Hiacynty w doniczce będą kwitnąć długo. O kilku zasadach trzeba pamiętać
Oprac.: Joanna Leśniak
Hiacynty to kwiaty o niezwykłym uroku, które mogą stworzyć niepowtarzalną atmosferę w domu. Eleganckie kwiatostany w kolorach od białego po różowy czy fioletowy dodają wdzięku każdemu pomieszczeniu. By cieszyć się nimi przez dłuższy czas, należy poznać kilka podstawowych zasad pielęgnacji. Gdzie ustawić doniczkę i jak często podlewać hiacynty?
Spis treści:
Hiacynty jako wiosenny akcent w domu
Doskonale wpasowują się w wiosenny i wielkanocny klimat, stając się piękną dekoracją wnętrza w ten wyjątkowy czas. Poza estetycznym wyglądem hiacynty oferują jeszcze więcej. Są znane nie tylko ze swojej eleganckiej prezencji, ale także intensywnego i przyjemnego zapachu, który potrafi wypełnić całe pomieszczenie.
Ponadto są łatwe w uprawie, co czyni je idealnymi okazami dla osób początkujących w dziedzinie dbania o rośliny doniczkowe. Trzeba jednak mieć na uwadze odpowiednie stanowisko, oświetlenie, temperaturę i częstotliwość podlewania hiacyntów.
Dlaczego hiacynty się przechylają? Najpewniej szukają słońca
Mimo że to zjawisko zwykle dotyczy kwiatów uprawianych w ogrodzie, zdarza się również, że hiacynty w doniczce się kładą. Najczęstszą przyczyną jest ich nieodpowiednie umiejscowienie.
Kwiaty uwielbiają słońce. Najlepiej będą rosnąć w miejscu jasnym, do którego dochodzą rozproszone promienie słoneczne. Wybierając stanowisko dla hiacyntów, należy zapewnić im miejsce, w którym będą miały dostęp do dziennego światła przez 6-8 godzin na dobę. Co kilka dni warto obrócić doniczkę, ponieważ rośliny mają tendencję do przechylania się w kierunku słońca. Bez tego zabiegu może dojść do nadmiernego przechylania się hiacynta, a w konsekwencji nawet jego złamania.
Jak dbać o hiacynty w domu? Zwróć uwagę na temperaturę
Mimo upodobania do światła, hiacynty nie lubią upałów. Odpowiada im temperatura mieszcząca się w przedziale od 18 do 20°C. Lepiej nie ustawiać ich w pobliżu źródeł ciepła, np. grzejników. Nie przepadają również za gwałtownymi zmianami — staraj się nie narażać ich na przeciągi.
Jak podlewać hiacynty?
Podlewanie hiacyntów to kluczowy element ich pielęgnacji. Nadmierna wilgoć może prowadzić do gnicia cebuli, dlatego należy unikać nadgorliwości w tym zakresie. Nie zaleca się jednocześnie doprowadzać do suszy w doniczce. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, ale trzeba unikać bezpośredniego moczenia cebuli. Jak często podlewać hiacynty? Umiarkowane dostarczanie wody powinno mieć miejsce raz w tygodniu. Weź pod uwagę, że częstotliwość może zostać zwiększona w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Co kilka dni sprawdzaj stan ziemi w pojemniku, by w porę zareagować.