Hiacynt: Kwiat idealny do domu i ogrodu
Hiacynt jest rośliną cebulową zachwycającą swoim oryginalnym wyglądem. Ma fioletowe, białe bądź czerwone kwiatostany. Nie powinno go zabraknąć w żadnej domowej kompozycji. Hiacynty kwitną przez cały rok i nadają się do posadzenia zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Rośliny dostępne w sklepach mają bardzo przyjemny zapach, który wypełnia cały dom. Dodatkowo są one już rozwinięte, co ułatwia pielęgnacje. Cebulki tej rośliny możesz samodzielnie doprowadzić do kwitnienia – wystarczy mała doniczka lub szklany pojemnik. Hiacynty są łatwe w pielęgnacji, dlatego świetnie nadają się dla początkujących ogrodników.
Spis treści:
Skąd przywędrował do Polski hiacynt?
Pierwsze odmiany hiacynta w Europie pojawiły się już w XVI w. Przywędrowały one najprawdopodobniej z Turcji i zrobiły furorę wśród kolekcjonerów i ogrodników. Ciekawostką jest fakt, że w połowie XVIII wieku naliczono ponad dwa tysiące odmian hiacyntów! W tamtych czasach Holendrzy stali się specjalistami od hiacyntów i uprawiali je na glebach nadmorskich. Do dziś Holandia dostarcza cebulki tych roślin innym krajom, w celu sadzenia i pędzenia.
Jak wygląda hiacynt?
Hiacynty to niewysokie rośliny, które osiągają maksymalnie 30 cm wysokości. Mają kolorowe, przypominające dzwoneczki kwiatostany. Hiacynty do prawidłowego wzrostu potrzebują 10-15 stopni Celsjusza, wtedy to gwarant, że wypuszczą swoje atrakcyjne kwiatostany. Hiacynty można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobiły nasze parapety wewnątrz pomieszczeń.
Pielęgnacja hiacyntów doniczkowych
Pielęgnacja hiacyntów jest bardzo prosta. Najważniejsze jest zapewnienie im jasnego stanowiska oraz regularne podlewanie niewielką ilością wody. Jeśli dopuścisz do ich przesuszenia, to bardzo szybko stracą one swoje kwiaty. Podlewając roślinę należy uważać, aby nie dopuścić do zalania liści, kwiatów i cebulki.
Odpowiednie podłoże
Istotnym aspektem jest umieszczenie cebulki w doniczce z odpowiednim podłożem. Najlepiej sprawdzi się płytki i szeroki pojemnik z otworami odpływowymi. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Pamiętaj o odpowiednim umieszczeniu cebulki. Jej wierzchołek powinien wystawać poza poziom podłoża.
Zobacz także: Jak wykorzystać skórki bananów?
Jak powinno wyglądać stanowisko?
Aby hiacynt wypuścił pierwsze kwiaty, potrzebuje trochę czasu. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać czterech stopni Celsjusza. Jeśli zauważysz pierwsze łodygi i liście, przenieś roślinę do cieplejszego miejsca. Stanowisko powinno być jasne, ale z umiarkowanym nasłonecznieniem. Hiacynt najlepiej znosi temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza.
Co można zrobić z przekwitniętą rośliną?
Hiacynt kwitnie tylko przez dwa tygodnie. Po przekwitnięciu nada się on do gruntu. Wymaga to jednak wcześniejszego przygotowania. Po pierwsze usuń martwe kwiatostany, a następnie daj doniczkę w chłodniejsze miejsce. A co jeśli liście uschną? Pozbądź się ich i wyciągnij cebulkę z ziemi. Po oczyszczeniu należy ją przesuszyć i dać do ciemnego i suchego miejsca, najlepiej w papierowej torbie, a jesienią powtórnie zasadzić.
Hiacynty nie wymagają od swojego właściciela wiele uwagi, a mogą odwdzięczyć się pięknym wyglądem. Rośliny te wyglądają efektownie zarówno w donicy, ogrodzie, jak i na skalniaku.