Reklama

Reklama

Ekologia? To się naprawdę opłaca!

Ekonomia i ekologia idą w parze! Obie wszak dotyczą oszczędzania. Nie tylko pieniędzy, ale i... środowiska. Zadbaj więc o stan portfela oraz natury!

W domu

Reklama

Czasem wystarczy ruch ręką, by nie marnotrawić wody, prądu lub gazu, a jednocześnie obniżyć zbyt wysokie rachunki.

Woda: Nie wystarczy zastąpić kąpieli szybkim prysznicem, by zatamować strumień zbędnych wydatków na wodę.

• Napraw kran, gdy z niego kapie, dodatkowo niepotrzebnie zużywasz o1/4 wody więcej. Wystarczy wymienić wadliwą uszczelkę, by w twoim portfelu zostało kilkadziesiąt złotych! Zaoszczędzisz od 50 zł do 143 zł rocznie.

• Załóż perlator - to końcówka wylewki, która napowietrza strumień wody. Zużywasz jej nawet do 60 proc. mniej! Zaoszczędzisz od 100 zł do 200 zł rocznie.

Gaz: Używany przede wszystkim w kuchenkach, ale często także do podgrzania wody i ogrzania domu.

• Oszczędnie gotuj - gotuj tylko tyle, ile ci potrzeba (kubek wody na herbatę zamiast całego dzbanka). Używaj garnków o średnicy większej niż płomień. Czyść garnki - osad na ich dnie zwiększa zużycie gazu. Używaj również pokrywek. Zmniejszysz zużycie gazu nawet o 60 procent!

Prąd

Lodówka, oświetlenie, kuchnia elektryczna - to oni pobierają najwięcej energii.

• Wymień żarówki, energooszczędne świetlówki kompaktowe zużywają czterokrotnie mniej prądu niż żarówki i wystarczają nawet na... 8 lat. Zaoszczędzisz ok. 24 zł rocznie.

• Zainwestuj w sprzęt, kupując nową lodówkę (urządzenie pobierające prąd całą dobę!), wybierz tę o klasie energetycznej A++. Zużyje o połowę mniej prądu niż urządzenie o klasie B. Zaoszczędzisz ok. 115 zł rocznie.

Ciepło

Możesz oszczędzić, nie marznąc we własnym domu.

• Odsłoń grzejniki: nie należy zastawiać ich np. wersalką. Także zakrywanie zasłoną powoduje, że ciepło nie przedostaje się do pomieszczenia i "ucieka" z mieszkania.

• Używaj termostatów, obniżaj temperaturę, gdy wychodzisz z domu lub wyjeżdżasz. Zaoszczędzisz nawet do 500-600 zł rocznie.

Recykling

Świat utonie w śmieciach, jeżeli nie nauczymy się dzielić odpadów. To jedyny sposób, aby część z nich mogła być ponownie wykorzystana jako surowiec. Mały metraż kuchni nie jest usprawiedliwieniem dla zaniechania tego ekologicznego obowiązku! Ułatw sobie życie! Kubeł na śmieci zastąp sortownikiem (zmieści się nawet w wąskiej lub narożnej szafce). Każda z części sortownika ma swoje przeznaczenie. Zawartość wyrzuć później do odpowiedniego pojemnika. Zielony - w nim zbiera się umyte szkło kolorowe, np. butelki. Żółty - magazynuje tworzywa sztuczne i metale, np. zgniecione butelki po napojach, puszki aluminiowe i po konserwach. Niebieski - tam wrzucaj papier (niezabrudzony, pozbawiony metalowych elementów i folii). Biały - zbiera się w nim szkło bezbarwne (umyte!)

Domowe środki czystości

Podczas wiosennnych porządków zużywasz dużo detergentów. Równie skuteczne, a tańsze i bardziej przyjazne środowisku są środki, które znajdziesz w kuchennej szafce.

• Zamiast mleczka: Osady z mydła, ślady na wannie czy umywalce znikną pod wpływem papki z sody. Jak to zrobić: pół szklanki sody oczyszczonej wymieszaj z kilkoma łyżkami płatków mydlanych (możesz zetrzeć na tarce resztki mydła). Zwiększysz moc domowego preparatu, dodając do niego octu - wtedy papką możesz także czyścić armaturę lub zabrudzone fugi.

Boraks (dostępny np. w drogeriach, sklepach chemicznych, cena ok. 5 zł/0,5 kg) to doskonały zamiennik dla silnie działających preparatów oczyszczających rury ze złogów. Jak to zrobić: do sedesu lub innego odpływu wsyp pół szklanki boraksu i delikatnie zalej gorącą wodą (nie wrzątkiem, by nie popękała muszla sedesowa). Zostaw na kwadrans, spłucz ponownie ciepłą wodą.

Przed tobą mycie okien? Nie kupuj kolejnego płynu. Najlepiej sięgnij po ściereczkę z mikrofazy - usuwa brud bez używania detergentów. Możesz też umyć szyby rozcieńczonym octem. Jak to zrobić: do ciepłej wody (ok. 1 litra) dodaj szklankę octu spirytusowego. Umyte szyby przetrzyj tetrową pieluchą lub ręcznikami papierowymi. Nie używaj zmiętych gazet, bo rysują szkło.

Dowiedz się więcej na temat: ekologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje