Gdzie umieścić karmnik dla ptaków? Wiele osób robi ten błąd

Co roku o tej porze, wraz z pierwszym atakiem zimy przypominamy sobie o ptakach. To dobry zwyczaj, bo gdy za oknem robi się chłodno, temperatura spada poniżej zera, a świat chowa się pod śnieżną pierzyną, skrzydlaci przyjaciele mocniej potrzebują naszej pomocy. Musi być ona jednak mądra i przemyślana, bo ptaki są bardziej wrażliwe niż sądzimy, a źle zaopatrzony, zaniedbany karmnik stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie!

Ptaki należy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie
Ptaki należy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie123RF/PICSEL

Ostatnie dni przyniosły w Polsce mocny atak zimy i pozbawiły ptaki dostępu do jedzenia. Na szczęście, w przydomowych ogródkach, na skwerach, a nawet balkonach nie brakuje karmników, czyli małych, ptasich stołówek, które pomagają im przetrwać chłodne i śnieżne dni. Niestety, często są one puste, zaniedbane, zainstalowane w złym miejscu lub na nieodpowiedniej wysokości i zamiast nieść ptakom radość, stanowią dla nich poważne zagrożenie. Jak zrobić karmnik idealny i czym dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół?

Zacznijmy od tego, że ptaki należy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Gdy śniegu nie ma, ptaki powinny radzić sobie same. Proces dokarmiania kończymy wraz z nadejściem wiosny, najlepiej przed końcem kwietnia.

Jak przygotować karmnik?

Karmnik można przygotować samodzielnie
Karmnik można przygotować samodzielnie123RF/PICSEL

Podłoga i daszek karmnika mogą mieć dowolny kształt, kluczowa jest natomiast wysokość, która powinna wynosić ok. 20 cm i nie mniej niż 16. Karmnik należy wykonać z naturalnego drewna, ponieważ wszystkie sztuczne elementy oraz np. lakier są dla ptaków szkodliwe. W sieci znaleźć można sporo filmików z instrukcją budowania karmnika, ale jeśli brakuje nam na to czasu lub nie czujemy się na siłach, to możemy sprezentować ptakom gotową konstrukcję. Ptasie stołówki wszelkich rozmiarów i kształtów znaleźć można w większości sklepów ogrodniczych i zoologicznych, ale również w dużych sieciach handlowych.

Gdzie umieścić karmnik?

Choć mogłoby się wydawać, że karmnik może stać w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na balkonie, to stawianie go "byle gdzie" jest błędem. Miejsce, w którym ptaki będą mogły się spokojnie posilić powinno być ciche i wolne od silnych podmuchów wiatru. Idealna będzie południowa strona ogrodu, gdzie zazwyczaj jest cieplej, a śnieg szybciej topnieje. Im dalej od domu, tym lepiej - choć obserwacja karmnika jest ogromną przyjemnością, to ptaki chętniej przylatują w miejsca, gdzie nic i nikt ich nie niepokoi. Karmnika nie wolno montować przy dużych powierzchniach szklanych - stanowią one bowiem zagrożenie dla ptaków.

Idealna wysokość na jakiej powinien stać karmnik to 1,5-2 metry. Zapewnia ona bowiem ptakom bezpieczeństwo, chroniąc je przed kotami i innymi drapieżnikami.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaków nie można dokarmiać byle czym
Ptaków nie można dokarmiać byle czym123RF/PICSEL

Wybór pokarmu, który wsypiemy do karmnika musi być dobrze przemyślany! Ptaki dokarmiane są bowiem często w sposób przypadkowy i niewłaściwy, co może skończyć się dla nich chorobą, a nawet śmiercią. Idealny pokarm do karmnika to:

  • słonecznik niesolony, łuskany, lub w łupinie, który jest bogaty w tłuszcze, białka i minerały
  • ziarna zbóż, takie jak pszenica, kukurydza, sezam, siemię lniane czy owies. Można je nieco rozdrobnić
  • owoce, takie jak jabłka, gruszki, banany, rodzynki. W czasie silnych mrozów lepiej jednak z nich zrezygnować, bo zawierają mnóstwo wody i szybko zamarzają
  • orzechy nieprażone - laskowe, włoskie i ziemne. Można je lekko rozdrobnić. 

Co jest największym przysmakiem ptaków?

Dla większości ptaków ogromnym przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy, np. słonina lub zalane nim nasiona i orzechy, które kupić można w formie tzw. zimowych kul. Pamiętajmy jednak, że nie mogą one wisieć zbyt długo (najlepiej do dwóch tygodni), bo zjełczałe mogą zaszkodzić ptakom.

Konkretne gatunki ptaków mają swoje ulubione przysmaki:

  • sikorki uwielbiają słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich i słonecznika oraz konopie
  • kosy i kwiczoły lubią pokrojone jabłka oraz mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzeczek i jagód 
  • wróble i mazurki uwielbiają proso, drobne kasze i łuskany słonecznik
  • dzwońce i zięby również kochają nasiona słonecznika i konopie
  • trznadle chętnie jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Czym nie wolno dokarmiać ptaków?

Karmnik należy regularnie czyścić
Karmnik należy regularnie czyścić123RF/PICSEL

Głodne ptaki zjedzą dosłownie wszystko, co niestety skończyć się może dla nich tragicznie. Dla dobra naszych skrzydlatych przyjaciół, nie powinniśmy serwować im:

  • produktów solonych takich jak orzeszki słone czy solona słonina
  • pieczywa
  • ugotowanego pęczaku lub innych gotowanych produktów, które szybko pęcznieją 
  • pokarmu zepsutego np. spleśniałego, wilgotnego chleba
  • starych produktów mięsnych
  • odpadków z naszych stołów. 

Zimą nie zapominajmy także o wodzie. W okolicy karmnika warto postawić naczynie np. miskę lub podstawkę ze świeżą, ciepłą, ale nie gorącą wodą.

WAŻNE: Karmnik należy regularnie i dokładnie sprzątać, usuwając z niego resztki jedzenia, ale również odchody, które na pewno się w nim pojawią. Zepsute resztki to ogromne siedlisko bakterii i pasożytów - ich spożycie może skończyć się dla ptaków śmiercią.

Niezależnie od pory roku warto również stworzyć ptakom w ogrodzie oazę i zasadzić krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymywać się będą owoce stanowiące dla nich pokarm. Może to być np.:

  • bez koralowy
  • jarząb pospolity
  • dereń
  • dzika róża
  • bez czarny
  • kalina koralowa
  • głóg
  • tarnina. 

Zobacz również: 

„Zbliżenia”. Krystian Ochman. Polak czy Amerykanin? Co zawdzięcza słynnym Ochmanom?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas