Fuksja w doniczce: Co warto o niej wiedzieć? Jak ją uprawiać?

Fuksja wraca do łask i powtórnie króluje na parapetach oraz balkonach w wielu domach i mieszkaniach. Ta egzotyczna roślina występuje w kilku wariantach kolorystycznych, tworząc bajkowe aranżacje. Jednak, by rosła zdrowo i obficie, wymaga odpowiedniej troski ze strony właściciela. Jak pielęgnować fuksję w doniczce? Co warto wiedzieć na jej temat? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Fuksje to piękne rośliny, ale wymagają odpowiedniej troski
Fuksje to piękne rośliny, ale wymagają odpowiedniej troski123RF/PICSEL

Jak wygląda fuksja?

To rośliny znane od wieków, które występują w formie małych krzewów, spotykanych na terenach górskich w Ameryce Środkowej i Południowej. Fuksje przybierają wiele odcieni, można je podziwiać w kolorze intensywnego różu, pomarańczy, a nawet bieli. Roślina kwitnie w okresie od kwietnia do października, zdobiąc pomieszczenia w domach i tarasy. W domowych warunkach osiąga około 30 centymetrów wysokości, a kwiaty mają wąski oraz dzwoneczkowaty kształt i długie pręciki wytwarzające pyłek. Cechą charakterystyczną gatunku są zwisające pnącza, które wyglądają bardzo zjawiskowo.

Jaka doniczka będzie idealna?

Fuksja potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca w doniczce
Fuksja potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca w doniczce123RF/PICSEL

By fuksja rosła w prawidłowy i zdrowy sposób, potrzebuje do tego odpowiedniej doniczki, która zapewni jej wystarczającą ilość miejsca. Z drugiej strony rośliny te lubią nieco ciasne donice: wszystko uzależnione jest od odmiany rośliny, a także potencjalnej wielkości, jaką może ostatecznie osiągnąć.

Fuksja ma dość sztywne i krótkie łodygi, dlatego najlepiej wybrać średniej wielkości skrzynki lub doniczki (około dwóch do czterech centymetrów średnicy). Idealnie sprawdzą się te z podwójnymi ściankami, tworzące izolację: bryła korzeniowa staje się mniej narażona na przesuszenie. Odmiany, które mają opadające i wiotkie łodygi, lepiej umieścić w skrzynkach zawieszonych na poręczy tarasu czy balkonu.

Jak podlewać fuksję?

W kwestii podlewania fuksji trzeba być bardzo ostrożnym: roślina ta nie lubi ani zbyt intensywnego nawadniania, ale nie zniesie też przesuszenia. Złe proporcje wody sprawiają, że roślina traci liście i pąki kwiatowe, a zbyt duża wilgotność gleby jest idealnym miejscem do rozwoju chorób grzybowych. Podlewaj roślinę co kilka dni, ale niewielką ilością odstanej wody. Chroń fuksję przed ostrym słońcem, gdyż może to zahamować kwitnienie.

Stanowisko i gleba

Stanowisko dla fuksji powinno być półcieniste, z niewielką ilością słońca
Stanowisko dla fuksji powinno być półcieniste, z niewielką ilością słońca123RF/PICSEL

Dla fuksji idealnym miejscem będzie stanowisko półcieniste z rozproszonym światłem. Roślina ta odnajdzie się po stronie północnej lub wschodniej i osłoniętej od wiatru, a także przeciągów. Gleba powinna być próchnicza, żyzna, a także przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi inspektowej, kompostowej oraz piasku. W celu zatrzymania wody należy wymieszać glebę z hydrożelem lub perlitem, które magazynują wodę i oddają wilgoć.

Nawożenie fuksji

Roślinę tę należy odżywiać nawozem wieloskładnikowym pochodzenia mineralnego do odmian kwitnących, w odstępach dwutygodniowych. Zawarty w tych produktach potas sprawia, że fuksje prawidłowo się rozwijają i pięknie kwitną, gdyż minerał ten odpowiada za gospodarkę wodną roślin. Drugi ważny pierwiastek to fosfor, biorący udział w procesie wzrostu rośliny. Gleba przyswaja go w małych ilościach, dlatego tak istotne staje się nawożenie roślin z dodatkiem tego składnika. Po kwitnieniu całkowicie zrezygnuj z użyźniania gleby (mniej więcej od początku października).

Zwróć na to uwagę

Kiedy robi się chłodniej, okazy znajdujące się na zewnątrz przenieś do domu. Miejsce powinno być chłodne, a temperatura w nim oscylować przynajmniej w granicach 5-10 stopni Celsjusza. By przygotować fuksję do zimowania, przytnij wszystkie uschnięte pędy, a zdrowe skróć o około jedną trzecią długości. Usunięcie chorych części fuksji uchroni roślinę przed rozwojem chorób pleśniowych i atakiem szkodników. Natomiast niewykonanie tego zabiegu wiąże się z brakiem kwitnienia w następnym roku. Poza okresem wegetacji roślinę podlewaj rzadko, można ją przenieść do cieplejszego i bardziej słonecznego miejsca dopiero wiosną.

Fuksje są również narażone na atak mszyc, a także przędziorków, które mogą uszkodzić roślinę. Kiedy zauważysz pierwsze oznaki żerowania szkodników, zastosuj odpowiednie opryski, najlepiej naturalnego pochodzenia.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas