Zmęczenie i brak energii po południu? Ekspert poleca sposób lepszy od kawy
Wszyscy to znamy - popołudniowy spadek energii wkrótce po obiedzie. Marzymy o krótkiej drzemce, ale przecież praca, obowiązki, brak czasu. Dlatego najczęściej sięgamy po coś słodkiego albo kolejną kawę, by wkrótce znów nie móc się na niczym skupić i odczuwać jeszcze większe osłabienie. Tymczasem dr Holly Bowen z Southern Methodist University zdradza, jak skutecznie i w prosty sposób dodać sobie energii po południu.

Spis treści:
Dlaczego po południu odczuwamy spadek energii?
Wiele osób skarży się na silne zmęczenie, senność i problemy z koncentracją po południu, najczęściej wkrótce po obiedzie. To zjawisko fizjologiczne - większość krwi kierowana jest wtedy do jelit, żeby składniki odżywcze mogły się wchłonąć. Jednocześnie mniejsza ich ilość dostarczana jest do mózgu - to dlatego sygnał sytości dociera do nas z opóźnieniem, a my jemy zbyt dużo lub czujemy chęć na coś słodkiego. Warto więc odczekać 15-20 minut. Popołudniowy spadek energii wiąże się też z narastającym zmęczeniem na skutek funkcjonowania od rana. Specjaliści podkreślają, że krótka 15-minutowa drzemka może być bardzo pomocna i szybko zregeneruje organizm. Niestety nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić.
Jak dodać sobie energii bez drzemki czy kawy?
Większość osób w chwili popołudniowego zmęczenia sięga po kawę i coś słodkiego. Holly Bowen, amerykańska specjalistka w dziedzinie neurokognitywistyki, czyli dziedziny, która łączy psychologię z najnowszą wiedzą dotyczącą pracy mózgu, zdradza, że krótki spacer działa na organizm lepiej niż kolejna kawa. Kiedy czujemy senność, zmęczenie czy obniżenie nastroju, najlepiej wyjść z domu. Naukowczyni podkreśla, że wystarczy już 15 minut ruchu, by poprawić krążenie, zrelaksować się i znacznie dodać sobie energii.
"Żadnego szybkiego marszu, żadnego pocenia się. Po prostu idź, oddychaj trochę głębiej i pozwól swobodnie płynąć myślom" - mówi Bowen.
Ekspertka podkreśla, że taka aktywność dotlenia mózg, obniża poziom kortyzolu i zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia. Znacznie poprawia też pamięć i koncentrację. Praca po krótkim spacerze może być więc o wiele bardziej wydajna.
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na spacer w ciągu dnia, zamiast tego warto wykonać kilka ćwiczeń, np. bieg w miejscu, przysiady czy pajacyki. W ten sposób również poprawimy krążenie, a przede wszystkim zmniejszymy skok glukozy po posiłku. Dzięki temu unikniemy spadku energii. Lekarze zalecają nawet, by ćwiczyć przez kilka-kilkanaście minut po każdym posiłku. To prosty przepis na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę, poprawę metabolizmu i szybsze chudnięcie.

O czym może świadczyć ciągłe zmęczenie?
Przewlekłego zmęczenia i częstej senności nie należy ignorować. Jeśli mimo zdrowej diety (przede wszystkim umiarkowanego spożywania węglowodanów prostych) wciąż cierpisz na brak energii, warto zrobić badanie krwi i skonsultować się z lekarzem. Oto najczęstsze schorzenia, które objawiają się m.in. ciągłym zmęczeniem:
- cukrzyca;
- niedoczynność tarczycy;
- anemia;
- niewydolność nerek;
- problemy z ciśnieniem krwi;
- niewydolność serca;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- wirusowe zapalenie wątroby typu C;
- zaburzenia lękowe, depresja.
Źródło:
https://www.msn.com/en-in/health/health-news/the-2-minute-habit-a-neuroscientist-swears-by-to-keep-the-brain-sharp/ar-AA1EdDeW?cvid=b225fb211ee74b278265d91be67fcda9