Zmiany dla pracowników 50 plus. Przepisy wejdą w życie już 1 czerwca
1 czerwca 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące dofinansowania wynagrodzeń dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 50. roku życia. Mają one zachęcić seniorów do większej aktywności, a pracodawców do zatrudniania ich w swoich firmach.

Z badań oraz prowadzonych w ostatnich latach licznych kampanii skierowanych do pracowników po pięćdziesiątce wynika, że osoby te mają spore trudności ze znalezieniem pracy. Rynek pracy nie jest dla nich łaskawy i zdecydowanie faworyzuje młodych kandydatów.
W ostatnich latach zauważamy jednak próby aktywizacji zawodowej tej grupy oraz przekonania pracodawców, że powinni oni dać im szansę i skorzystać z doświadczenia, które starsi pracownicy zdobyli w przeszłości. Jedną z nich jest najnowsza ustawa dotycząca finansowania wynagrodzeń dla starszych pracowników. Co oferuje?
Nowe przepisy dotyczące dofinansowania wynagrodzeń dla seniorów. Rewolucja na rynku pracy?
Nowe przepisy dotyczące dofinansowania wynagrodzeń dla seniorów mają wejść w życie 1 czerwca 2025 roku. Ustawa czeka już na podpis prezydenta.
- Kluczową kwestią bardziej włączającej polityki w zakresie aktywizacji zawodowej osób starszych jest zachęcanie pracodawców do zatrudniania starszych pracowników i zatrzymywania ich na lepszych stanowiskach pracy. Podejmowaniu pracy przez emerytów sprzyja również większa dostępność np. miejsc opieki nad dziećmi, co powoduje, że młodzi rodzice nie angażują dziadków do sprawowania codziennej opieki nad wnukami. W przypadku osób w wieku emerytalnym na pewno należy podkreślić, że jest to wciąż znacząca rezerwa zasobów pracy, która może zwiększyć dobrobyt społeczny i ekonomiczny - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Zobacz również: Pracowały na kasie 30, 40 lat. Na jaką emeryturę mogą liczyć?
Ważne zmiany dla pracowników 50+. Przepisy wejdą w życie już 1 czerwca
Dofinansowanie, o którym mowa w ustawie, będzie przysługiwało pracodawcom zatrudniającym osoby, które:
- są bezrobotne i ukończyły 50. rok życia, ale nie ukończyły 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
- są poszukującymi pracy i ukończyły 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna).
Ważne, by taka osoba nie była zatrudniona u danego pracodawcy bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotna lub poszukująca pracy. Ma to ograniczyć ryzyko ewentualnych nadużyć w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania z powiatowych urzędów pracy przez przedsiębiorców za zatrudnienie seniora.
Pracodawcy będą mogli starać się o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy. Obecnie wynosi ono 4666 zł - maksymalne dofinansowanie wyniesie więc 2333 zł brutto.
Dla osób bezrobotnych po 50. roku życia dofinansowanie przysługiwać będzie przez 12 miesięcy. Dla osób poszukujących pracy po ukończeniu 60. roku życia (kobieta) lub 65. roku życia (mężczyzna) dofinansowanie przysługiwać będzie przez miesiąc, ale może być przyznawane wielokrotnie.
Pracodawca, który będzie chciał skorzystać z dofinansowania dla bezrobotnego, będzie musiał zobowiązać się do utrzymania go w zatrudnieniu przez kolejne sześć miesięcy. Przy zatrudnieniu osoby poszukującej pracy po ukończeniu 60. roku życia (kobieta) lub 65. roku życia (mężczyzna) pracodawca będzie zobowiązany utrzymać go przez kolejny jeden miesiąc.