Drenaż do uprawy roślin: Jak go przygotować?

Wiosna to idealny moment na przesadzanie roślin doniczkowych. Po zimowym zastoju budzą się do życia i ich korzenie potrzebują nowego miejsca na rozrost. Podczas tej czynności należy pamiętać o kilku kwestiach: oprócz nowego pojemnika i odpowiedniej ziemi trzeba zapewnić im odpowiedni drenaż, który sprawi, że będą piękne i zdrowe. Czym on jest? Jak go przygotować? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Przesadzanie roślin
Przesadzanie roślin ©123RF/PICSEL

Czym jest drenaż?

Drenaż
©123RF/PICSEL

Drenaż to przepuszczalna warstwa utworzona na dnie doniczki. Do jego zadań należy odpowiednie napowietrzenie bryły korzeniowej i odprowadzenie nadmiaru wody. Drenaż to także nazwa otworów na dnie pojemnika z rośliną.

Po co stosować drenaż?

Drenaż nie jest wymagany w domowej uprawie roślin doniczkowych, aczkolwiek jego stworzenie może znacząco poprawić ich kondycję oraz sprawić, że będą one okazalsze. Niezbędnym składnikiem do życia jest powietrze - potrzebują go nie tylko liście i łodygi, ale także korzenie znajdujące się pod ziemią. Jeśli nadmiar wody zbyt długo znajduje się w doniczce, może doprowadzić do gnicia korzeni, co w konsekwencji objawia się obumarciem całej rośliny.

Jak zrobić drenaż?

Przesadzenie roślin
©123RF/PICSEL

Drenaż należy wykonać podczas przesadzania roślin. Istotny jest wybór nowego pojemnika – w sklepach można zakupić doniczki plastikowe, ceramiczne i gliniane. Każdy ich rodzaj ma swoich przeciwników i zwolenników, jednak w ostatecznym rozrachunku we wszystkich trzech typach rośliny będą pięknie rosły. Minusem tych plastikowych jest to, że nie posiadają na swoim dnie dziur – jednak nie jest to większym problemem, gdyż można je wykonać samodzielnie (np. gorącym gwoździem). Do tak przygotowanego pojemnika należy wysypać na dno warstwę drenującą: jej ilość uzależniona jest od rozmiaru rośliny: w mniejszych wystarczy około 2 cm, w wypadku większych - nawet 10 cm. Na tak przygotowany podkład można wysypać ziemię, a następnie włożyć całą bryłę korzeniową.

Z czego zrobić drenaż?

Warstwa drenażu
©123RF/PICSEL

Warstwę drenażową można zrobić z:

- potłuczonych doniczek

- oczyszczonych kamieni

- perlitu

- kamieni grysowych

- keramzytu

- grubego piasku

Inne formy drenażu

Prócz oddzielnej warstwy na dnie doniczki można ziemię kwiatową zmieszać z materiałami, które przepuszczają powietrze w głąb korzeni i wchłaniają nadmiar wody. Podczas przesadzania można dodać kulki styropianowe, flizelinę albo granulaty wykonane z wełny mineralnej. Funkcją tych materiałów jest absorbowanie nadmiaru wody, a następnie jej oddawanie, kiedy podłoże jest zbyt suche.

Jak postępować z bryłą korzeniową?

©123RF/PICSEL

Jeśli podczas przesadzania i po wyjęciu całej bryły korzeniowej widać, że jest w niej jeszcze sporo miejsca, można całość wsadzić do nowej doniczki z przygotowaną warstwą drenażu lub we wcześniej przygotowanej mieszance gleby zrobić dołek, a następnie włożyć do niego roślinę. Jeśli bryła korzeniowa jest zbita tak, że w ogóle nie widać w niej ziemi, należy wcześniej ją rozluźnić, lekko uderzając o nią ręką. Można też posłużyć się delikatnie widelcem albo patyczkiem do szaszłyków. Tak przygotowaną roślinę można umieścić w ziemi z dodatkiem drenażu, przysypać korzenie i delikatnie docisnąć całość. Po zakończonej czynności przesadzania roślinę należy podlać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas