Nie wiesz, gdzie wyrzucić tubkę po maści? Odpowiedź nie jest oczywista

Dziś segregacja odpadów to nasza codzienność, jednak wciąż niektóre jej zasady bywają dla nas niejasne i kłopotliwe. Wątpliwości budzą m.in. opakowania po dezodorantach, czy też przeterminowane leki. Do tej listy dochodzą również puste tubki po maściach. Do jakiego pojemnika powinny one trafić?

Gdzie wyrzucić tubkę po maści
Gdzie wyrzucić tubkę po maści123RF/PICSEL

Obecnie w gospodarstwach domowych nasze odpady dzielimy na:

  • bioodpady,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • szkło,
  • odpady zmieszane 

Jednakże niektóre materiały i opakowania budzą wiele wątpliwości. Wcześniej pisaliśmy już gdzie wyrzucić opakowania po dezodorancie, a także gdzie powinny trafić zużyte żarówki. Innym odpadem, którego segregowanie bywa kłopotliwe, są tubki po maściach. Do jakiego kubła powinny trafić?

Ekologicznie: Kompostownik: Jak do końca wykorzystać odpadki?

Tubki po maściach — odpad medyczny, czy opakowanie po kosmetyku?

Tubki po maściach budzą nasze wątpliwości z uwagi na to, że nie zawsze wiemy, czy należy traktować je jako opakowania po kosmetykach, czy może z uwagi na ich zawartość należą do grupy wyrobów medycznych? 

Opakowania po kosmetykach, czyli wszelkie butelki po szamponach, kremy w tubkach czy plastikowych pojemnikach zawsze wyrzucamy do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne. Jednakże niektóre kosmetyki pakowane są w szklane fiolki, słoiczki czy buteleczki. Takie opakowania powinniśmy wyrzucać do zielonego kubła na szkło.

Z kolei wyroby medyczne takie jak żele, krople do oczu, suplementy czy przeterminowane leki nigdy nie powinny lądować w pojemnikach na odpady komunalne! Pełne lub częściowo pełne opakowania należy oddać do specjalnych punktów w aptekach, lub do okolicznych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-ów.

Do jakiego kubła wyrzucać tubki po maściach?

To, gdzie wyrzucimy tubkę po maści, zależy przede wszystkim od tego, czy w opakowaniu wciąż znajduje się jego zawartość, czy może jest już puste. 

Puste tubki po maściach należy traktować tak, jak opakowania po kosmetykach. Z tego powodu powinniśmy wyrzucić je do pojemników żółtych na metale i tworzywa sztuczne. Co istotne, takich tubek nie trzeba myć przed ich wyrzuceniem.

Nieco inna sytuacja ma miejsce, gdy chcemy wyrzucić tubkę, w której wciąż znajduje się maść i jest ona np. przeterminowana. Takie opakowania, zwłaszcza jeśli nasza maść była przepisana przez lekarza na receptę i zawiera silne leki, sterydy lub antybiotyki, należy traktować jak wyrób medyczny. Pełne lub częściowo pełne tubki powinniśmy więc oddawać do punktów w aptekach, lub też lokalnych PSZOK-ów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas