Fikus tępy, czyli drzewko bonsai idealne dla początkujących
Drzewka bonsai prezentują się bardzo efektownie, świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz i pozwalają wprowadzić do mieszkań odrobinę orientalnego klimatu. Ich uprawa bywa jednak wymagająca. Doskonałą alternatywą dla mniej doświadczonych w ogrodnictwie osób jest fikus ginseng, zwany także fikusem tępym. Wykazuje dużą odporność na błędy w pielęgnacji i jest w stanie wiele wybaczyć. Poznajmy bliżej tę egzotyczną roślinę.
Spis treści:
Krótka charakterystyka fikusa tępego
Fikus, bądź figowiec tępy, to roślina pochodząca z terenów południowej Azji. Występuje również w Australii i na wyspach sąsiadujących. W naturalnych warunkach to wolno rosnące drzewo, które może osiągać wysokość nawet 10 metrów. W Polsce natomiast nadaje się wyłącznie do uprawy domowej, osiągając maksymalnie jeden metr.
Decydując się na uprawę fikusa tępego w doniczce, musimy liczyć się z tym, że w takich warunkach nie zakwitnie. Ma jednak mnóstwo innych estetycznych zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się ciemnozielonymi, skórzastymi, błyszczącymi liśćmi. Na tym nie kończy się jego uroda.
Uwagę zwraca kora, która może przyjmować odcienie szarości lub brązu z jaśniejszymi, kontrastującymi plamami. Dodatkowo na pniu starszych i rozrośniętych okazów pojawiać się mogą korzenie powietrzne, które jeszcze bardziej przyciągają wzrok.
Na to musisz uważać
W łodygach i liściach fikusa znajduje się trujący sok mleczny. Wszelkie zabiegi związane z jego przycinaniem najlepiej jest wykonywać w rękawiczkach. Roślina może być też ryzykownym wyborem, jeśli w domu przebywają zwierzęta i małe dzieci.
Jakiej ziemi potrzebuje fikus tępy?
W tej kwestii nie ma wielkiej filozofii. Z powodzeniem można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych uprawianych w domach. Powinno być ono przepuszczalne i żyzne. Na dnie doniczki zaleca się umieścić warstwę drenażu w postaci kamieni. By zapewnić fikusowi optymalną przepuszczalność powietrza i wilgotność, donica powinna mieć otwory w dnie.
Jakie stanowisko wybrać?
Fikus tępy nie lubi przeprowadzek, więc od razu powinniśmy znaleźć dla niego stanowisko, w którym będzie mógł rozwijać się bez przeszkód. Miejsce, w którym go ustawimy, musi być jasne, ale roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zbyt mocne światło może prowadzić do poparzenia lub zrzucania ozdobnych liści.
Nasze bonsai lubi ciepło. Należy więc zapewnić fikusowi temperaturę powyżej 15 stopni Celsjusza. Latem można przenieść roślinę na zewnątrz. Z kolei zimą należy zadbać o to, by fikus tępy nie stał w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła - kaloryferów czy kominka.
Podlewanie
Podłoże w doniczce z fikusem ginseng powinno być stale wilgotne, dlatego ważne jest regularne podlewanie. Najlepiej wykonywać je miękką, odstaną wodą dwa razy w tygodniu. Okresy suszy i niskiej wilgotności powietrza odbijają się na stanie rośliny, która momentalnie zaczyna zrzucać liście. Na szczęście jest w stanie szybko się zregenerować, jeśli od razu naprawimy nasze niedociągnięcia w pielęgnacji fikusa tępego. W sezonie grzewczym warto dodatkowo regularnie przecierać liście z kurzu i spryskiwać je wodą.
Przycinanie fikusa tępego
Formowanie drzewka bonsai może być bardzo relaksującym i satysfakcjonującym zajęciem, wymaga jednak pewnej wprawy. Właśnie dlatego warto wybierać fikusa tępego, który ma zdolność szybkiej regeneracji, więc nawet błędy nowicjusza nie są mu straszne. Gałęzie po zdrewnieniu pozostają elastyczne, co znacznie ułatwia zadanie.
W przypadku młodych okazów przycinanie powinno skupić się na koronie drzewka, by nadać mu upragnioną formę. Usuwać należy wszystkie pędy i cienkie gałązki, które mogłyby utrudniać ekspozycję pnia. Z biegiem czasu warto przycinać także liście - zabieg ten będzie mobilizować roślinę do wytwarzania kolejnych zielonych części.
Pielęgnacja fikusa tępego: Najczęstsze błędy
Choć roślina jest bardzo tolerancyjna, istnieje kilka czynników, które mogą jej bardzo zaszkodzić. W sytuacjach, kiedy liście żółkną, usychają i opadają, ważna jest szybka reakcja w celu naprawienia błędów w uprawie. Co szczególnie szkodzi fikusowi tępemu?
- Częste przestawianie i obracanie doniczki jest dla niego bardzo stresujące. Dlatego tak duży nacisk należy położyć na wybór odpowiedniego stanowiska.
- Przeciągi, niska temperatura i jej duże wahania są dla fikusa zabójcze.
- O przesuszeniu już wspomnieliśmy, ale przelanie drzewka bonsai też ma fatalne konsekwencje i może skutkować chorobami grzybowymi i gniciem korzeni. Z tego względu zaleca się częste, ale zarazem oszczędne podlewanie.
- Nie można ignorować zbyt małej wilgotności powietrza. W takich warunkach fikus tępy może zostać zaatakowany przez szkodniki, zwłaszcza przędziorki.
Polecamy: