Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj do ciemierników?

Oryginalne ciemierniki mogą być chlubą każdego ogrodnika. Nie trzeba wiele, aby na długo pojawiły się na nich piękne, przypominające róże kwiaty, które pokazują się wtedy, kiedy reszta roślin jest jeszcze w uśpieniu. Ciemierniki, jako rośliny intensywnie kwitnące, muszą być zasilane nawozami. Choć wybór wieloskładnikowych preparatów jest duży, to warto sięgnąć po skorupki jaj. Nie tylko wzmocnią ciemierniki, ale także mogą uchronić nasze okazy przed wizytami nieproszonych gości. Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj do ciemierników? Sprawdźmy.

Ciemierniki to bardzo długowieczne rośliny. W jednym miejscu mogą być nawet 10 lat!
Ciemierniki to bardzo długowieczne rośliny. W jednym miejscu mogą być nawet 10 lat!123RF/PICSEL

Dlaczego skorupki jaj?

Bardzo rzadko zdarza się, że w domu nie ma jajek. Żółtko i białko znajduje mnóstwo zastosowań, natomiast skorupki często lądują w koszu. Warto przyjrzeć się, co one zawierają, ponieważ trudno nazwać je bezwartościowym odpadkiem. Co można znaleźć w skorupkach jajka? Przede wszystkim to źródło wapnia, ale także fosforu, magnezu, potasu, sodu czy cynku, które idealnie pomogą poprawić kondycję roślin znajdujących się w domu czy ogrodzie. Skorupki jaj jako nawóz nadaje się dla tych okazów, które preferują glebę o odczynie pH neutralnym lub zasadowym. Dlatego śmiało można go zastosować do ciemierników, aby je wzmocnić i zafundować im solidną dawkę minerałów.

Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj dla ciemierników?

Przygotowanie nawozu dla ciemierników ze skorupek jaj jest bardzo łatwe. Zamiast wyrzucać, wystarczy je opłukać i pozostawić do wysuszenia w przewiewnym miejscu. Niektórzy proponują również ich wyparzenie w piekarniku (skorupki trzeba wyłożyć na blachę i zapiec przez 10 minut w temperaturze 180 stopni). Niezależnie od obranej metody, pozyskany przez nas materiał na nawóz należy tylko pokruszyć na mniejsze kawałki i - w zależności od potrzeby - zastosować do naszych ciemierników.

Tak pozbędziesz się nieproszonych gości!

Jak najłatwiej zastosować skorupki jajek jako nawóz? Wystarczy rozsypać je wokół korzeni rośliny w ogrodzie. Ten organiczny materiał pod wpływem warunków atmosferycznych zaczyna się rozkładać do gleby najcenniejsze pierwiastki. Oczywiście, takie zastosowanie skorupek jajek ma podwójne zalety. Nie tylko wzmocnią ciemierniki, ale także mogą zabezpieczyć je i inne rośliny znajdujące się w ogrodzie przed inwazją ślimaków. Dlaczego? To zasługa ostrych krawędzi, które skutecznie uniemożliwiają poruszanie się szkodników.

Patent na efekt natychmiastowy!

W kilka chwil przyrządzisz nawóz ze skorupek jaj. Szybko wzmocni rośliny w ogrodzie
W kilka chwil przyrządzisz nawóz ze skorupek jaj. Szybko wzmocni rośliny w ogrodzie123RF/PICSEL

Samo wysypanie suszonych skorupek jajek wokół ciemierników nie zawsze wystarcza, a taka metoda jest długofalowa. Jeśli zależy nam na błyskawicznym efekcie, pozyskane skorupki jajek warto wcześniej zemleć w moździerzu lub blenderze w taki sposób, aby uzyskać proszek. Skorupki w takiej formie są lepiej przyswajalne przez glebę, a poza tym można je z nią mieszać, by łatwiej oddały minerały korzeniom. Niestety, w przypadku ciemierników należy uważać, gdyż naruszenie wierzchniej warstwy gleby może zaszkodzić kwiatom. Dlaczego? Ponieważ ciemierniki mają bardzo płytki system korzeniowy i ich uszkodzenie może doprowadzić je do zamierania.

Podlej rośliny w ogrodzie

Skorupki w ogrodzie można wykorzystać na kilka sposobów. Najłatwiej je rozsypać
Skorupki w ogrodzie można wykorzystać na kilka sposobów. Najłatwiej je rozsypać123RF/PICSEL

Ze skorupek jaj można w łatwy sposób wykonać nawóz płynny, który także nada się do ciemierników. Co potrzebujemy do jego zrobienia? Rzecz jasna - skorupek jajek - oraz wrzątku. Wystarczy zalać je w naczyniu, a następnie odstawić w ciemne miejsce na kilka godzin do wystudzenia. Tak przygotowany nawóz do ciemierników może być pomocny dla innych zasadolubnych roślin. Jednak warto wiedzieć, że taką mieszanką trzeba posługiwać się ostrożnie. Zalanie takim nawozem nadziemnych części roślin może spowodować powstanie nieestetycznych zacieków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas