Groźny szkodnik czereśni i wiśni. Jak zwalczyć nasionnicę trześniówkę?
Nasionnica trześniówka to szkodnik plądrujący drzewa wiśniowe i czereśniowe. To trudny do zwalczenia owad, ponieważ bardzo ciężko jest dostrzec larwy, które zaatakowały drzewa owocowe. Ich obecność mogą zdradzać jedynie lekkie wklęśnięcia na powierzchni skórki owocu. Dorosły osobnik składa w środku jaja, z których po pewnym czasie wylęga się robactwo wyrządzające duże szkody. Owoce stają się miękkie, a ich spożywanie jest niemożliwe, gdyż gąsienice zostawiają w nich swoje odchody. Jak zwalczyć nasionnicę trześniówkę z czereśni oraz wiśni? Jak chronić przed tymi szkodnikami drzewa owocowe? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Co to jest nasionnica trześniówka?
To szkodnik, który plądruje drzewa wiśniowe i czereśniowe, powodując wśród upraw duże straty. Dorosłe osobniki tego gatunku przyczyniają się do robaczywienia owoców, które w konsekwencji nie nadają się do spożycia. W owocach żerują larwy nasionnicy trześniówki, mające kolor biały i długość do czterech milimetrów.
Dorosły osobnik osiąga długość do pięciu milimetrów i jest pokryty czarną, błyszczącą szatą, a jego znak rozpoznawczy to pomarańczowa plamka na grzbiecie. Zimują one w glebie, aby w okolicach maja lub czerwca wylecieć i złożyć jaja w owocach wiśni albo czereśni. Kilka tygodni później w ich wnętrzu rozwijają się larwy muchówek, które tam żerują. W kolejnej fazie robaki opadają z drzewa i zakopują się pod ziemią, czekając w tym miejscu do wiosny. Właśnie tak wygląda cały cykl rozwojowy tych stworzeń.
Rozłożenie włókniny lub siatki
Walka z muchą wiśniową polega na bacznej obserwacji jej fazy rozwoju, dzięki której można skutecznie ją zwalczyć. Już w maju należy okryć ziemię pod drzewami owocowymi gęstą włókniną, co uniemożliwi wylot dorosłych osobników z gleby. Jeśli jednak nie zdążyłeś wykonać tego zabiegu wtedy, czerwiec również będzie odpowiednim czasem. Kiedy larwy nasionnicy będą chciały przedostać się do gleby, materiał ten uniemożliwi im to, dzięki czemu przerwiesz cykl rozwoju pasożyta.
Stosowanie pułapek
Kolejną metodą jest stosowanie pułapek, które również pomogą w walce z nasionnicą trześniówką. To specjalne żółte tabliczki lepowe: wiesza się je na drzewie na wysokość około półtora metra nad ziemią. Najlepszym miejscem będzie nasłoneczniona część korony drzewa, czyli ta od strony południowej. Najlepiej zrobić to końcem maja, ale czerwiec też jest odpowiednim terminem, gdyż obserwacja i wymiana lepów powinna trwać aż do pierwszej dekady lipca.
Opryski na muchę wiśniówkę
Czas na wykonanie pierwszych oprysków to okres mniej więcej tygodnia po wylocie pierwszych dorosłych osobników nasionnicy trześniówki. Sprawdzą się w tym przypadku dostępne są w sklepach ogrodniczych specjalistyczne środki zwalczające szkodniki żerujące na drzewach owocowych. Zabieg ten trzeba powtórzyć w czerwcu, po około dwóch tygodniach po pierwszym oprysku. Najczęściej okres ten przypada na pierwszą i trzecią dekadę czerwca. Jest to również uzależnione od warunków pogodowych, gdyż nie można czynności tej wykonywać kiedy wieje wiatr lub pada deszcz.
Profilaktyka w walce z nasionnicą trześniówką
Najważniejsze w walce z nasionnicą trześniówką jest profilaktyczne zadbanie o drzewa owocowe. Warto pod koniec sezonu lub już w jego trakcie przekopać glebę wkoło drzew, w celu wydostania spod ziemi larw nasionnicy trześniówki. Będą one świetną pożywką dla ptaków, a część z nich zginie z powodu wysokiej temperatury. Inną opcją jest zerwanie wszystkich wiśni i czereśni jeszcze zanim dojrzeją i zutylizować je. Nie nadają się one na kompost, gdyż w następnym roku mogą wylęgnąć się z nich muchówki, które ponownie zaatakują uprawy.
Polecamy: