Granaty: Jak kupować i sprytnie obierać

Zawierają trzykrotnie więcej polifenoli niż zielona herbata czy czerwone wino. Chronią przed nowotworami, spowalniają procesy starzenia się skóry, obniżają ciśnienie, pomagają zwalczać objawy menopauzy, do tego... są po prostu przepyszne! Zobacz, jak kupować i obierać granaty.

Sprawdź, jak obchodzić się z granatami
Sprawdź, jak obchodzić się z granatami123RF/PICSEL

Aby szybko wydobyć z owocu soczyste pesteczki, ponacinaj granat w sześciu miejscach, prowadząc nóż od korony do miejsca, gdzie owoc łączył się z gałązką. Następnie odetnij górę (z koroną) tak, by widać było ziarenka. Rozchyl nacięte skórki i pociągnij za jedną z nich. Owoc pęknie i wysypią się ziarenka.

Jeśli chcesz pozbyć się pestek i otrzymać sam sok, wrzuć ziarenka do woreczka, zamknij i rozwałkuj. Odetnij róg i zlej sok wprost do szklanki.

Kupowanie

Wybieraj duże owoce z gładką i lśniącą skórką. Aby sprawdzić, czy są dojrzałe, ściśnij je lekko. Jeśli usłyszysz charakterystyczny trzask, granat jest dobry.

Dojrzewanie

Granaty przechowuj w temperaturze pokojowej do kilku tygodni. Gdy skórka wokół korony zacznie pękać, owoc jest bardzo dojrzały i trzeba go zjeść.

Miąższ

Środek granatu podzielony jest na cząstki, z których każda zawiera otoczone miąższem nasiona. By je wydobyć, należy usunąć gorzkie, białe błonki.

Zastosowanie

Ze względu na słodko-cierpki smak granat jest owocem uniwersalnym. Dodaje się go do deserów, jogurtów, galaretek, a także do mięsnych sałatek i sosów.

Kolor

Barwa granatu nie świadczy o jego dojrzałości. Karminowoczerwone owoce mogą być soczyste, ale kwaskowate; bladoróżowe zaś słodkie.

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas