Fiołek afrykański. Uprawa i pielęgnacja
Fiołek afrykański jest jedną z częściej uprawianych roślin. Jego największą ozdobą są piękne, ale drobne kwiaty, które mienią się różnymi odcieniami fioletu. Równie interesujące są pokryte drobnymi włoskami liście. Choć dla jednych fiołek afrykański wygląda niepozornie, to jest on czasem kapryśny, ale tylko wtedy, gdy nie zapewni mu się odpowiednich warunków. Zapewnienie mu przestronnego miejsca w pokoju i regularne podlewanie to tylko połowa sukcesu. Do tego dochodzą inne czynniki, które są równie kluczowe, by zapobiec rozwojowi chorób grzybiczych, miernego kwitnienia czy szybkiego zasychania. Jak uprawiać fiołka afrykańskiego? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Co trzeba wiedzieć o fiołku afrykańskim?
Fiołek afrykański, to potoczna nazwa rośliny o nazwie sępolia fiołkowa. Należy do rodziny ostojowatych i błędnie utożsamiana jest z różnymi przedstawicielami fiołkowatych. Jego naturalne siedlisko zostało odkryte w XIX w. w Południowej Afryce, a dokładniej w Tanzanii. Fiołek afrykański posiada kilka odmian, które mogą się nieznacznie różnić od siebie, ale wszystko, co je łączy to pełne kwiaty w różnych odcieniach fioletu oraz wysokość rzadko przekraczająca 15 cm. Rozmiary fiołka afrykańskiego sprawiły, że jest bardzo popularną rośliną doniczkową nie tylko w Polsce, ale również w wielu miejscach na całym świecie.
Wybierz stanowisko
Aby fiołek afrykański rósł zdrowo potrzebuje odpowiedniego miejsca. Powinno być ono jasne, gdyż to gwarant obfitego kwitnienia. Równocześnie musi być osłonięte od intensywnych promieni słonecznych, gdyż mogą one poparzyć delikatne liście. Niestety, to nie jedyne wymaganie, któremu trzeba sprostać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Fiołek afrykański jest bardzo wrażliwy na przeciągi, dlatego należy szczególnie uważać podczas wietrzenia, gdyż zimny podmuch wiatru może spowodować, że straci zarówno kwiaty jak i liście.
Podlewanie fiołka afrykańskiego
Podlewanie fiołka nie jest skomplikowane. Należy tylko pamiętać o regularności (dwa razy w tygodniu). Wystarczy używać wody odstanej, gdyż z niej ulatniają się związki chloru. Należy pamiętać, że wszystkie części nadziemne fiołka afrykańskiego są wrażliwe na wilgoć, dlatego wodę trzeba lać małym strumieniem do podstawek. Roślina ta lubi również wilgotne powietrze wokół siebie, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej zraszać. Lepszym pomysłem jest ustawienie fiołka na kamieniach w tacce wypełnioną niewielką ilością wody, aby parując zwiększyła wilgotność wokół niego.
Przesadzanie
Fiołki afrykańskie nie potrzebują częstego przesadzania. W zasadzie można zmieniać im doniczki co roku wiosną. Należy jednak pamiętać, aby pojemnik był niewiele większy od poprzedniego oraz posiadał otwory, by korzenie mogły czerpać wodę nalaną do podstawki (tzw. podsiąk). Fiołek afrykański nie ma zbyt głębokiej bryły korzeniowej, dlatego może być sadzony w płaskich doniczkach. Ważne, aby były wypełnione ziemią ogrodową z dodatkiem odrobiny torfu albo perlitu.
Pielęgnacja fiołka afrykańskiego
Jeśli zapewni się fiołkowi afrykańskiemu odpowiednie stanowisko oraz będzie regularnie nawadniany, to nie powinien sprawiać kłopotów w uprawie. Jednak z racji swojego intensywnego kwitnienia, powinien być nawożony płynnymi preparatami do roślin kwitnących co dwa tygodnie (od wiosny do jesieni). Poza tym wymaga czyszczenia jego liści – są one na tyle delikatne, że nie wolno używać nawilżonej ściereczki. Do tego celu świetnie nada się delikatny pędzelek. Oprócz tego należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, a także suche liście i łodygi.
Jakiego fiołka kupować?
Fiołki afrykańskie można kupić bez problemu w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Najlepiej zaopatrywać się w nie wiosną i latem, kiedy na zewnątrz jest ciepło (w czasie transportu może przemarznąć). Należy pamiętać, że wybierany egzemplarz powinien mieć zdrowe liście pozbawione przebarwień oraz dużo pąków kwiatowych. Fiołek afrykański może być również łatwo rozmnażany. Wystarczy odciąć listek i wsadzić go do ziemi, podlać i ustawić w jasnym miejscu. Po pewnym czasie pojawią się młode sadzonki, które przyjmą właściwości rośliny matczynej.