Prawdziwy filtr i pochłaniacz „paskudztw” wśród zieleni. Kupisz za 20 złotych

Zielistka Sternberga, nazywana potocznie „trawką” to jedna z najbardziej wartościowych roślin pokojowych. Czyści powietrze i działa antybakteryjnie, a przy tym jest niewymagająca i łatwa w obsłudze. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pożytecznej roślinie?

Zielistka Sternberga oczyszcza powietrze, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo
Zielistka Sternberga oczyszcza powietrze, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga (łac.Chlorophytum comosum) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych, pochodzący z Afryki Południowej. Zielistka jest pospolicie uprawiana w wielu krajach świata, także w Polsce, gdzie jest coraz popularniejszą rośliną pokojową.

Jak wygląda Zielistka Sternberga?

Zielistka Sternberga to zielona roślina o długich i wąskich liściach, których długość sięga nawet 50 cm. W naturze liście tej rośliny są po prostu zielone, u Zielistek ozdobnych, uprawianych w domach, pojawiają się na nich dodatkowo białe lub żółte, wąskie paski.

Kwiaty Zielistki Sternberga są barwy białej i mają sześć wąskich, białych płatków, sześć pręcików i górny słupek z długą szyjką.

Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie
Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga: Odmiany

Zielistka Sternberga występuje najczęściej w pięciu odmianach:

  • Bonnie – jej liście są jasnozielone i dość szerokie, ozdobione białym paskiem
  • Ocean – liście są jasnozielone i szerokie, z kremowymi brzegami
  • Zebra – ma ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach
  • Variegatum – ma kremowe liście z zielonymi brzegami
  • Vittatum – jej liście są szarozielone, ozdobione białym, szerokim paskiem.

Jak pielęgnować Zielistkę Sternberga?

Zielistka nie lubi suchego powietrza, konieczne jest więc regularne spryskiwanie liści wodą. Zimą, gdy kaloryfery mocno pracują, warto umieścić obok niej pojemnik z wodą albo z mokrym mchem. Zielistka intensywnie rośnie i nie lubi mocnego nawożenia - prowadzi to do zasolenia gleby, które wpływa na nią bardzo negatywnie.

Zobacz także: Zielistka dla zdrowia

Zielistka Sternberga - stanowisko

Zielistka Sternberga nie jest rośliną wymagającą i łatwo przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. To sprawia, że dobrze rozwija się zarówno w półcieniu jak i w miejscu mocno nasłonecznionym. Warto jednak pamiętać, że gdy postawimy ją w cienistym miejscu, jej liście nabiorą jednolitego, zielonego koloru i nie pojawią się na nich ozdobne paski.  Choć Zielistka dobrze znosi nawet ciężkie warunki, to nie należy wystawiać jej na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Mogą one bowiem trwale poparzyć jej listki.

Zielistka Sternberga najlepiej czuje się w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza latem i kilkunastu stopni zimą, ale przetrwa także upały i temperaturę poniżej 12 stopni.

Roślinę tę najlepiej trzymać z dala od kaloryfera, bo nie lubi suchego powietrza. Najlepsze stanowisko dla zielistki to parapet wschodni, północno wschodni lub północno zachodni.

Zielistkę najlepiej ustawić po stronie północnej lub wschodniej
Zielistkę najlepiej ustawić po stronie północnej lub wschodniej123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga - rozmnażanie

Zielistka jest rośliną bardzo łatwą w rozmnażaniu, nawet dla początkujących ogrodników. Produkuje ona sporo rozłogów z niewielkimi rozmnóżkami, które wystarczy oderwać od łodygi. Później wystarczy już tylko ukorzenić je w wodzie i umieścić w pojemniku z ziemią.

UWAGA: Podłoże powinno być zaledwie delikatnie wilgotne!

Przesadzanie Zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga: Podłoże

Do uprawy zielistki wystarczy zwykła, uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych, którą można lekko rozluźnić piaskiem lub żwirem. Warto pamiętać, że zielistka nie toleruje fluoru, więc wszelkie spulchniacze z tym minerałem w składzie mogą jej zaszkodzić!  

Gdzie kupić zielistkę?

Zielistkę Sternberga kupić można w większości sklepów i marketów ogrodowych, a nawet w sieci. Jej cena waha się od około 20 do 40 złotych.

Zielistka Sternberga - właściwości

Zielistka Sternberga cieszy się coraz większą popularnością przez wzgląd na swoje cenne właściwości. Roślina ta działa jak filtr i skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe substancje i bakterie chorobotwórcze.

Zielistka działa:

  • antybakteryjnie
  • pierwotniakobójczo
  • grzybobójczo
  • wyłapuje kurz oraz toksyny - benzen, amoniak, metale ciężkie czy formaldehyd!

Dodatkowo zielistka mocno nawilża powietrze i zwiększa ilość tlenu - udowodniono, że roślina średniej wielkości może oczyścić powietrze nawet na 200 m²! Ta pracowita roślina zmniejsza także szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, pomaga alergikom, astmatykom i osobom z chorobami płuc. Najwięcej korzyści przyniesie nam więc ustawienie jej w pokoju dziecięcym lub w sypialni.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas