Doświadczeni ogrodnicy nigdy o tym nie zapominają. Pomidory rosną duże i smaczne

Doglądanie pomidorów na działce aktualnie zaprząta głowy wielu ogrodników. Liczymy na to, że dojrzewające w słońcu okazy będą dorodne. W tym celu regularnie je podlewamy i stosujemy naturalne nawozy. Ważnym aspektem uprawy pomidorów jest wybór odpowiedniego sąsiedztwa. Towarzystwo na grządce ma znaczenie! Podpowiadamy, co sadzić obok pomidorów, aby były smaczniejsze i wolne od chorób.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w uprawie pomidorów? Przyjrzyj się tematowi sąsiedztwa roślin
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w uprawie pomidorów? Przyjrzyj się tematowi sąsiedztwa roślin123RF/PICSEL

Nagietek i nasturcja jako broń na szkodniki

Kto powiedział, że w przydomowym warzywniku nie można posadzić efektownych kwiatów? Ogródek traktuj nie tylko jako przestrzeń użytkową — na grządkach z warzywami warto sadzić kwiaty ozdobne, które przy okazji pełnią ważną funkcję, zamieniając się w tarczę przeciw szkodnikom.

Obok pomidorów warto posadzić nasturcje i nagietki. Odstraszają one groźne dla warzyw mączliki. Takie towarzystwo ograniczy ilość syntetycznych środków używanych przeciw intruzom, dzięki czemu swoje uprawy z pełnym przekonaniem określisz mianem ekologicznych.

Co sadzić obok pomidorów? Czosnek dla zdrowej gleby

Czosnek często pojawia się w recepturach domowych środków na przeziębienie. Jego właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne wykorzystać warto także w ogrodzie. Sadzenie czosnku obok pomidorów pozwala utrzymać zdrowszą glebę, a jego wyrazisty zapach przegania wiele szkodników. Podobnie zresztą działa cebula, które jest krewniaczką czosnku i równie skutecznie odstrasza nieproszonych gości z otoczenia pomidorów.

Jakie warzywa sadzić obok pomidorów, by dały imponujący plon?
Jakie warzywa sadzić obok pomidorów, by dały imponujący plon?123RF/PICSEL

Co na mszyce na pomidorach? Aromatyczna zielenina

Szukając odpowiedniego sąsiedztwa dla pomidorów, postaw na szczypior. Jego zapach sprawia, że uprawy są dużo mniej atrakcyjne dla mszyc. Stwarza więc naturalną barierę, która istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia żarłocznych i szybko rozmnażających się szkodników.

Jednocześnie relacja szczypioru i pomidorów jest doskonałym przykładem allelopatii, czyli wzajemnego oddziaływania na siebie roślin. Substancje, które wydziela szczypior, sprzyjają nie tylko odporności pomidorów na choroby, ale też wpływają na to, że podczas owocowania osiągają większe rozmiary, a do tego są smaczniejsze.

Jak zwalczyć pchełki na pomidorach? Szałwia sobie z nimi poradzi

Pchełki ziemne zaliczają się do chrząszczy i choć ich nazwa może nie brzmi zbyt groźnie, są w stanie spustoszyć grządki z pomidorami. Intruzi wygryzają dziury w liściach, co skutkuje zahamowaniem wzrostu i rozwijania upragnionych owoców. Szkodniki pojawią się zarówno w szklarniach, jak i uprawach gruntowych.

Aby ochronić pomidory przed pchełkami, w ich bliskim sąsiedztwie posadź szałwię. Przy okazji zyskasz aromatyczny dodatek do domowych posiłków. Świetnie podkreśla smak wieprzowiny i wołowiny, więc chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że uprawa szałwii to bardzo dobry pomysł.

Pomidory i sałata, czyli duet idealny

Świeża i chrupiąca sałata z własnej grządki smakuje najlepiej! Posadź ją w warzywniku nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania warzywa w kuchni. Sałata i pomidory doskonale czują się w swoim towarzystwie.

Z jednej strony pomidorowe krzaki zapewniają sałacie odrobinę cienia, tworząc idealne warunki do jej rozwoju. Z drugiej — dzięki sałacie w podłożu dłużej utrzymuje się wilgoć, której potrzebują pomidory.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas