Funkia: Uprawa i pielęgnacja. Jakie odmiany wybrać?

Funkia, inaczej hosta, to piękna bylina, która jest wprost stworzona do sadzenia w miejscach zacienionych i wilgotnych. Jej delikatna uroda idzie w parze z dużą wytrwałością i odpornością na mrozy, choroby i szkodniki. Do tego funkia jest niezwykle prostą w uprawie rośliną, która nie ma dużo wymagań. Jak uprawiać i pielęgnować funkię? Jakie odmiany wybrać do ogrodu? Sprawdźmy.

Funkia to królowa cienistych ogrodów
Funkia to królowa cienistych ogrodów123RF/PICSEL

Funkia: Co warto o niej wiedzieć?

Funkia, inaczej nazywana hostą, to bylina z rodziny szparagowatych. Do tego rodzaju należy około 40 gatunków, które pochodzą z Azji Wschodniej, a dokładnie z Japonii i Chin. Funkia ma ozdobne, okazałe liście w kolorze zielonym z żółtymi lub białymi wstawkami. Z kolei kwiaty funkii, które pojawiają się w okresie letnim, mają dzwonkowaty kształt i białą lub fioletową barwę.

Rośliny, które oczyszczają dla nas wodęInteria.tv

Odmiany funkii są bardzo zróżnicowane - można spotkać olbrzymy, które tworzą rozłożyste ponadmetrowe kępy, ale też istnieją odmiany karłowe idealnie nadające się do pojemników i nasadzeń w grupach. Funkie sprawdzają się więc w różnego rodzaju ogrodach. Są to rośliny bardzo wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, szkodniki czy choroby. W dodatku funkie są cieniolubne, więc idealnie nadają się do miejsc, w których brakuje słońca.

Funkia: Jakie stanowisko wybrać?

Hostę można sadzić pod drzewami i krzewami
Hostę można sadzić pod drzewami i krzewami

Funkie najlepiej sadzić na stanowiskach zacienionych i wilgotnych, gdyż w nasłonecznionych miejscach rosną słabo i wymagają częstego podlewania. Jedyni odmiany z kolorowymi liśćmi lepiej będą prezentować się na stanowisku z dostępem do rozproszonego światła słonecznego - wtedy efektowniej będą się wybarwiać. Funkie z ciemnozielonymi lub niebieskimi liśćmi są natomiast bardziej podatne na poparzenia słoneczne.

Przy sadzeniu host należy dostosować stanowisko do wielkości roślin, gdyż odmiany z wielkimi liśćmi będą potrzebowały więcej miejsca. Dobrze jest więc nie sadzić ich zbyt gęsto z mniejszymi funkiami, gdyż te zostaną zagłuszone przez większe egzemplarze. Warto sadzić hosty w pobliżu zbiorników wodnych, będą świetnie wyglądać przy oczku wodnym, stawie, poidełku dla ptaków, kaskadzie bądź sztucznym potoku. Ze względu na to, że funkie uwielbiają cień, można je sadzić pod drzewami i wysokimi krzewami.

Funkia: Jak uprawiać i pielęgnować?

Funkia lubi cień i wilgoć
Funkia lubi cień i wilgoć

Hosty preferują gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Warto więc przed posadzeniem funkiii dodać do podłoża kompost lub obornik, dzięki czemu ograniczymy utratę wilgoci i dostarczymy składników odżywczych do gleby. Strukturę gleby poprawimy też, dodając do niej torf ogrodniczy. Ważne jest, by podłoże dla funkii było stale wilgotne, gdyż w przesuszonych miejscach roślina może obumierać. Hosty należy podlewać regularnie, choć niektóre egzemplarze mogą przeżyć jakiś czas bez tego zabiegu, jeśli będą miały zapewnione wilgotne, zacienione i wyściółkowane miejsce.

Nawożenie funkii nie jest konieczne, ale w przypadku ubogiej, piaszczystej gleby dobrze jest je nawozić raz do roku, np. podsypując kompostem późną jesienią lub nawozem do roślin ogrodowych wiosną.

Szkodniki i choroby atakujące funkie

Funkia to roślina dość odporna na szkodniki i choroby. Jednak zagrożeniem dla niej są ślimaki, nicienie i nornice. Zajadają się one soczystymi liśćmi i kłączami hosty, zazwyczaj atakując rośliny w okresie kiełkowania. Aby pozbyć się ślimaków, warto zastosować ekologiczne metody ich zwalczania i ustawić w ogrodzie m.in. pułapki w postaci miski wypełnionej piwem. Można tez zrobić ochronne zapory z wapna palonego wokół ogrodu. jak natomiast pozbyć się nornic? Można zastosować specjalne odstraszacze lub umieścić w ogrodzie patyki z zawieszonymi puszkami. Można też wrzucać do nor tych zwierząt czosnek, liście żywotnika lub orzecha włoskiego czy też czarny bez. Nornice nie znoszą zapachu tych roślin.

Jakie odmiany funkii wybrać do ogrodu?

Różne odmiany funkii w ogrodzie
Różne odmiany funkii w ogrodzie123RF/PICSEL

Funkia ma wiele odmian, które wyróżniają się kształtem, wielkością czy barwą liści. Warto wybrać odmiany wielobarwne z jasno przebarwionymi lub pstrymi liśćmi, które rozświetla nieco ciemne zakątki ogrodu. można więc posadzić funkię "Shade Fanfare" z jasnozielonymi liśćmi i kremowa obwódką. Pięknie prezentuje się również funkia "Fortunea" o sercowatych liściach z ciemniejszymi brzegami i jaśniejszym, żółtawym wnętrzu blaszki liściowej. Ta odmiana tworzy gęste kępy i wydaje w czerwcu białofioletowe kwiaty.

Na rabaty i balkony cieniste nadaje się np. hosta "Frances Williams". Cieszy oko niebieskozielonymi liśćmi z żółtymi brzegami. Liście w kolorze ciemnozielony przechodzącym w niebieski ma też odmiana "Halcon", a w kolorze sinym niska hosta "Blue Moon", która idealnie sprawdza się posadzona w pojemnikach. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie funkię o rozłożystym pokroju, możemy postawić na odmianę "Golden Waffles", która osiąga wysokość do 40 cm.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas