Eustoma w doniczce to hit tego lata. Jak ją uprawiać i pielęgnować?
Eustoma do niedawna wykorzystywana była głównie przez florystów do okolicznościowych kompozycji bukietowych. Po wyhodowaniu karłowatych odmian rośliny eustomę zaczęto uprawiać również w doniczce – w domu i ogrodzie. Nic więc dziwnego, że w Polsce zyskuje na popularności w bardzo szybkim tempie. Jak uprawiać i dbać o eustomę w doniczce? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Eustoma w domu czy na balkonie?
Eustoma to piękna i efektowna roślina, ale niestety też dość wymagająca i niełatwa w uprawie. Należy do roślin preriowych, dlatego nie toleruje niskich temperatur, źle znosi przesycenie ziemi wodą, a także ciągłe zacienienie. Oznacza to, że roślinę najlepiej uprawiać w miejscach względnie słonecznych lub lekko zacienionych. Optymalna temperatura powietrza w sezonie wynosi 18-22 stopni Celsjusza, zimą eustoma woli, gdy jest chłodniej (nawet 10-12 st. C).
Prawidłowa pielęgnacja eustomy zależy również od odpowiednio przygotowanego podłoża. Roślina ta lubi podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe i przepuszczalne. Optymalny odczyn jest zbliżony do obojętnego. Co najistotniejsze, gatunek ten nie toleruje gleb kwaśnych.
Eustoma może być piękną ozdobą mieszkania lub domu, a latem także tarasu i balkonu. Uprawa w doniczce jest łatwiejsza niż w gruncie, dlatego poleca się ją szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin.
Wśród najczęściej pojawiających się w domach i ogrodach odmian znajdują się:
- eustoma Carmen
- eustoma Super magic
- eustoma Corelli
- eustoma Rosanne
- eustoma Russell
- eustoma Echo
- eustoma Alissa
- eustoma Pics
- eustoma Queen
Jak dbać o eustomę w doniczce?
Uprawa doniczkowej eustomy to świetna alternatywa dla osób, które nie posiadają balkonu lub ogrodu. W sklepach ogrodniczych coraz częściej można spotkać eustomę w doniczce - gotową do kwitnięcia, która doskonale nadaje się do uprawy w domu.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup eustomy w doniczce, przesadźmy ją do nowej ziemi po kilku dniach. Można do niej dodać bardzo drobno rozbite skorupki jajek, które skutecznie wzbogacą glebę w niezbędne dla wzrostu rośliny minerały. Kwiaty te lubią wapienną i zasadową ziemię. Doniczka koniecznie musi mieć odpływ, a na dno warto wysypać warstwę drenażu.
Eustoma nie jest rośliną bardzo delikatną, chociaż mogą jej zagrażać niektóre choroby wirusowe. Przy zbyt dużym przelaniu podłoża może pojawić się także szara pleśń.
Znacznie większym zagrożeniem dla kwiatu są natomiast różnego rodzaju szkodniki. Wśród największych można wymienić przede wszystkim:
- przędziorki,
- mszyce,
- wciornastki.
Eustoma w doniczce – uprawa
Eustoma uprawiana w doniczce to kwiat jednoroczny. Roślina będzie cieszyła oko swoim pięknym wyglądem jedynie przez okres kilkunastu tygodni. Po przekwitnięciu eustomę należy wyrzucić i zastąpić nowym egzemplarzem.
Eustomę należy nawozić dobrej jakości nawozami, ale nie można przesadzać z ich ilością. Trzeba także wybierać preparaty, które w swoim składzie mają zdecydowanie więcej potasu niż azotu. W tym celu można wykorzystać również nawozy organiczne (m.in. biohummus), które dostarczą jej wszystkich niezbędnych związków i minerałów. Raz na dwa tygodnie warto zasilić eustomę nawozem do roślin kwitnących.
Ważne jest także regularne usuwanie zwiędłych kwiatów eustomy, co sprawi, że roślina na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd. Ponadto liści eustomy nie wolno zraszać wodą, gdyż może to powodować ich gnicie.
Eustoma w doniczce – podlewanie
Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych eustomy jest podlewanie. Roślinę należy podlewać rutynowo - z jednej strony nie doprowadzając do przemoczenia podłoża, a z drugiej strony do całkowitego wyschnięcia. Eustoma doniczkowa nie lubi nadmiaru wody. Częstotliwość podlewania zależy przede wszystkim od warunków i pory roku. Wykonuje się je wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie.
Zobacz też: