Domowy pochłaniacz wilgoci. Postaw przy oknie i pożegnaj pleśń

Zaparowane okna to niejedyny problem, jaki wynika z nadmiernej wilgoci w domu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Z czasem może pojawić się pleśń, która jest szkodliwa zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i stanu budynku. Korzystając z prostego rozwiązania, jakim jest domowy pochłaniacz wilgoci, można skutecznie zmniejszyć jej negatywne skutki i poprawić komfort życia.

Poznaj sposób, jak zapobiegać pleśni w mieszkaniu
Poznaj sposób, jak zapobiegać pleśni w mieszkaniu123RF/PICSEL

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Co przyczynia się do powstawania nadmiernej wilgoci w mieszkaniu? Powody bywają różne. Czasem jest to kwestia złej izolacji budynku lub niewystarczającej wentylacji. Niedostateczne ogrzewanie pomieszczeń, błędne ulokowanie grzejników czy nawet brak wietrzenia też mogą skutkować zaparowanymi oknami, na których skrapla się woda. Nawet codzienne czynności, takie jak gotowanie, suszenie prania i gorące kąpiele, sprawiają, że sami dokładamy do tego cegiełkę.

Nie ignoruj wilgotnych szyb w domu
Nie ignoruj wilgotnych szyb w domu123RF/PICSEL

Wilgotność w mieszkaniu to furtka dla pleśni

Brak reakcji prędzej czy później objawi się czarnymi plamami, zwłaszcza w okolicach okien. Nie będzie żadnych wątpliwości, że w mieszkaniu pojawiła się pleśń. To nie tylko problem natury estetycznej, ale może też wywoływać problemy oddechowe, migreny, kłopoty z koncentracją i alergie. Pozostawiona bez ingerencji pleśń jest w stanie niszczyć strukturę ścian oraz sufitów.

W domu pojawia się także nieprzyjemny zapach. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że wnętrza wydają chłodniejsze, co zmusza do większego zużycia energii cieplnej. Niezbędna jest niezwłoczna reakcja, by temu przeciwdziałać.

Domowy pochłaniacz wilgoci znajdziesz w kuchni

Zanim podejmiesz bardziej zdecydowane kroki, warto zadziałać od razu w sprytny i niezbyt kosztowny sposób. Do wykonania prostego pochłaniacza wilgoci potrzebujesz jedynie soli kuchennej (najlepiej gruboziarnistej) oraz miski. Wsyp do naczynia dość dużą porcję i ustaw w miejscu, gdzie wilgotność jest największa, np. na parapecie okna.

Mechanizm działania

Na tle innych artykułów dostępnych w domach sól wyróżnia się higroskopijnymi właściwościami. Skutecznie absorbuje wilgoć z powietrza. Konieczne jest jednak częste wymienianie produktu w naczyniu. Gdy nasyci się wodą, przestaje być skuteczna. Częstotliwość zależy od warunków w pomieszczeniu, ale możesz założyć, że wymiana nie powinna mieć miejsca rzadziej niż raz na trzy dni.

Ekologicznie: Porządki bez chemii
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas