Idealna na skalniak lub balkon. Pilnuj ważnego terminu, inaczej nie zakwitnie
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Nazywana królową skalniaków jest jedną z tych roślin, które można zaliczyć w poczet stałych bywalców wielu ogrodów. By jednak zachwyciła swoimi urokliwymi, drobnymi kwiatami oraz wspaniałym, miodowym zapachem należy pilnować ważnego terminu. Kiedy sadzić smagliczkę do gruntu? Zapisz w kalendarzu.
Spis treści:
Czy smagliczka jest wieloletnia? Idealna ozdoba skalniaków i balkonów
Smagliczka skalna jest rośliną z rodziny kapustowatych, uwielbianą przez działkowców szczególnie z uwagi na łatwość w uprawie. Na umieszczenie jej w swoim ogrodzie decydują się nawet początkujący ogrodnicy, doceniając jej wyjątkowo niewielkie wymagania.
Smagliczka jest jedną z bardziej efektownych bylin do wiosennej dekoracji ogrodu. Cechuje się dużą mrozoodpornością i wytrzymałością, lądując najczęściej na ogrodowych skalniakach, ale również skrzynkach balkonowych. Dorasta do 15 cm wysokości, obsypując się kolejno drobnymi, intensywnie żółtymi kwiatami, zebranymi w luźne kwiatostany — baldachogrona. Szczególnie okazale prezentuje się obrastając murki lub kamienie. By jednak zachwycała wyglądem, należy pilnować ważnego terminu.
Zobacz również: Marzysz o pięknym, gęstym trawniku? Prosty zabieg sprawi cuda
Kiedy sadzić smagliczkę do gruntu? Ważny jeden termin
Smagliczka dzielnie piastuje miejsce na zaszczytnej liście tzw. wiosennej piątki skalnej. Jest bowiem jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną, a które najczęściej pojawiają się w skalnych ogrodach.
Smagliczkę wysiewa się jesienią lub tuż przed nadejściem wiosny — jeszcze w marcu. Nasiona rośliny należy umieścić w rzędach, co 15 centymetrów. Po około tygodniu zaczną kiełkować, zaś po około 2 miesiącach od siewu zakwitną.
Czy smagliczka lubi słońce? W takim miejscu obsypie się kwiatami
By smagliczka zachwycała w przyszłości swoim wyglądem, należy pomyśleć o tym już na etapie umieszczania nasion w ziemi. Roślina obficie obsypuje się bowiem kwiatami w słonecznych, zacisznych miejscach. Zasadzona w cieniu nie pokaże w pełni swoich kwiatowych walorów.
Smagliczki skalne preferują lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie suche gleby. Poradzą sobie jednak nawet w kamienistym lub żwirkowym podłożu. Na rabacie, co szczególnie docenia wielu działkowców, świetnie skomponują się z innymi roślinami, znacznie ożywiając ogród. Co ważne, smagliczka szybko się rozrasta, dzięki czemu w mig wypełni wolne przestrzenie między kamieniami i płytami.
Jak dbać o smagliczkę? Będzie wyjątkową ozdobą ogrodu
Smagliczka skalna kwitnie od kwietnia do maja. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy kwitnienie ponowi kolejno we wrześniu. Podstawą jest jednak przycinanie.
Kiedy przycinać smagliczkę? Roślinę należy skrócić na wysokość około 10 cm nad ziemią tuż po pierwszym kwitnieniu, usuwając stare i przekwitłe kwiatostany. Podobne, radykalne cięcie zachęci ją do ponownego wzrostu. Co więcej, cięcie smagliczki umożliwi też nadanie roślinie pożądanego kształtu. Wówczas można w łatwy sposób skorygować jej wygląd, usuwając te części rośliny, które zasłaniają inne, hodowane w jej otoczeniu kwiaty.