Drożdże w ogrodzie: Jak zrobić nawóz domowym sposobem?
Szukasz alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin? Zajrzyj do kuchni! Prawdopodobnie znajdziesz tam składnik, z którego wszechstronnych właściwości korzystały już nasze prababki. Drożdże piekarskie w ogrodzie są w stanie zrobić wiele dobrego dla bujnego rozwoju roślin. Nie tylko chronią je przed szkodnikami i pozytywnie oddziałują na ich wzrost, ale są też niezwykle proste w obsłudze. Nawóz lub opryski z drożdży do ogrodu przygotujesz bez trudu i prawie bez kosztów, a z ich dobroczynnego działania skorzystasz jeszcze pod koniec lata.
Zalety drożdży: Dlaczego tak dobrze działają?
Drożdże w ogrodnictwie sprawdzają się doskonale jako bogate źródło witamin, zwłaszcza z grupy B, a także aminokwasów i białek, które są kluczowe do wzrostu i podtrzymania dobrej kondycji roślin. Obecność wapnia, fosforu i magnezu również nie jest bez znaczenia. W składzie świeżych drożdży na uwagę zasługują też cynk, selen, żelazo i chrom.
Można by stwierdzić, że środki ochrony roślin dostępne w sklepach również promowane są jako dobre źródło wszystkich niezbędnych związków. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w ich przypadku łatwo jest przedobrzyć, a nadmiar nawozu szkodzi. Nawóz z drożdży, jako w pełni naturalny preparat, działa łagodniej. Jest też dużo lepszym rozwiązaniem w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i uprawie owoców oraz warzyw, które później lądują na naszych stołach.
Zobacz: Jak nawozić rośliny latem?
Nie marnuj drożdży
Drożdżowym ciastom nie można się oprzeć, a aromat wydobywający się z piekarnika podczas ich przygotowania potrafi momentalnie sprawić, że w brzuchu zaczyna burczeć. Tym razem jednak świeże drożdże wykorzystaj do zadbania o rośliny - zarówno ogrodowe, jak i doniczkowe. Co ważne, nawóz możesz przygotować z produktu, którego data przydatności do spożycia minęła. Zamiast wyrzucać drożdże do pojemnika z odpadkami, sprytnie je wykorzystaj.
Drożdże do ogrodu: Kiedy je stosować i jakie dają efekty?
Nawożenie kojarzy się przede wszystkim z okresem wiosennym, kiedy rośliny potrzebują intensywnej regeneracji po zimie. Już wtedy można zacząć stosować nawóz z drożdży, lecz nie warto zapominać o nim także w sezonie wakacyjnym. Stosować go można aż do końca lata.
Jakie są zalety stosowania drożdży w ogrodzie? Zawarte w nich składniki odżywcze pobudzają wzrost roślin oraz wzmacniają system korzeniowy. Usprawniają także pobieranie wody oraz pożywienia z gleby. Dzięki użyciu drożdży zaobserwujesz bujne kwitnienie, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko występowania groźnych dla roślin grzybów chorobotwórczych. Stosowanie oprysków z drożdży tworzy barierę ochronną i pomaga w walce z mączniakiem, szarą pleśnią oraz zarazą ziemniaczaną.
Jak wykorzystać drożdże w ogrodzie?
Nawóz z drożdży można przygotować na dwa sposoby. Różnią się czasem, jaki jest potrzebny do jego zrobienia oraz skutecznością. Warto wiedzieć, że w obu przypadkach nie ma potrzeby używania wody z kranu. Śmiało można użyć wody, w której gotowane były warzywa. Doskonale sprawdzi się deszczówka. Nawóz z drożdży do ogrodu to kapitalny sposób na maksymalne wykorzystanie swoich zasobów.
Jak zrobić nawóz z drożdży sfermentowanych: Kostkę świeżych drożdży (100 g) rozdrobnij, włóż do wiadra i zasyp jedną szklanką cukru. Odstaw na dwie godziny, następnie wlej dziesięć litrów ciepłej (ale nie gorącej!) wody i dokładnie wymieszaj. Odstaw w ustronne miejsce na tydzień, by kombinacja miała czas na fermentację. Jest to rozwiązanie dla cierpliwych, ale przygotowany w ten sposób nawóz przynosi bardzo dobre rezultaty. Przed użyciem należy go rozcieńczyć. Na jedną szklankę roztworu potrzeba dziesięciu litrów wody. Nawóz stosuj nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Jak zrobić nawóz z drożdży niefermentowanych? W tym wariancie nawozu z drożdży piekarskich użyjesz jeszcze tego samego dnia. Ponownie kostkę świeżych drożdży zalej dziesięcioma litrami ciepłej wody, wymieszaj i odstaw na godzinę lub dwie. Przed użyciem nie trzeba go rozcieńczać.
Jak zrobić oprysk z drożdży?
Tym razem, oprócz świeżych drożdży, potrzebne będzie pół litra mleka pełnotłustego (3,2%). Drożdże rozpuszczamy w mleku, następnie zalewamy dziesięcioma litrami wody. Dobrym pomysłem jest dodanie odrobiny (około jednej łyżeczki) szarego mydła w płynie. Ten prosty manewr sprawi, że oprysk dłużej utrzyma się na zewnętrznych częściach roślin. Stosować możesz raz w tygodniu, opryskując rośliny od wierzchołka.