Domowy nawóz ziemniaczany do roślin doniczkowych. Jak zrobić i stosować?

Babcine patenty wracają do łask w różnych dziedzinach życia. Jeśli chcesz uniknąć nadmiaru chemii w uprawie swoich roślin doniczkowych, skorzystaj z pomysłu na wykorzystanie wody z gotowania ziemniaków. Naturalną odżywkę do kwiatów uzyskasz przy okazji przyrządzania posiłku. Trudno ją przedawkować, a efekty stosowania przejdą twoje najśmielsze oczekiwania. Sprawdź, jak wykorzystać wodę z ziemniaków do pielęgnacji roślin doniczkowych.

Jak stosować wodę z gotowania ziemniaków do kwiatów?
Jak stosować wodę z gotowania ziemniaków do kwiatów?123RF/PICSEL

Co zawiera woda z gotowanych ziemniaków?

Swojskie kartofle raczej nie zajmują wysokich pozycji na liście modnych superfoods. Nie oznacza to jednak, że są bezwartościowe! Co prawda podczas obróbki termicznej, a zwłaszcza gotowania, tracą część substancji odżywczych, ale nadal możemy je wykorzystać. Choć sami nie będziemy jej pić, woda z gotowanych ziemniaków sprawdzi się jako odżywka do roślin doniczkowych, w tym do uwielbianych storczyków. Jakie składniki warunkują jej pielęgnacyjne walory?

  • Fosfor często jest składnikiem chemicznych środków pobudzających rośliny do wzrostu. Wpływa też na wzmocnienie ich systemów korzeniowych. Warto więc wiedzieć, że możemy dostarczyć go kwiatom w bardziej naturalny sposób.

  • Potas bierze udział w procesie fotosyntezy. Nie pozostaje bez znaczenia dla bujniejszego kwitnienia oraz utrzymania zielonych części roślin w dobrej kondycji. Pomaga również chronić je przed chorobami i pleśnią.

  • Skrobia wzbogaca podłoże, dzięki czemu rośliny bardziej efektywnie pobierają z niego składniki odżywcze.

O tym pamiętaj: Wodę po ziemniakach wykorzystasz zarówno w domowej uprawie roślin doniczkowych, jak i w ogrodzie.

"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie?Interia.tv

Jak stosować wodę z gotowania ziemniaków w pielęgnacji kwiatów?

Płyn, który pozostaje po przygotowaniu kartofli to nie tylko ukłon w stronę babcinych patentów. Wpisuje się również w modny od lat trend zero waste jako sposób na wykorzystywanie swoich zapasów w maksymalnym stopniu. Skoro wiesz już, jak cennym i bogatym w składniki odżywcze środkiem dysponujesz, wylewanie wody po odcedzeniu ziemniaków byłoby wyłącznie marnotrawstwem. Zwróć też uwagę na to, że uzyskasz go przy okazji i bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Wykorzystaj domowy nawóz do storczyka, a kwiaty cię zachwycą!
Wykorzystaj domowy nawóz do storczyka, a kwiaty cię zachwycą!123RF/PICSEL

Co zrobić, by efekty stosowania wody ziemniaczanej były najlepsze?

  • Podczas gotowania kartofli nie dodawaj soli. Nawet niewielka ilość może zadziałać na rośliny zabójczo. Danie z powodzeniem możesz przyprawić na dalszym etapie przygotowania posiłku lub nawet po wyłożeniu jedzenia na talerze.

  • Poczekaj, aż woda ostygnie. Powinna mieć temperaturę pokojową.

  • Wodę zamieszaj bezpośrednio przed podlaniem kwiatów. Stosuj raz w tygodniu.

Ziemniaczana odżywka inaczej

Jeśli zastanawiasz się, czy można jakoś zużyć skórki z ziemniaków, jesteś w dobrym miejscu! Z jednej strony kojarzą się wyłącznie z odpadkami, ale z drugiej trzeba uświadomić sobie, że też są produktem bogatym w substancje odżywcze. Gdy trudno jest ci zrezygnować z solenia kartofli podczas gotowania, w celach ogrodniczych wykorzystaj same obierki.

Potrzebujesz resztek z pięciu lub sześciu ziemniaków oraz litra wody. Od momentu wrzenia gotuj przez kilka minut, następnie odstaw do wystudzenia. Rezultaty stosowania takiego preparatu będą równie dobre: twoje rośliny odżyją i będą mniej podatne na choroby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas