Reklama

Zazwyczaj wyrzucasz do kosza. To lek dla usychającej draceny

Jak uratować dracenę, która zaczyna żółknąć, usychać i marnieć? Sekret tkwi w odżywczych nawozach przygotowanych na bazie składników, które zapewne masz w swojej kuchni. Poznaj kilka błyskawicznie działających, domowych sposobów na uratowanie draceny.

Liście twojej draceny zaczynają usychać, żółknąć, a cała roślina sprawia wrażenie zmarniałej? Najpewniej przyczyną są niewłaściwa jej podlewanie, nawożenie czy nieodpowiednie stanowisko. Aby rozpoznać potrzeby draceny, poznaj podstawowe zasady jej pielęgnacji.

Podstawowe zasady pielęgnacji draceny

  • Dracena lubi ciepło, dlatego temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 15 st. C
  • Uwielbia stanowiska nasłonecznione z rozproszonym światłem
  • Dobrze znosi suche powietrze, jednak warto zraszać jej liście wodą - szczególnie zimą
  • Dobrze jest wycierać liście draceny z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki
  • Dracena nie potrzebuje intensywnego nawodnienia, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy odpoczywa
  • Należy podlewać ją, gdy w doniczce jest sucho
  • Dracena nie lubi nadmiernej wilgoci, nie można więc pozostawiać jej w wodzie, bo zmarnieje, a korzenie zaczną gnić
  • Odmiany o kolorowych liściach wymagają więcej wilgoci
  • U przesuszonej draceny będą opadać liście
  • Ziemia do uprawy draceny powinna być żyzna i przepuszczalna

Dlaczego dracena usycha?

Przyczyną usychania liści draceny, które najczęściej obserwuje się na ich końcach, może być niewłaściwe stanowisko - zbyt mocno nasłonecznione czy też zbyt mocno zacienione. Kolejnym powodem jest rzadkie podlewanie i przesuszenie podłoża (dracena powinna być zasilana wodą raz w tygodniu). Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu (optymalna temperatura dla tej rośliny latem to 22-28 st. C, a zimą ok. 18 st. C) również negatywnie wpływa na dracenę. Przeciągi, działanie zimnego powietrza z pobliża okien czy drzwi, to jest to, co zabija naszą roślinę. 

Reklama

Jeśli chcemy, aby roślina pięknie rosła, a jej liście były zdrowe i liśniące, dobrze jest również wymieniać podłoże. Słaba jakość gleby, której skład z biegiem czasu staje się zaburzony, to kolejny powód usychania liście draceny. Zadbać należy także o jej odżywienie. 

Jeśli zauważymy, że liście draceny zaczynają usychać, to również może świadczyć o chorobach, które przenoszone są z jednej rośliny na drugą, gdy stoją zbyt blisko siebie

Czytaj także: Tak uratujesz przesuszone storczyki. Odżyją w kilka godzin

Dracena - jak ją uratować?

Oprócz zapewnienia wszystkich wyżej opisanych wymagań, dracenę dobrze jest zasilać składnikami odżywczymi, które pozwolą jej wspaniale się rozwijać. Można skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych, jednak eksperci od rośliny zachęcają do korzystania z naturalnych, domowych specyfików. Aby je przygotować wystarczą składniki, które masz zapewne w swojej kuchni.

Zobacz też: Grudnik nie kwitnie? Wlej mu ten ekstrakt do doniczki. Nie opędzisz się od bujnych kwiatów

Domowy nawóz dla draceny z fusów po kawie i herbacie

Niezwykle wartościowym nawozem dla roślin doniczkowych jak i ogrodowych są fusy z kawy i herbaty. Wzbogacają one podłoże w cenne składniki pokarmowe, a także poprawiają strukturę gleby i zwiększają pojemność wodną. Na bazie fusów można przygotować odżywkę do podlewania m.in. draceny, warto też wykorzystać je jako ściółkę czy komponent podłoża. Ponadto fusy z herbaty, rozsypane na powierzchni ziemi w doniczce, pomogą też pozbyć się muszek, które latają wokół kwiatów.

Nawóz z fusów po kawie - przygotowanie

Aby przygotować taki preparat należy zalać 1 szklankę fusów 10 litrami wody, a następnie odczekać aż napęcznieją. Następnie wymieszać i od razu można przystąpić do podlewania roślin. Taki zabieg warto wykonywać raz na 1-2 tygodnie.

Jako domowy, naturalny nawóz dla draceny sprawdzą się również:

Zasilanie draceny tymi preparatami sprawi, że jej liście odzyskają jędrność, soczysty, zielony kolor, a przede wszystkim nie będą usychać i żółknąć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dracena | zasady dbania o dracenę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy