Grubosz: Wyrośnie w najgorszych warunkach i przyniesie szczęście

Już na sam widok grubosza w głowie pojawiają się same pozytywne konotacje. Okazałe, przybierające ciekawe formaty i przypominające na pierwszy rzut oka monety, liście kojarzą się ze szczęściem i dobrobytem. Zresztą filozofia feng shui wprost wskazuje na taką symbolikę i choćby dlatego warto postawić tę wdzięczną w uprawie i wyjątkowo efektowną roślinę w sypialni czy salonie. Jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się przepięknym, dorodnym wyglądem i przepięknie się zagęści. Czego warto dowiedzieć się o gruboszu? Jakie wybrać dla niego środowisko, jak często go podlewać i czym najlepiej nawozić? Dlaczego kluczowy dla wyglądu i rozwoju rośliny jest zabieg podcinania? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Grubosz - drzewko szczęścia
Grubosz - drzewko szczęścia ©123RF/PICSEL
Doniczka z kamiennymi kaktusamiInteria DIY

Grubosz - kilka słów o roślinie

Grubosz nie jest wymagający
©123RF/PICSEL

Grubosz naturalnie porasta kraje Afryki. Grupa, do której należy, liczy ponad 200 gatunków. Zaliczany jest do sukulentów, podobnie zresztą jak kaktusy czy aloes. Posiada zdolność magazynowania wody oraz substancji odżywczych w łodygach oraz bardzo grubych liściach, dlatego też potrafi przetrwać nawet w najgorszych warunkach. (Rośnie nawet w bardzo dusznych pomieszczeniach). W naturalnych warunkach osiąga imponujące rozmiary - nawet do 4 metrów. Egzemplarz uprawiany w doniczce nie jest już - rzecz jasna - taki okazały - sięga maksymalnie ok. metr wysokości. Największym walorem grubosza są jego okazałe, wyróżniające się rozmaitością kształtów oraz faktur, liście.

Grubosz - symbol szczęścia i dobrobytu

Grubosz nie bez przyczyny nazywany jest drzewkiem szczęścia. Uchodzi za doskonały podarunek dla osób, które wchodzą w nowy etap swojego życia. Warto ją sprezentować choćby nowożeńcom albo początkującym przedsiębiorcom. Niewątpliwym znakiem rozpoznawczym grubosza są jego przepiękne liście. Kształtem przypominają monety i pewnie m.in. stąd wzięło się stwierdzenie, że grubosz przyciąga bogactwo i dobrobyt. Ponadto wskazuje się, że soczysta kolor jego liści nawiązuje do odnowy i wzrostu.

Grubosz do wzrostu potrzebuje światła

Grubosz potrzebuje światła
©123RF/PICSEL

Do bujnego wzrostu grubosz potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia. Jeśli będzie miał dostęp do światła, znacznie szybciej wyrośnie. Najlepszym wyborem jest parapet wschodni bądź zachodni. Południowy może okazać się finalnie niefortunny, gdyż nadmierne promienie mogą uszkodzić roślinę.

Jak często podlewać grubosza?

Do atutów grubosza należy zaliczyć to, że - podobnie jak inne sukulenty - nie wymaga zbyt dużej ilości wody. Nadmierna ilość wody mu tylko zaszkodzi. Najlepiej częstotliwość tego zabiegu dostosować do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym stoi. Ogrodnicy wskazują, że jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza najlepiej podlewać go dwa razy w tygodniu, natomiast jest niższa - znacznie rzadziej. Dobrym nawykiem w pielęgnacji grubosza jest również regularne usuwanie wody z podstawki. Jeśli w niej zalega, sprzyja to gniciu korzeni rośliny.

Jakie podłoże jest najlepsze dla grubosza?

Warto podcinać grubosza
©123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o podłoże najlepszym wyborem w przypadku grubosza będzie mieszanka tofu, piasku i żwirku, bądź uniwersalna mieszanka przeznaczona dla roślin doniczkowych z domieszką piasku i glinu. Do prawidłowego wzrostu potrzebne jest też odpowiednie nawożenie. Zabieg należy powtarzać regularnie od wiosny do późnej jesieni. Do wzmacniania rośliny warto wykorzystać odżywki dedykowane dla sukulentów. Zapewnią one zdrowy wzrost grubosza.

Podcinaj grubosza - będzie prezentował się okazale

By grubosz rósł i prezentował się okazale, potrzebuje przycinania. Jeśli zabieg będzie wykonywany umiejętnie i powtarzany regularnie, liście szybko się zagęszczą, a cała roślinie będzie prezentowała się pięknie i okazale.

Jak często grubosz zakwita?

To, czy grubosz zakwitnie, zależy w dużej mierze od właściwych zabiegów pielęgnacyjnych, którym należy poddawać roślinę.

Drobne białe kwiatki pojawiają się zazwyczaj u starszych okazów drzewka szczęścia. Warto jednak zaznaczyć, że grubosz kwitnie bardzo nieregularnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas