniać z mniejszą częstotliwością.