Reklama

Eko w Twoim życiu – czas na „szanujący środowisko” samochód

Codziennie dbasz o to, by żyć zgodnie z zasadami opierającymi się na ekologii. Segregujesz śmieci, zakupy nosisz w wiklinowym koszu, konsekwentnie uczulasz dzieci na kwestię oszczędzania energii i wody podczas porannej i wieczornej toalety.

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że małe kroczki w dbaniu o środowisko łączą się w potężne dzieło pomocy Matce Naturze. A Ona, prędzej czy później, odwdzięczy się tobie z nawiązką.

Eko-technologia w służbie przyrodzie i kierowcom

Rozwijająca się z roku na rok technologia wymusza nie tylko na potężnych koncernach, ale również na zwykłych użytkownikach, stosowanie innowacyjnych rozwiązań, które z jednej strony mają służyć nam jak najwydajniej, a z drugiej strony dostosowywać się do ulepszeń eco-friendly.

Reklama

Do tej pory, do największych wrogów czystego powietrza należały samochody. Od kilku ładnych lat ta tendencja się odwraca - na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej koncepcji i pomysłów, dzięki którym z powodzeniem możemy dbać o środowisko naturalne. Jakie ekologiczne rozwiązania oferują nam współcześni producenci samochodów?


Uniwersalne hybrydy

Mówi się, że pojazdy z napędem innym niż typowe "benzyniaki" to przyszłość motoryzacji. Mimo to na polskich ulicach wciąż pojawia się ich niewiele. Kwestia ich totalnej popularyzacji to prawdopodobnie okres 20-30 lat. Ale przecież już dziś warto zainteresować się nimi, zwłaszcza, jeśli planujemy zakup nowego auta, które będzie nam służyło przez lata.

Na czym polega mechanizm aut hybrydowych? Najprościej rzecz ujmując, hybryda to połączenie dwóch rodzajów napędu w jednym modelu - silnika spalinowego oraz elektrycznego. Mogą one działać naprzemiennie lub równocześnie - zależy to od warunków drogowych, w jakich się poruszamy (np. w mieście napęd elektryczny to absolutna konieczność, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie).

Mechanizm zasilania samochodu energią elektryczną to przede wszystkim duża oszczędność pieniędzy wydawanych na benzynę i środowiska (silniki hybrydowe nie emitują do atmosfery tak dużej ilości spalin, jak ich tradycyjne odpowiedniki). Niekwestionowanym atutem prowadzenia samochodu napędzanego energią elektryczną jest zdecydowanie mniejszy poziom generowania hałasu - auto "prowadzi się" cicho, przez co jazda staje się przyjemniejsza nie tylko dla nas, ale również dla innych użytkowników drogi.

Elektryka solo

Czyli modele w pełni napędzane wyłącznie energią elektryczną. Są w stu procentach ekologiczne, nie zanieczyszczają powietrza tonami szkodliwych spalin. Obok samochodów hybrydowych to nowy "rozdział" w motoryzacji, odpowiadający na potrzeby ludzi, którzy chcą żyć nowocześnie, a wydajność i komfort użytkowania pragną łączyć z dbaniem o środowisko naturalne.

Auta z napędem elektrycznym zasilane są energią pochodzącą z akumulatorów, które wcześniej są ładowane przy użyciu typowego dla określonego modelu gniazda. Napełnienie akumulatorów trwa średnio 6 godzin, a koszt zużycia energii to około 7 złotych na 100 km przejechanej trasy. Niewiele, prawda?

Do niekwestionowanych zalet oszczędnego napędu elektrycznego należą - podobnie, jak w przypadku hybryd - niska emisja CO2 , znikomy poziom hałasu, niższe koszty utrzymania samochodu (odpada serwis świec, przewodów zapłonowych czy wymiana oleju silnikowego).

Samochód przyjazny środowisku można rozpoznać gołym okiem, bo ekologiczne rozwiązania to nie tylko "serce" pojazdu w postaci akumulatorów lub rozwiązań pośrednich między silnikiem spalinowym a w pełni elektrycznym napędem, ale również zupełnie nowy styl nadwozia i mnóstwo udogodnień, jakie będzie miał do dyspozycji przyszły kierowca.

Samochody z ekologicznymi rozwiązaniami charakteryzują się nowoczesnym, aerodynamicznym kształtem, eleganckimi wykończeniami i zgrabną, wręcz powabną sylwetką. Innowacyjne założenia architektów i producentów gwarantują, że nie przejedziesz przez miasto niezauważony.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy