Drzewko cytrynowe. Uprawa i pielęgnacja

Obecnie sklepy oferują bogaty wybór roślin doniczkowych. Wśród nich wyróżniają się okazałe palmy lub małe sukulenty, które nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie. Czasami sklepy budowlane lub z wyposażeniem wnętrz oferują rośliny egzotyczne, np. drzewka cytrynowe na których rosną dojrzałe owoce. Czy warto je uprawiać w domu? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale trzeba się do tego dobrze przygotować oraz pamiętać, że roślina ta wymaga uwagi, a także odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić, aby drzewko cytrynowe zawsze pięknie kwitło? Kiedy trzeba je przycinać? Jakich czynności wymaga? Czy możliwa jest uprawa drzewek cytrynowych z pestki?

Drzewko cytrynowe
Drzewko cytrynowe ©123RF/PICSEL
Cytryna w syropie - jak ją zrobić w domu?Interia Kulinaria

Drzewko cytrynowe

Drzewko cytrynowe
©123RF/PICSEL

Drzewko cytrynowe w warunkach naturalnych osiąga przeważnie pięć metrów wysokości, jednak często może być dwa razy większe. W domowej uprawie jest zdecydowanie niższe: często nie przekracza dwóch metrów. Drzewko cytrynowe bardzo intensywnie się rozkrzewia: łodygi i gałązki są pokryte błyszczącymi, zielonymi liśćmi. Jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, roślina zakwita – wtedy pokrywa się licznymi, białymi kwiatami (nawet wtedy, gdy na drzewku dojrzewają owoce). Niestety, choć do złudzenia przypominają te na sklepowych półkach, różnią się smakiem: są bardzo kwaśne i gorzkie, dlatego często nie nadają się do spożycia.

Jakie warunki powinno mieć drzewko cytrynowe?

Drzewko cytrynowe w naturalnym środowisku rośnie w tropikalnym albo subtropikalnym klimacie, które charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza, a także wilgotnością. W domu nietrudno o takie warunki: wystarczy ustawić doniczkę z rośliną w nasłonecznionym miejscu, ale naturalne światło musi być rozproszone. Zbyt intensywne promienie mogą wysuszyć liście oraz je poparzyć, co może doprowadzić, m.in., do ataku przędziorków i wełnowców. Zimą można ustawić drzewko na południowym parapecie, ale trzeba je osłonić przed nadmiernym ciepłem emitowanym przez kaloryfery. Drzewka cytrynowego nie powinno się często podlewać – wystarczy raz w tygodniu niewielką ilością wody, najlepiej wtedy, gdy podłoże przeschnie. Warto jednak codziennie zraszać liście. Zabieg ten zapewni mu odpowiednią dawkę wilgotności.

Przesadzanie

Przesadzanie drzewka
©123RF/PICSEL

Drzewko cytrynowe w początkowych latach bardzo intensywnie rośnie, dlatego trzeba co roku zapewniać mu nową doniczkę (niewiele większą od poprzedniej). Niektóre sklepy ogrodnicze oferują specjalne podłoża do uprawy cytrusów. W zastępstwie można sięgnąć po zwykłą glebę torfową. Niezależnie od wyboru – warto ją rozluźnić, np. mieszając z odrobiną piasku. Musi być ona przepuszczalna tak, by nadmiar wody swobodnie spływał. Nie wolno zapomnieć o otworach odpływowych oraz o warstwie drenażowej na dnie doniczki. Można ją wykonać z drobnych kamyczków, keramzytu lub pokruszonej ceramiki.

Pielęgnacja

Cytryna jest wrażliwa na dotykanie liści oraz obracanie. Częsta zmiana warunków może doprowadzić do całkowitej utraty liści. Dlatego można robić to wyłącznie raz do roku, kiedy mocno się rozkrzewia. Żeby pobudzić roślinę do tworzenia nowych gałązek i liści, wystarczy raz na rok (jesienią) je przycinać. To spowoduje, że uzyska przestrzeń do zagęszczenia się. Oczywiście, drzewko cytrynowe trzeba nawozić w okresie intensywnego wzrostu (od wiosny do jesieni) – minimum raz w miesiącu. Warto sięgnąć po nawozy odpowiednie dla cytrusów. Można też zastosować preparaty uniwersalne, ale należy je stosować z rozwagą, gdyż zawarty w nich azot niekorzystnie wpływa na kondycję drzewka cytrusowego. Lepiej sięgnąć po środki naturalne, takie jak wywar ze skórek bananów czy warzyw albo popiół drzewny.

Rozmnażanie

Młode sadzonki
©123RF/PICSEL

Rozmnażanie drzewka cytrynowego nie jest skomplikowane – wystarczy pobrać z niego sadzonkę, czyli uciąć fragment młodej łodygi, która ma nie mniej niż trzy listki. Następnie należy umieścić ją w podłożu oraz obficie podlać, a także stale utrzymywać wysoką temperaturę i wilgotność (zarówno gleby jak i podłoża). A czy można otrzymać drzewko cytrynowe z pestki? Jest to możliwe, a co najciekawsze, tę praktykę stosuje wiele początkujących osób. Nietrudno doczekać się bujnego i wiecznie zielonego drzewka. Niestety, nie ma gwarancji, że takie drzewko zakwitnie i zaowocuje. Jeśli tak się wydarzy, to dopiero po kilkunastu latach od zasadzenia pestki w podłożu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas