Europejska emerytura coraz bliżej. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

7 lipca tego roku polski Sejm przyjął ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym. Następnie trafiła ona do Senatu, który ma 30 dni na jej przyjęcie lub odrzucenie. Jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, banki oraz pozostałe instytucje finansowe będą mogły ubiegać się o rejestrację swoich produktów OIPE w naszym kraju.

Uczestnicy OIPE będą mogli odkładać na emeryturę w euro
Uczestnicy OIPE będą mogli odkładać na emeryturę w euro123RF/PICSEL

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), czyli angielskie Pan-European Personal Pension Products to dobrowolny, indywidualny produkt emerytalny, skierowany do osób chcących oszczędzać. OIPE jest pod wieloma względami podobne do IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)  - łączy je np. wiek, w którym można wypłacić odkładane środki i skorzystać ze zwolnienia od podatku Belki. Jest to 60 lat lub 55 lat po osiągnięciu uprawnień emerytalnych.

Oszczędzać w ramach OIPE, podobnie jak w IKE, będą mogli już 16-latkowie, pod warunkiem jednak, że są już zatrudnieni. W obu wypadkach można założyć tylko jedno konto na osobę u jednego wybranego dostawcy, identyczna będzie również maksymalna roczna kwota wpłat, ustalona w OIPE na takich samym zasadach jak w IKE.

Jak oszczędzać w OIPE?

Limity wpłat w ramach OIPE będą ustalane indywidualnie w każdym państwie Unii Europejskiej i nadzorowane przez krajowe organy regulacyjne.

Co wyróżnia OIPE?

Eksperci przekonują, że OIPE ma jeszcze kilka zalet:

  • uczestnicy OIPE będą mogli przenieść swoje emerytalne subkonto do innego kraju UE, jeśli zmienią swoje miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową
  • osoby korzystające z OIPE będą mogły uzyskać dostęp do produktów finansowych z różnych państw Unii Europejskiej 
  • uczestnicy OIPE będą mogli odkładać na emeryturę w euro. 

Niestety, OIPE ma też kilka wad. Ta najbardziej istotne to:

  • brak możliwości samodzielnego inwestowania w akcje i inne instrumenty finansowe
  • ustalony limit opłat pobieranych przez dostawców produktów działających w ramach OIPE. 

Według ekspertów OIPE może być dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z innych elementów trzeciego filaru emerytalnego - pozwoli im ochronić większą część oszczędności i zysków z inwestycji od "podatku Belki".

Zobacz również: 

Justyna Moraczewska w „Fajce pokoju”: Przemoc domowa. Uderzył ją raz i to wystarczyłoPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas