Ekspert wyjawił prawdę na temat soli. Kupując ją zwróć uwagę na dwie rzeczy

Temat soli w diecie od lat budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że jest niezbędna w diecie, inni wprost przeciwnie. Wątpliwości postanowił rozwiać pewien dietetyk, publikując post w mediach społecznościowych. Ekspert radzi na to warto zwrócić podczas wyboru tej przyprawy.

Dzienna, bezpieczna dawka soli to 5 g. Przeciętny Polak zjada jej nawet 3 razy więcej
Dzienna, bezpieczna dawka soli to 5 g. Przeciętny Polak zjada jej nawet 3 razy więcej123RF/PICSEL

Ile soli można spożywać każdego dnia?

Sól kuchenna spożywana w niewielkich ilościach jest dla każdego bezpieczna. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że producenci dodają ją już niemal do wszystkiego, spożywamy jej znacznie więcej niż podają zalecenia. Według Światowej Organizacji zdrowia, dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać więcej niż 5 g, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce i pokrywa zapotrzebowanie na składnik jakim jest sód (2000 mg). Jak podają statystyki przeciętny Polak spożywa jednak dwa albo i trzy razy więcej soli każdego dnia. Jakie mogę być tego konsekwencje?

Jak nadmiar soli w diecie może odbić się na zdrowiu?

Spożywanie soli w dużych ilościach każdego dnia przez długi okres czasu wiąże się z szeregiem negatywnych dla zdrowia skutków. Podaje się, że nadmiar tej przyprawy w diecie może powodować:

  • nadciśnienia krwi, a co za tym idzie większe ryzyko udarów mózgu oraz demencji 
  • upośledzenie funkcji poznawczych
  • choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność serca, kamicy nerek, osteoporozy oraz nowotworów - przede wszystkim raka żołądka
  • nadwagę i otyłość
  • demineralizację kości 

Jaka sól jest najlepsza?

Podczas wyboru soli należy wrócić uwagę czy nie zawiera szkodliwych związków
Podczas wyboru soli należy wrócić uwagę czy nie zawiera szkodliwych związków123RF/PICSEL

Okazuje się, że na to czy spożywana przez nas sól szkodzi zależy też od jej rodzaju. W sklepach spożywczych dostępnych jest dziś wiele opcji np. sól jodowana, niejodowana, himalajska, morska, czarna itd. Eksperci ds. żywienia podają, że najlepszą opcją będzie sól himalajska wyróżniająca się jasnoróżowym kolorem. Nie jest ona poddawana procesowi chemicznego oczyszczania oraz zawiera więcej minerałów od soli morskiej. Jest bogactwem m.in. żelaza, wapnia, selenu, cynku, manganu i chromu.

Ponadto podczas wyboru soli warto czytać etykiety, o czym przestrzega dietetyk - Mateusz Ostręga na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Jaka sól jest niezdrowa?

Ekspert zamieścił na Instagramie post, w którym wyjaśnił, że niektórzy producenci do soli dodają sztuczne antyzbrylacze, które zapobiegają zlepianiu się ziarenek. Składnik ten spożywany regularnie może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Niekiedy widnieje również pod nazwą żelazocyjanek potasu lub E536 i w zetknięciu z bateriami jelitowymi może powodować stany zapalne w organizmie.

Kolejny składnik, przed którym ostrzega dietetyk to jodan potasu (nie jodek). Spożywanie tego związku w dużych ilościach może powodować stany zapalne tarczycy.

Mateusz Ostręga wyjaśnił też, że sól sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak większość tych dostępnych w sklepach niestety ma w składzie dwa wyżej wymienione dodatki. Zdecydowanie powinno się ich unikać.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 61: Aleksander KwaśniewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas