Reklama

Nowy dodatek dla emerytów. Kto może liczyć na pieniądze?

Do Senatu trafiła właśnie inicjatywa obywatelska, według której pary z 50-letnim stażem, oprócz kwiatów czy medali miałyby otrzymywać również nagrodę pieniężną! Byłaby ona uzależniona od stażu małżeństwa i wyniosłaby co najmniej 5 tysięcy zł. Kto mógłby liczyć na finansowy bonus?

Emeryci oraz renciści, pobierający podstawowe świadczenie, mogą liczyć także na szereg dodatków (takich jak np. czternasta emerytura), zniżek i finansowych bonusów. Przewidziano dla nich także symboliczne nagrody. Jedną z nich jest specjalna nagroda, którą otrzymują małżonkowie z minimum 50-letnim stażem - są to Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie oraz dyplomy plus kwiaty. 

Teraz uznano, że tak imponujący staż powinien być nagrodzony także pieniężnie!

Nowy dodatek dla emerytów. Kto dostanie bonus?

Do Senatu trafiła właśnie inicjatywa obywatelska, według której pary z 50-letnim stażem oprócz kwiatów czy medali miałyby otrzymywać również nagrodę pieniężną. Inicjatorzy projektu argumentują, że seniorzy z długoletnim stażem małżeńskim często muszą się mierzyć z problemami finansowymi. Emerytury nie pokrywają wszystkich ich wydatków, inflacja zjada oszczędności, które w ich przypadku wydawane są często na leki czy turnusy rehabilitacyjne. 

Reklama

Dodatkowa nagroda w formie świadczenia byłaby podzielona na kilka jednorazowych części i przypominała emeryturę honorową. Pary z 50-letnim stażem małżeńskim miałyby otrzymywać 5 tys. zł, a te ze stażem 60-letnim - po 6 tys. zł. Świadczenie nie byłoby jednak przyznawane z automatu. 

By otrzymać nagrodę pieniężną, małżonkowie mieliby obowiązek złożenia wniosku o otrzymanie świadczenia. Wymaganym dokumentem byłby odpis aktu małżeństwa.

Projekt uzyskał już poparcie senatorów i, według “Rzeczpospolitej”, nie jest wykluczone, że do I czytania ustawy w Sejmie dojdzie jeszcze za tej kadencji parlamentu.

Zobacz również: 

Centralna Informacja Emerytalna: Tu sprawdzisz, ile wyniesie świadczenie 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci i renciści | świadczenia | dodatkowe świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy