Gdzie wyrzucić spleśniały chleb? Wciąż ląduje w złych pojemnikach

Żywność, która nie nadaje się już do spożycia, potrafi przysporzyć niemałych kłopotów z segregacją odpadów. Gdzie wyrzucić spleśniały chleb? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z pojedynczymi kromkami, czy kanapką z licznymi dodatkami. Sprawdź, by wysiłki związane z segregacją śmieci nie poszły na marne przez jedną pomyłkę.

Jak segregować zepsutą żywność?
Jak segregować zepsutą żywność?123RF/PICSEL

Co zrobić z zepsutym pieczywem? Najczęściej popełniane błędy

Mimo że staramy się wykorzystywać zapasy żywności do ostatniego okruszka, czasem zdarza się, jedzenie się psuje. Dotyczy to również pieczywa, które w naszej kulturze jest traktowane ze szczególną godnością.

  • Niektórzy zadają sobie pytanie: czy chleb z pleśnią można jeść? W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości — spleśniała żywność nie nadaje się do jedzenia. Szkodliwe grzyby zawierają mikotoksyny, które opanowują cały produkt. Odcinanie fragmentów ze śladem pleśni nie ma więc najmniejszego sensu, a może nam poważnie zaszkodzić.
  • Co zrobić z przeterminowanym pieczywem? Niektórzy pakują je na wynos i ruszają dokarmiać nim zwierzęta, głównie ptaki. To również fatalny pomysł, ponieważ podawanie chleba czy bułek wyrządza im dużą krzywdę. Informujące o tym tablice może coraz częściej spotkać w parkach i innych popularnych terenach spacerowych, gdzie mamy styczność ze zwierzętami.
Pleśń na produktach spożywczych. Dlaczego jest tak szkodliwa?Interia.tv

Gdzie wyrzucić spleśniały chleb?

Pieczywo nie nadaje się już do spożycia, więc zastanawiasz się, gdzie wyrzucić chleb? Wyjmij go z opakowania (najczęściej bochenki i bułki pakowane są w papierowe lub plastikowe torby) i umieść w pojemniku na odpady bio. Dzięki temu nie będzie całkowicie zmarnowany — zostanie przerobiony na kompost, więc poniekąd zyska "drugie życie".

Inaczej sprawa wygląda w przypadku kanapek posmarowanych masłem i urozmaiconych np. wędliną. W tym przypadku resztki żywności należy wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane. Produkty pochodzenia zwierzęcego nie mogą być kwalifikowane  jako bioodpady.

Nie bagatelizuj segregowania śmieci w domu
Nie bagatelizuj segregowania śmieci w domu123RF/PICSEL

Co zrobić z czerstwym pieczywem?

Pleśń na chlebie całkowicie wyklucza możliwość jego spożycia i nie ma od tej zasady żadnych wyjątków. Jeśli jednak pieczywo stało się suche, ale nie ma śladów psucia, nadal możesz je w praktyczny sposób wykorzystać, ograniczając zjawisko marnowania żywności.

Do czego wykorzystać suchy chleb i bułki? Zamień je w bułkę tartą, która przyda się do panierowania. Bez trudu przygotujesz z nich grzanki idealne do kremowych zup lub zapiekanki, które na gorąco będą przyjemnie chrupiące. Uruchom kulinarną wyobraźnię, dzięki czemu nie będziesz z trwogą patrzeć na ilość jedzenia, jaka marnuje się w kuchni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas