Reklama

Reklama

Prawdziwy filtr i pochłaniacz „paskudztw” wśród zieleni. Kupisz za 20 złotych

Zielistka Sternberga, nazywana potocznie „trawką” to jedna z najbardziej wartościowych roślin pokojowych. Czyści powietrze i działa antybakteryjnie, a przy tym jest niewymagająca i łatwa w obsłudze. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pożytecznej roślinie?

Zielistka Sternberga (łac.Chlorophytum comosum) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych, pochodzący z Afryki Południowej. Zielistka jest pospolicie uprawiana w wielu krajach świata, także w Polsce, gdzie jest coraz popularniejszą rośliną pokojową. 

Jak wygląda Zielistka Sternberga?

Zielistka Sternberga to zielona roślina o długich i wąskich liściach, których długość sięga nawet 50 cm. W naturze liście tej rośliny są po prostu zielone, u Zielistek ozdobnych, uprawianych w domach, pojawiają się na nich dodatkowo białe lub żółte, wąskie paski. 

Kwiaty Zielistki Sternberga są barwy białej i mają sześć wąskich, białych płatków, sześć pręcików i górny słupek z długą szyjką.

Reklama

Zielistka Sternberga: Odmiany

Zielistka Sternberga występuje najczęściej w pięciu odmianach:

  • Bonnie – jej liście są jasnozielone i dość szerokie, ozdobione białym paskiem
  • Ocean – liście są jasnozielone i szerokie, z kremowymi brzegami
  • Zebra – ma ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach
  • Variegatum – ma kremowe liście z zielonymi brzegami
  • Vittatum – jej liście są szarozielone, ozdobione białym, szerokim paskiem.

Jak pielęgnować Zielistkę Sternberga?

Zielistka Sternberga najlepiej czuje się w lekko wilgotnym podłożu, więc wystarczy podlewać ją wtedy, gdy warstwa ziemi jest już lekko przeschnięta. Roślina ta nieźle znosi lekkie przesuszenie, które stymuluje ją nawet do tworzenia większej liczby rozłogów i szybszego kwitnienia, nie znosi natomiast przelania. 

Zielistka nie lubi suchego powietrza, konieczne jest więc regularne spryskiwanie liści wodą. Zimą, gdy kaloryfery mocno pracują, warto umieścić obok niej pojemnik z wodą albo z mokrym mchem. Zielistka intensywnie rośnie i nie lubi mocnego nawożenia - prowadzi to do zasolenia gleby, które wpływa na nią bardzo negatywnie. 

Zobacz także: Zielistka dla zdrowia

Zielistka Sternberga - stanowisko

Zielistka Sternberga nie jest rośliną wymagającą i łatwo przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. To sprawia, że dobrze rozwija się zarówno w półcieniu jak i w miejscu mocno nasłonecznionym. Warto jednak pamiętać, że gdy postawimy ją w cienistym miejscu, jej liście nabiorą jednolitego, zielonego koloru i nie pojawią się na nich ozdobne paski.  Choć Zielistka dobrze znosi nawet ciężkie warunki, to nie należy wystawiać jej na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Mogą one bowiem trwale poparzyć jej listki. 

Zielistka Sternberga najlepiej czuje się w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza latem i kilkunastu stopni zimą, ale przetrwa także upały i temperaturę poniżej 12 stopni. 

Roślinę tę najlepiej trzymać z dala od kaloryfera, bo nie lubi suchego powietrza. Najlepsze stanowisko dla zielistki to parapet wschodni, północno wschodni lub północno zachodni.

Zielistka Sternberga - rozmnażanie

Zielistka jest rośliną bardzo łatwą w rozmnażaniu, nawet dla początkujących ogrodników. Produkuje ona sporo rozłogów z niewielkimi rozmnóżkami, które wystarczy oderwać od łodygi. Później wystarczy już tylko ukorzenić je w wodzie i umieścić w pojemniku z ziemią. 

UWAGA: Podłoże powinno być zaledwie delikatnie wilgotne! 

Zobacz także: Jak pobudzić storczyka do kwitnienia?

Przesadzanie Zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga rośnie intensywnie i bardzo szybko, więc wymaga częstego przesadzania. Dorosłe okazy należy przesadzać raz w roku, wiosną, a te młodsze nawet dwa razy w roku, wiosną i jesienią. 

Zielistka Sternberga: Podłoże

Do uprawy zielistki wystarczy zwykła, uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych, którą można lekko rozluźnić piaskiem lub żwirem. Warto pamiętać, że zielistka nie toleruje fluoru, więc wszelkie spulchniacze z tym minerałem w składzie mogą jej zaszkodzić!  

Zobacz również: Skrzydłokwiat nie kwitnie? Oto najczęstsze powody!

Gdzie kupić zielistkę?

Zielistkę Sternberga kupić można w większości sklepów i marketów ogrodowych, a nawet w sieci. Jej cena waha się od około 20 do 40 złotych. 

Zielistka Sternberga - właściwości

Zielistka Sternberga cieszy się coraz większą popularnością przez wzgląd na swoje cenne właściwości. Roślina ta działa jak filtr i skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe substancje i bakterie chorobotwórcze. 

Zielistka działa:

  • antybakteryjnie
  • pierwotniakobójczo
  • grzybobójczo
  • wyłapuje kurz oraz toksyny - benzen, amoniak, metale ciężkie czy formaldehyd!

Dodatkowo zielistka mocno nawilża powietrze i zwiększa ilość tlenu - udowodniono, że roślina średniej wielkości może oczyścić powietrze nawet na 200 m²! Ta pracowita roślina zmniejsza także szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, pomaga alergikom, astmatykom i osobom z chorobami płuc. Najwięcej korzyści przyniesie nam więc ustawienie jej w pokoju dziecięcym lub w sypialni. 

Zobacz również: Zielistka: Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy