Drzewka na tacy
Chcąc hodować drzewa i różnego rodzaju krzewy wcale nie musisz dysponować wielkim ogrodem, czy też działką na wsi. Wystarczy, że posiadasz trochę cierpliwości i wolnego czasu.
Trochę historii
Sztuka miniaturyzacji roślin powstała w Chinach, ale udoskonalono ją w Japonii, w VIII w. Początkowo uprawą bonsai zajmowali się arystokraci i duchowni, a od XVII w. zwykli ludzie. Uważane były za dzieła sztuki przekazywane z pokolenia na pokolenie. W Europie po raz pierwszy pojawiły się w 1878 roku, w Paryżu.
Zrób sobie bonsai
Bonsai w odpowiedniej doniczce można nabyć w większych sklepach ogrodniczych. W pielęgnacji gotowego bonsai twoja rola będzie ograniczona do zapewnienia roślinie wody, nawozu i odpowiedniego oświetlenia. Więcej wysiłku czeka cię wtedy, kiedy w grę wchodzi przycinanie i drutowanie. Przycinanie polega na uzyskiwaniu odpowiedniego kształtu korony za pomocą nożyczek .
Drutowanie jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. W tym celu wykorzystuje się drut z miedzi lub aluminium, nie przekraczający 1/3 grubości gałązki, a nie cieńszy niż 1/6. Owija się nim gałązki tak, aby zaczęły rosnąć poziomo. Dzięki temu, drzewko nabierze wiekowego wyglądu. Drut zdejmuje się go po około 3 - 6 miesiącach, gdy tkanki stwardnieją.
Innym ważnym aspektem jest doniczka. Najczęściej jest to płaskie naczynie, które ma za zadanie sztucznie wymusić płytki system korzeniowy. Jeżeli korzenie mają "za ciasno" to znak, że należy doniczkę wymienić na większą.
Krajobraz na tacy
Bonsai mogą być elementem "krajobrazu na tacy" lub inaczej "żywego krajobrazu", czyli tzw. saikei.
Jeżeli posiadasz ogród możesz w nim wykorzystać ową koncepcję Japończyka Toshio Kawamoto. Saikei to wierne, odwzorowanie krajobrazu naturalnego w miniaturze. Przy jego tworzeniu wykorzystuje się drzewka i krzewy bonsai, piaski, mchy i kamienie.
Agnieszka Paś