Dracena: Zasady pielęgnacji, najlepsze gatunki do uprawy w domu

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Największym jej walorem są piękne gęsto rosnące liście. Prócz funkcji estetycznej posiada jeszcze zdolności detoksykujące - oczyszcza powietrze z trujących substancji, zapewnia prawidłowe nawilżenie i zaopatruje pomieszczenie w tlen. Czego warto dowiedzieć się o dracenie? Jakie stanowisko powinno się dla niej wybrać? Jak zapobiec żółknięciu i gubieniu przez nią liści? W jaki sposób pozbyć się szkodników? Sprawdźmy.

Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona ©123RF/PICSEL
Jak dbać o dracenę? Pielęgnowanie draceny w kilku krokachInteria DIY

Odmiany draceny

Liście draceny wonnej
©123RF/PICSEL

Istnieje wiele odmian dracen, które z powodzeniem można uprawiać w domu. Nie są wymagającymi roślinami, dlatego nawet osoba niedoświadczona poradzi sobie z jej pielęgnacją. Największą ich ozdobą są liście, które tworzą gęsty pióropusz. Najpopularniejsze draceny to:

- dracena obrzeżona

- dracena smocza

- dracena Sandera

- dracena wonna

- dracena odwrócona

- dracena deremeńska.

Jakie stanowisko wybrać dla draceny?

Draceny pochodzą z krajów tropikalnych, aczkolwiek dobrze znoszą warunki panujące w domach. Decydując się na uprawę tej rośliny, należy jej zapewnić odpowiednie miejsce. Powinno ono być jasne, ale jednocześnie zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zaleca się, aby stała przy oknie wschodnim albo zachodnim. Jeśli ciężko o taką strefę, wystarczy powiesić na karniszach firanki, które ochronią roślinę. (Jedynie odmiana smocza jest odporna na nadmierne nasłonecznienie). Czubki draceny mają tendencję do obracania się w kierunku słońca, dlatego należy ją co dwa tygodnie obracać: to spowoduje, że roślina będzie szybciej rosła. Niestety, dracena jest trująca, dlatego trzeba umieścić ją poza zasięgiem dzieci i czworonożnych pupili.

Podlewanie draceny

Dracena
©123RF/PICSEL

Dracenę należy podlewać umiarkowanie - szkodzi jej zarówno przesuszenie, jak i przelewanie. Wystarczy nawadniać ją, gdy powierzchnia ziemi jest sucha. Nadmiar wody trzeba zebrać z podstawki, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Z racji pochodzenia roślinę należy regularnie zraszać. Wystarczy używać wody odstanej przez minimum 24 godziny.

Przesadzanie

Młode rośliny należy przesadzać co roku wiosną, starsze raz na trzy lata. Decydując się na zakup doniczki, wystarczy wybrać niewiele większą od poprzedniej (2,3 cm), aby dracena nie skupiła się na rozszerzaniu swojej bryły korzeniowej, tylko na wzroście (wyjątkiem jest dracena smocza, która potrzebuje doniczek szerszych). Nowe pojemniki muszą mieć dziury odpływowe, a warstwa nowej ziemi powinna być poprzedzona drenażem.

Nawożenie

Roślinę należy regularnie nawozić - w okresie wzrostu co dwa tygodnie. Z kolei zimą trzeba zaprzestać zabiegu, by roślina mogła "odpocząć". W tym celu używa się płynnego nawozu uniwersalnego albo dedykowanego specjalnie do dracen. Można także wykorzystać specjalne pałeczki nawozowe, które umieszcza się bezpośrednio w ziemi.

Rozmnażanie draceny

Dracena Sandera
©123RF/PICSEL

Rozmnażanie draceny jest niezwykle proste i zabiegu tego może podjąć się nawet niedoświadczona osoba. Jeśli chce się roślinę odmłodzić i skrócić jej pędy, wystarczy je uciąć pod liśćmi i umieścić je w przeźroczystym naczyniu z wodą. Po wykształceniu się korzeni można je wsadzić do doniczki z ziemią i obficie podlać. Z części, która została, bezpośrednio pod linią cięcia, pojawią się nowe odnogi, które z czasem również można ukorzenić w wodzie.

Problemy w uprawie draceny

Dracena, mimo że jest rośliną mało wymagającą, jest narażona na skutki niewłaściwej uprawy. Pierwszym symptomem jest usychanie końcówek liści. Powodem problemu jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Natomiast oklapnięcie dolnych liści, żółknięcie i ich odpadanie może być spowodowane niewłaściwą wilgotnością albo gniciem korzeni. Aby zdiagnozować problem, wystarczy wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli widać na nich biały nalot albo zgniliznę, roślinę trzeba wyrzucić. Jeśli korzenie są w dobrym stanie, można wymienić ziemię i częściej zraszać liście rośliny. Czasem dracenę mogą atakować szkodniki, takie jak wełnowce albo przędziorki. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować środki chemiczne, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Dracena Sandera (Lucky Bamboo)

Ta roślina zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ mylnie uważa się ją za odmianę bambusa. Dracena Sandera może być uprawiania w naczyniu z wodą (musi być ono wysokie na tyle, aby pęd nie przewrócił się i stał pionowo). Powinna być w niej zanurzona do 5 cm; trzeba ją też wymieniać raz na dwa tygodnie. Można też użyć hydrożelu, który jest dostępny w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Jeśli korzenie są gęste i dobrze rozwinięte, nic nie stoi na przeszkodzie, aby później umieścić ją w doniczce z ziemią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas