Gdzie wyrzucać paragony sklepowe? Większość Polaków popełnia ten błąd

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Choć paragony sklepowe wyglądają jak zwykły papier, ich utylizacja wymaga nieco więcej uwagi. Warto zastanowić się, gdzie powinny trafiać, aby nie zaszkodziły środowisku i zostały odpowiednio przetworzone.

Paragony to nie zwykły papier: gdzie je wyrzucać?
Paragony to nie zwykły papier: gdzie je wyrzucać?Przemysław TerleckiINTERIA.PL

Do jakiego pojemnika wyrzucać paragony sklepowe?

Wiele osób odruchowo wrzuca paragony do pojemników na papier - statystyki pokazują, że taki nawyk ma 58 proc. Polaków. Jest to przyzwyczajenie tyle powszechne, co błędne, ponieważ paragony są zwykłym papierem. Zgodnie z zasadami segregacji odpadów, należy wyrzucać je do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie trzeba postępować z papierem termicznym i faksowym. Umieszczanie ich w pojemnikach na papier to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas segregacji odpadów.

Dlaczego paragon to nie papier?

Warto zachować paragon na wypadek reklamacji
Warto zachować paragon na wypadek reklamacji123RF/PICSEL

Choć paragony wyglądają jak standardowy papier, różnią się od niego składem i sposobem produkcji. Są one drukowane są na specjalnym papierze termicznym, który jest pokryty warstwą chemiczną, najczęściej zawierającą bisfenol A (BPA) lub bisfenol S (BPS). Substancje te sprawiają, że paragon zmienia kolor pod wpływem ciepła, co umożliwia drukowanie bez użycia atramentu.

Niestety, ta chemiczna powłoka sprawia, że paragony są trudne do przetworzenia i nie nadają się do recyklingu razem z innymi papierowymi odpadami. Gdyby trafiły do pojemników na makulaturę, mogłyby zanieczyścić całą partię surowca, utrudniając jego obróbkę.

Jak przechowywać paragony?

Choć paragon nie jest konieczny przy korzystaniu z prawa do reklamacji czy gwarancji, z pewnością bardzo ułatwi procedurę. Powinniśmy zadbać o przechowywanie dowodów zakupu towaru zwłaszcza w przypadku przedmiotów drogich, które łatwo mogą się zepsuć. Dotyczy to ubrań i butów, sprzętu RTV i AGD, akcesorii ogrodniczych czy mebli.

Wiemy jednak, że z uwagi na swoją specyfikę paragony sklepowe szybko blakną. Jest na to kilka sposobów. Paragony warto włożyć do szczelnego woreczka strunowego i umieścić w zamrażarce. Niskie temperatury spowodują, że druk nie wyblaknie. Innym sposobem jest skserowanie paragonu lub zrobienie mu zdjęcia i przechowywanie w chmurze.

Światowe grillowanie: Shish kebab z sosem miętowym, warzywami i pitąmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas