Jak pozbyć się nadmiernej wilgoci z łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, o które trzeba szczególnie dbać. Mowa nie tylko o jej wyposażeniu i dodatkach dekoracyjnych, ale przede wszystkim o odpowiedniej wentylacji i odprowadzaniu nadmiernej wilgoci, która gromadzi się w łazience każdego dnia i właściwie przy każdym skorzystaniu. Specyficzny mikroklimat sprzyja rozwojowi grzybów, które szpecą ściany i sufity, a przede wszystkim mogą być szkodliwe dla zdrowia, doprowadzając do problemów z oddychaniem i poważnych chorób. W dodatku wilgoć i zapach stęchlizny często idą ze sobą w parze, więc przebywanie w takich warunkach nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Tym bardziej warto dowiedzieć się, w jaki sposób usunąć wilgoć z łazienki.

Jak usunąć nadmiar wilgoci z łazienki?
Jak usunąć nadmiar wilgoci z łazienki?123RF/PICSEL

Skąd bierze się nadmierna wilgoć w łazience?

Sprawa jest niby oczywista, ale zdarza się, że na część istotnych szczegółów nie zwracamy uwagi. Z jednej strony wilgoć w łazience to rzecz zupełnie naturalna. To normalne, że po kąpieli para woda osadza się wszędzie. Obecność wody przy brodziku, wannie, umywalce czy toalecie również nie jest zaskakująca.

Uwagę należy zwrócić także na wilgotne ręczniki lub pranie, zwłaszcza jeśli nie wyciągniemy go od razu po skończeniu pracy pralki i pozostawiamy je w maszynie przy uchylonych drzwiczkach lub pokrywie. Okazuje się, że istotny wpływ na zwiększoną wilgotność w łazience mają również rośliny, które wydzielają parę wodną, choć trudno zauważyć to gołym okiem.

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?Interia DIY

Wszystko to sprawia, że wilgoć pojawia się nie tylko powierzchni lustra, ale wnika też głębiej - w fugi, a zaraz potem w ściany oraz posadzkę, a to może już wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Jak wilgoć w łazience wpływa na zdrowie?

Duże różnice temperatur, o które w łazience nietrudno, i stała obecność wody sprawiają, że pomieszczenie zamienia się w idealne środowisko do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów i grzybów. Gdy zauważymy na ścianach lub suficie ciemne plamy, możemy być pewni, że czeka nas naprawdę trudne wyzwanie, ponieważ malowanie nie wystarczy, by wyeliminować pleśń powstałą pod wpływem wilgoci. Dlaczego nie można tego bagatelizować? Wilgoć poważnie szkodzi zdrowiu, zwłaszcza pod kątem dolegliwości na tle układu oddechowego. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których pojawiła się pleśń, może doprowadzić do wystąpienia alergii, zapalenia gardła, płuc i oskrzeli, a w skrajnych przypadkach astmy. Na co dzień możesz odczuwać ciągłe zmęczenie i mieć problem z zebraniem myśli. Bóle głowy oraz mięśni również mogą wynikać z częstego przebywania z tym nieproszonym gościem.

Jak się pozbyć wilgoci?

Detale związane z wentylacją i zabezpieczeniem łazienki należy wziąć  pod uwagę już podczas projektowania pomieszczenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zwłaszcza jeśli nie planujemy gruntownego remontu lub mieszkamy w wynajmowanym lokum. Są jednak domowe sposoby i czynności, które można (a nawet trzeba) wprowadzić do swoich przyzwyczajeń bez ponoszenia żadnych kosztów.

Zaparowane lustro i okna to problemy natury nie tylko estetycznej
Zaparowane lustro i okna to problemy natury nie tylko estetycznej123RF/PICSEL

Po pierwsze: Wentylacja

Nie trzeba przebudowywać całego systemu wentylacji. Należy jednak zadbać o to, by regularnie sprawdzać jej drożność i w razie potrzeby usuwać zanieczyszczenia. Ważne są drzwi do łazienki, które powinny być wyposażone w otwory ułatwiające przepływ powietrza. Jeśli masz taką możliwość, podczas kąpieli lub porządków w łazience, zostaw lekko uchylone drzwi. Pamiętaj też o regularnym, codziennym wietrzeniu. Jeśli w twojej łazience nie ma okna, zostawiaj szeroko otwarte drzwi, kiedy wychodzisz z domu.

Po drugie: Temperatura

W łazience powinno być odrobinę cieplej niż w reszcie pomieszczeń i to nie tylko ze względu na komfort kąpieli. Ciepło pozytywnie wpływa na wysuszanie całego wnętrza, lecz trzeba pamiętać, że temperaturę podnosić można jedynie wtedy, gdy wentylacja działa poprawnie.

Po trzecie: Zachowuj porządek

Wilgoć może doprowadzić łazienkę do ruiny
Wilgoć może doprowadzić łazienkę do ruiny123RF/PICSEL

Na początku może wydawać się to uciążliwe, ale zmywanie resztek wody po każdym skorzystaniu z łazienki pomoże uchronić łazienkę przed nadmiernym gromadzeniem wilgoci. Ograniczysz też ryzyko przedostawania się wody do szczelin w posadzce i ścianach, co jest najprostszą drogą do pojawienia się szkodliwych grzybów. Pamiętaj o suszeniu ręczników w innym pomieszczeniu (a najlepiej na balkonie lub w ogrodzie), zwłaszcza gdy dysponujesz małą łazienką.

Po czwarte: Rośliny

Choć wspomniane zostało, że rośliny również przyczyniają się do powstawania wilgoci w łazience, istnieją gatunki, które wykazują skłonność do jej pochłaniania. Ważne jest jednak, by zieloną i praktyczną ozdobę wykorzystywać wyłącznie w łazienkach z dostępem do okna i sprawną wentylacją. Jeśli warunki zostaną spełnione, w pomieszczeniu bez obaw możesz ustawić: skrzydłokwiat, paproć, bluszcz, chamedorę wytworną, storczyka i oplątwę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas