Fusy z herbaty: Zastosowanie w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak wykorzystać fusy z herbaty? Po degustacji ulubionego napoju nie należy ich wyrzucać! Choć nie wyglądają już zbyt zachęcająco i zazwyczaj lądują w koszu z odpadkami, nadal mają bardzo cenne właściwości i przydadzą się wszystkim miłośnikom roślin. Herbata w ogrodzie przysłuży się zwłaszcza hortensjom, różom i rododendronom. Dowiedz się, jak ją stosować i na co trzeba uważać, ponieważ nie każdy rodzaj herbaty sprawdza się tak samo dobrze.

Fusy z herbaty jako nawóz w ogrodzie sprawdzają się celująco
Fusy z herbaty jako nawóz w ogrodzie sprawdzają się celująco123RF/PICSEL

Dlaczego warto używać fusów z herbaty jako nawozu?

Można zaryzykować stwierdzenie, że dla miłośników herbacianych napojów jest to nawóz całkowicie darmowy. W dodatku ponowne wykorzystanie fusów zgodne jest z zyskującą na popularności ideą zero waste, nawołującą do wykorzystywania swoich zasobów w maksymalnym stopniu. Jednocześnie herbata w ogrodzie umożliwi ograniczenie stosowania syntetycznych preparatów. Mniej chemii w uprawie roślin? W to nam graj!

Nietypowe zastosowania herbaty w torebkachInteria DIY

Co w herbacie piszczy?

Zastanawiasz się, jakie właściwości mają fusy z herbaty i co sprawia, że są tak cennym dla ogrodników surowcem? W ich składzie dominuje teina, która wykazuje delikatne działanie zakwaszające. Nie trzeba jednak obawiać się przesady w tym względzie, ponieważ jej wpływ jest równoważony przez jony wapnia, których w fusach też nie brakuje.

Dzięki zastosowaniu herbaty do roślin łatwiej będzie dostarczyć im składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu: azotu, potasu, fosforu, żelaza i magnezu. Fusy są również bardzo dobrym źródłem olejków eterycznych, kwasów organicznych i garbników. Co daje taka mieszanka?

  • Wzmacnia osłabione i podatne na choroby rośliny.
  • Mobilizuje ogrodowe okazy do wzrostu.
  • Jej przeciwbakteryjne działanie chroni rośliny przed infekcjami i szkodnikami.

Jaki rodzaj herbaty działa najlepiej?

Chcąc uzyskać zadowalające rezultaty, należy wybrać odpowiedni gatunek herbaty. Fusy fusom nierówne! Największe stężenie składników odżywczych znajdziesz w herbacie białej oraz zielonej. Wynika to z tego, że są produktami najmniej przetworzonymi. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie fusów z czarnej herbaty. Mimo że zawiera nieco mniej dobroczynnych składników, cechuje się najmocniejszym działaniem zakwaszającym.

Do użycia w ogrodzie nie nadają się herbaty sztucznie aromatyzowane i słodzone. Cukier może skutkować rozwojem szkodliwych grzybów oraz mikroorganizmów, więc taki zabieg przyniesie więcej szkody niż pożytku. Substancje, które mają wzmacniać czy zmieniać smak herbaty mogą zawierać związki chemiczne, które negatywnie działają na wzrost roślin.

Nigdy ich nie wyrzucaj! Fusy z herbaty to naturalny sposób na piękny ogród
Nigdy ich nie wyrzucaj! Fusy z herbaty to naturalny sposób na piękny ogród123RF/PICSEL

Fusy z herbaty: Do jakich roślin stosować?

Herbata w ogrodzie stanowi doskonałe wsparcie dla roślin, które do bujnego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża. Nie miej oporów przed wykorzystaniem ich w uprawie:

  • hortensji,
  • róży,
  • azalii,
  • rododendronów.

Dzięki naturalnemu nawozowi z herbaty będziesz obserwować ich bujny wzrost i imponujące kwitnienie. Odżywiaj herbacianymi fusami także paprocie.

Jak stosować fusy z herbaty w ogrodzie?

Istnieje kilka sposobów na podejście do tego tematu. Wybierz metodę, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.

  • Najmniej skomplikowaną opcją jest dorzucenie herbacianych resztek do kompostownika.
  • Porcję fusów z herbaty możesz zakopać w podłożu w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. W ten sposób nie tylko wzbogacisz glebę odżywczymi składnikami, ale też łatwiej będzie utrzymywać optymalną wilgotność ziemi i podwyższać poziom próchnicy.
  • Nawóz z herbaty w płynie znakomicie sprawdzi się do podlewania roślin ogrodowych. Jak go przygotować? Fusy zalej letnią wodą i odstaw na kilkanaście godzin, np. na całą noc. Rano z powodzeniem użyjesz mikstury do zasilenia swoich krzewów i kwiatów.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas