Reklama

Reklama

Grudnik będzie kwitł jeszcze dłużej. Sekret tkwi w jednej czynności

Grudnik, nazywany również zygokaktusem lub kaktusem Bożego Narodzenia, trafia do naszych domów tuż przed świętami. Podczas gdy inne rośliny nie są chętne do wypuszczenia kwiatów, on zachwyca kolorowymi listeczkami. Aby jednak cieszył oko jak najdłużej, warto przestrzegać tych zasad. Jak podlewać grudnik w czasie kwitnienia? O tym należy pamiętać.

Grudnik: pielęgnacja

Grudnik jest efektownie kwitnącą zimą rośliną doniczkową, którą chętnie ozdabiamy wnętrza naszych domów w okresie Bożego Narodzenia. Zygokaktus kwitnie bowiem zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia, kiedy inne rośliny nie mają ochoty na wypuszczenie kolorowych kwiatów.

Grudniki, z uwagi na fakt, iż posiadają lekko zwisający pokrój, powinny zostać ustawione w takiej doniczce, która pozwoli im na swobodne opuszczenie pędów. Roślina nie toleruje ostrego słońca, wymagając jednocześnie jasnego lub półcienistego stanowiska.

Kaktus Bożego Narodzenia, kiedy już zakwitnie kolorowymi kwiatami, jest niezwykle wrażliwy na zmianę miejsca. Szybko reaguje wówczas zrzuceniem pąków. Dlatego też kiedy pojawią się na nim pierwsze pąki kwiatowe, pod żadnym pozorem nie należy do przestawiać.

Reklama

Zobacz również: Zazwyczaj wyrzucasz do kosza. To lek dla usychającej draceny

Jak podlewać grudnik w czasie kwitnienia?

Podłoże w doniczce, w której rośnie grudnik powinno być stale lekko wilgotne. Mimo iż kaktus bożonarodzeniowy całkiem dobrze znosi okresowe niedobory wody, a chwilowa susza może wręcz stymulująco zadziałać na wzrost kwiatów, nie warto zapominać o podlewaniu w czasie, kiedy roślina kwitnie. Wówczas należy podlewać ją systematycznie, raz na dwa tygodnie zasilając dodatkowo nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. Nieprzerwanie powinna mieć jednak dostęp do wilgotnego podłoża.

Kupując grudnik pamiętajmy, aby podczas transportu ze sklepu bądź kwiaciarni do naszego mieszkania był dobrze zabezpieczony przed niską temperaturą. Warto owinąć go grubą warstwą papieru lub nałożyć reklamówkę.

Zobacz również: To jeden z najzdrowszych kwiatów do sypialni. Hit PRL wraca do łask

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grudnik | jak podlewać kwiaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy