Dracena: Jak ją pielęgnować, by pięknie rosła?

Gdyby pokusić się o zestawienie roślin, które wybierane są najczęściej do dekoracji domów i mieszkań, to dracena - zaraz obok paproci i skrzydłokwiatu - zajmuje w nim miejsce kluczowe. Trudno się zresztą tej tendencji dziwić. Poza zdolnościami estetycznymi walorów posiada bez liku. Oczyszcza i filtruje powietrze, wzbogaca je w tlen i sprawia, że w pomieszczeniach, w których rośnie, oddycha się pełną piersią. Nie sposób też nie wspomnieć, że jest bardzo wdzięczna w domowej uprawie, czym zjednała sobie serca nawet mało wprawnych w ogrodnictwie miłośników kwiatów. Jakie warunki należy zapewnić dracenie, aby dorodnie rosła? Dlaczego zabieg zraszania jest kluczowy dla jej kondycji? W jaki sposób zapobiec żółknięciu i gubieniu przez nią liści. Podpowiadamy.

Atutem draceny są liście
Atutem draceny są liście©123RF/PICSEL

Dracena: Kilka słów o roślinie

Dracena pięknie zdobi
©123RF/PICSEL

Dracena należy do rodziny roślin szparagowatych i porasta naturalnie kraje tropikalne. Jej znakiem rozpoznawczym i jednocześnie największym walorem są atrakcyjne, nieco lancetowate liście. W warunkach naturalnych często zyskuje imponujące rozmiary i nierzadko kwitnie. W uprawie doniczkowej zwykle osiąga maksymalnie do 130 cm, a wypustków kwiatów raczej próżno szukać. Dostępnych jest co najmniej kilkadziesiąt odmian draceny, wśród których najpopularniejsze są dracena obrzeżona, smocza, Sandera, odwrócona i deremeńska.

Dracena: Jakie wybrać dla niej stanowisko?

Mimo że dracena jest gatunkiem bardzo wdzięcznym w domowej uprawie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i zadbać m.in. o adekwatne stanowisko. Powinno być jasne, ale jednocześnie nie bardzo narażone na działanie ostrych promieni słonecznych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ekspozycja wschodnia albo zachodnia. (Warto nadmienić, że dużą odporność na nadmierne słońce ma dracena smocza). Jeśli posiadaczowi draceny zależy na szybkim wzroście rośliny, warto często ją obracać. (Liście draceny mają tendencję do zwracania się w kierunku słońca, zatem regularne obracanie sprawi, że będzie rozrastała się nie tylko szybciej, ale i równomiernie). Wybierając stanowisko dla draceny, trzeba też uwzględnić fakt, że powinna być niedostępna dla dzieci, gdyż zawiera trujące związki.

Dracena: Jak często ją podlewać?

©123RF/PICSEL

Dracena wymaga regularnego, acz niezbyt nadmiernego podlewania. (Najlepiej sięgać po odstaną wodę o temperaturze pokojowej). Symptomem świadczącym o tym, że roślinie brakuje wody, jest sucha powierzchnia gleby. Aby zapobiec gniciu korzeni, należy zawsze usuwać nadmiar wody z podstawki. Bujny wzrost rośliny wspiera ponadto regularne zraszanie.

Dracena wymaga nawożenia

Dracena wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza w okresie wzrostu. Zalecana częstotliwość to co dwa tygodnie. Przy czym zimą należy zaprzestać zabiegów wzmacniających i pozwolić roślinie odpocząć. Najlepiej sięgać w tym celu po środki dedykowane dla dracen albo ewentualnie nawozy uniwersalne bądź naturalne.

Dracena: Jak często ją przesadzać?

By dracena pięknie się rozrastała, należy ją regularnie przesadzać. Zabieg ten najlepiej wykonywać oczywiście wiosną. W przypadku starszych egzemplarzy zalecana częstotliwość przesadzania to co trzy lata. Młodym dracenom glebę najlepiej zmieniać regularnie - rokrocznie. Warto pamiętać, że warstwa nowej ziemi powinna być poprzedzona drenażem,a doniczki winny być wyposażone w otwory odpływowe.

Rozmnażanie draceny

Pozyskanie młodych dracen jest bajecznie proste. Wystarczy skrócić jej pęd pod liśćmi, umieścić w szklanym naczyniu i poczekać, aż się ukorzeni. Po czym wsadzić młody okaz do doniczki z ziemią i obficie podlać.

Dracena: Jakie są oznaki choroby rośliny?

Dracena lubi stanowiska jasne
©123RF/PICSEL

Najbardziej wymownym symptomem nieodpowiedniej pielęgnacji draceny jest żółknięcie bądź odpadanie dolnych liści rośliny oraz usychanie końcówek liści. Do tej pierwszej przypadłości przyczynia się najczęściej niewłaściwe podlewanie, a tym samym niewłaściwa wilgotność podłoża oraz gnicie korzeni. (Oznaką ich złej kondycji jest pojawiający się na nich biały nalot). Aby wzmocnić roślinę, warto jej wymienić ziemię i odpowiednio często podlewać. Z kolei powodem usychania końcówek liści jest niewłaściwa temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym dracena wzrasta.

Dracena: Jak pozbyć się atakujących ją szkodników roślin?

Dracena nierzadko staje się celem ataków szkodników roślin. Aby pozbyć się czyhających na nią przędziorków albo wełnowców, należy sięgnąć po dedykowane środki chemiczne, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, a aplikując je zastosować się do zaleceń producenta.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas