Hity działek - jeżyna gigant, borówka kamczacka... Na co w tym roku stawiają działkowcy?

Uprawa działki to dla wielu Polaków ulubiony sposób spędzania wolnych chwil. W ostatnich latach moda na własny ogródek zatacza co raz szersze kręgi — działkowcy to już nie tylko emeryci, ale małżeństwa z małymi dziećmi i ludzie młodzi, dla których ekologia to część lifestyle'u. Wpłynęła na to pandemia, rosnące ceny płodów rolnych i popyt na naturalną żywność. Sprawdźmy więc, co uprawia się na działkach i jakie rośliny są obecnie hitem wśród rosnącego grona działkowców?

Działki rekreacyjne cieszą się w Polsce sporą popularnością
Działki rekreacyjne cieszą się w Polsce sporą popularnością123RF/PICSEL

Posiadanie własnej działki, czy to przydomowej, czy w ramach ROD, staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wpływ na to z pewnością miała pandemia, kiedy własny kawałek ziemi decydował nieraz o możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Również rosnące ceny warzyw i owoców zdecydowały o tym, że Polacy masowo obsiewają prywatne grządki i zagony. Nie bez znaczenia jest także fakt, że plony uzyskane w ten sposób to żywność ekologiczna — nieskażona chemicznymi środkami ochrony roślin, jak ma to miejsce w przypadku płodów rolnych pochodzących z masowej produkcji.

Na działkach dużo się dzieje

Słowa klasycznego przeboju Barbary Krafftówny — "A poza tym nic na działkach się nie dzieje" — są już całkiem nieaktualne! Na działkach dzieje się bowiem bardzo wiele. Obecnie w prywatnych ogródkach sadzi się nie tylko tradycyjne maliny i agrest, ale i bardzo egzotyczne rośliny, z których można zbierać smaczne owoce o niebanalnym smaku. Co nowego sadzi się na działkach?

Jeżyny są chętnie uprawiane na działkach
Jeżyny są chętnie uprawiane na działkachGetty Images

Nowe odmiany jeżyn

Ostatnim krzykiem mody przydomowych ogrodów jest z pewnością bezkolcowa jeżyna Gigant. To odmiana o gigantycznych owocach, rosnąca bardzo szybko i silnie.  Po kilku latach uprawy pędy mogą osiągnąć 5 metrów długości. Owoce są słodkie z lekko kwaskowym posmakiem i nadają się do jedzenia na surowo lub przerabiania na dżemy, konfitury, soki i nalewki. Owoce jeżyny bezkolcowej są bogate w witaminy i przeciwutleniacze, a w ciągu sezonu z jednego krzewu można ich zebrać 20-30 kg.

Uprzątnięcie gruntu działki to klucz do kolejnych działań. Dobrze przygotowany teren sprzyja owocnej uprawie
Uprzątnięcie gruntu działki to klucz do kolejnych działań. Dobrze przygotowany teren sprzyja owocnej uprawie123RF/PICSEL

Innym krzewem owocowym zdobywającym popularność jest malino-jeżyna. Roślina jest krzyżówką między maliną a jeżyną. Rośnie szybko, osiągając wysokość do 1,5 metra. Kwitnie w czerwcu, a owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są aromatyczne, słodko-kwaśne i bardzo smaczne.

Krzewy jagodowe

Jagody kamczacka i borówka amerykańska to rośliny już dobrze znane polskim działkowcom. Ta pierwsza to pochodzący z Syberii wieloletni krzew liściasty o kulistym kształcie i ciemnych owocach. Do wyboru mamy ponad 30 odmian jagody kamczackiej, które różnią się wielkością i porą dojrzewania owoców. 

Piękne pomidory prosto z działki? Zasadź w ich pobliżu czosnek!
Piękne pomidory prosto z działki? Zasadź w ich pobliżu czosnek!123RF/PICSEL

Z kolei borówka amerykańska to krzew osiągający do 2,5m wysokości i silnie rozgałęziony. Krzewy borówki kwitną od kwietnia do maja, a owocują od połowy lipca do września, w zależności od odmiany. Owoce borówek są niewielkie, lekko spłaszczone, o barwie ciemnoniebieskiej lub granatowej. Są bardzo soczyste,słodkie i bardzo smaczne. Nadają się do spożycia prosto z krzaka. Można też robić z nich przetwory lub zamrażać.

Wiciokrzew kamczacki ma niewielkie wymagania, jest odporny na niskie temperatury i szkodniki
Wiciokrzew kamczacki ma niewielkie wymagania, jest odporny na niskie temperatury i szkodniki123RF/PICSEL

Owocowe pnącza

Niewielka przestrzeń działki wymusza jak najlepsze jej zagospodarowanie. Z tego powodu wielu działkowców poleca sadzenie rożnego rodzaju roślin pnących, które mogą wydawać smaczne owoce. Ostatnio dużą popularnością cieszą się aktinidia.

Dwa gatunki tego pnącza zwanego też mini-kiwi mogą być uprawiane w polskich warunkach. W przeciwieństwie do swojej słynnej krewniaczki —aktinidii smakowitej — której owoce sprzedawane są w sklepach pod nazwą kiwi, aktinidia ostrolistna i aktinidia pstrolistna nie wymarzają w naszym klimacie. Owoce tych dwóch gatunków są jednak mniejsze niż importowane owoce aktinidii smakowitej, stąd ich nazwa —baby-kiwi.

Mini-kiwi rośnie bardzo silnie, owijając się pędami wokół podpór. Zbiór owoców rozpoczyna się w sierpniu, a najlepiej plonujące odmiany wydaja do 10 kg owoców z rośliny. 

Actinidia arguta, czyli mini-kiwi
Actinidia arguta, czyli mini-kiwi123RF/PICSEL

Czytaj też:

Marek Torzewski o raku: Bliscy przeżywają bardziej, a nikt się nimi nie opiekuje. "Zdanowicz pomiędzy wersami" INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas