Geranium: Właściwości i zastosowanie
Niegdyś bardzo popularna roślina doniczkowa z biegiem czasu została trochę zapomniana, ale dziś wraca do łask! Geranium zdobi mieszkania drobnymi listkami, a za sprawą olejków eterycznych wytwarza też bardzo przyjemny aromat, który ukoi skołatane nerwy po męczącym dniu. Wśród licznych właściwości geranium znajduje się zdolność oczyszczania powietrza, przynoszenie ulgi podczas infekcji, a także przeciwdziałanie problemom skórnym. Geranium to uniwersalna roślina do zadań specjalnych! Sprawdź, jak ją pielęgnować i do czego jeszcze może się przydać.
Geranium: Co to za roślina?
Jest gatunkiem pelargonii. Roślina przybyła do nas z terenów Afryki, gdzie rośnie jako krzew. W Polsce bywa sadzona w ogrodach, jednak ze względu na niską odporność na mróz jest rośliną jednoroczną. Dużo lepiej sprawdza się w uprawie jako roślina doniczkowa. Uwielbiają ją osoby, którym zależy na zielonym akcencie w domu, ale jednocześnie nie są wielkimi pasjonatami ogrodnictwa. Geranium nie ma dużych wymagań ani co do gleby, ani zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest ustawienie doniczki w nasłonecznionym miejscu i regularne, ale niezbyt obfite podlewanie. Wodę najlepiej wlewać do podstawki.
Znaki rozpoznawcze geranium
Ze względu na lecznicze właściwości roślina bywa nazywana także anginką. Spotkać się można z określeniem bodziszek. Zdobi mieszkania przede wszystkim drobnymi, szorstkimi i pokrytymi niewielkimi włoskami liśćmi. Zakwita sporadycznie, wtedy na roślinie pojawiają się kwiaty o jasnoróżowej lub czerwonawej barwie. To, co wyróżnia geranium na tle innych roślin doniczkowych, to znaczna ilość olejków eterycznych ukrytych w jej zielonych częściach. Nie tylko odpowiadają za zdrowotne walory geranium, ale też zamieniają tę odmianę pelargonii w naturalny odświeżacz powietrza. W ich zapachu wyczuwalne są nuty cytrusowe połączone z aromatem różanym.
Geranium anginka na... anginę
Ta zwyczajowa nazwa nie wzięła się znikąd. Geranium wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a z tych właściwości pełnymi garściami czerpała medycyna ludowa. Choć w przypadku anginy nie należy rezygnować z wizyty u lekarza, geranium warto stosować jako kurację pomocniczą. Sprawdzi się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, złagodzi ból gardła oraz pomoże pozbyć się chrypki. W tym celu przyrządzać można napar z liści geranium, przeprowadzać inhalacje lub wykorzystać olejek z geranium do nacierania klatki piersiowej.
Geranium do ucha
Roślina jest w stanie rozprawić się z wieloma bakteriami i wirusami. Doskonale radzi sobie z drobnoustrojami odpowiedzialnymi za zapalenie ucha. Warunkiem skutecznego działania jest w tym przypadku szybka reakcja. Listek geranium wystarczy zwinąć i umieścić go w zewnętrznej części ucha. Zadziała dezynfekująco, należy jednak uważać, by nie wprowadzić go do wnętrza narządu słuchu.
Dlaczego warto mieć geranium w sypialni?
Olejki eteryczne to bardzo dobry, a zarazem prosty sposób na odprężenie i wprowadzenie się w dobry nastrój. Najwięksi miłośnicy geranium twierdzą, że nawet kilkuminutowe wdychanie aromatu rośliny doniczkowej jest w stanie skutecznie relaksować. Z tego względu warto znaleźć dla niej miejsce w pomieszczeniach, w których wyciszenie jest najbardziej istotne. Geranium pomaga zwalczać nadmierny stres oraz ułatwia zasypianie. Jeśli przez natłok myśli miewasz problemy ze snem, przed położeniem się do łóżka warto wypić roślinny napar lub herbatę z dodatkiem liści. Napój pomoże obniżyć ciśnienie krwi.
Możesz również zorganizować domowe SPA we własnej łazience, przygotowując rozgrzewającą kąpiel z olejkiem geraniowym. Roślina ułatwi również radzenie sobie z napięciem przedmiesiączkowym oraz objawami związanymi z menopauzą.
Anginka w kosmetyce
Właściwości geranium są chętnie wykorzystywane w kosmetykach, zwłaszcza dedykowanych cerze problematycznej: tłustej oraz mieszanej. Warto je stosować, by hamować nadmierne wydzielanie sebum oraz uporać się z wypryskami, trądzikiem i zaskórnikami. Preparaty z anginką bardzo dobrze odświeżają, więc roślinę często można znaleźć w składzie hydrolatów. Warto zainteresować się również produktami do pielęgnacji całego ciała, ponieważ anginka pomaga w walce z cellulitem.
Polecamy: