Hortensja omszona – kolekcjonerski okaz w ogrodzie

Jej bujne kwiaty przyciągają do ogrodów motyle, pszczoły oraz inne owady zapylające. Właściwie pielęgnowana hortensja omszona może stać się prawdziwą dumą ogrodników, ceniących niebanalne krzewy ozdobne. Sprawdź, jak najlepiej pielęgnować hortensję omszałą i dlaczego warto wybrać ją do swojego ogrodu.

Hortensja omszona jest krzewem kolekcjonerskim
Hortensja omszona jest krzewem kolekcjonerskim123RF/PICSEL

Co wyróżnia hortensję omszoną?

Hortensja omszona, zwana także kosmatą (Hydrangea aspera), swoją nazwę wzięła od omszonych liści, wśród których rozkwitają efektowne kwiaty. Należy do grupy wieloletnich liściastych krzewów dekoracyjnych. Tradycyjnie okazy mogą dorastać do około trzech lub czterech metrów wysokości. Krzew charakteryzuje się wzniesionym i rozłożystym pokrojem. Wytwarza silnie owłosione i grube pędy. Liście mają owalny kształt, a cała ich powierzchnia pokryta jest miękkimi włoskami. Mogą osiągać aż do 30 cm długości.

Kwiatostan składa się najczęściej z liliowych lub jasnofioletowych zewnętrznych kwiatów płonnych oraz białych, lub różowoliliowych wewnętrznych kwiatów płodnych. Kwiaty hortensji omszonej zebrane są w dość płaskie kwiatostany o szerokości od 10 do 30 cm. Ten gatunek hortensji zakwita pod koniec lipca i kwitnie aż do połowy września. Dla wielu doświadczonych ogrodników jest okazem kolekcjonerskim, który niezwykłością swej odmiany dekoruje wypielęgnowane ogrody.

Odmiany hortensji kosmatej w ogrodzie

Hortensję omszoną można spotkać w kilku odmianach, które różnią się kolorem kwiatów oraz wielkością liści. Najciekawszymi i najczęściej spotykanymi odmianami w ogrodach są:

  • Hortensja Macrophylla - znana jako hortensja ogrodowa. Jest krzewem ozdobnym z rodziny hortensjowatych. Oryginalnie pochodzi z terenów Chin, Indochin, Japonii i Korei. Obecnie jej odmiany, kultywary i mieszańce uprawia się już niemal na wszystkich kontynentach. Macrophylla wyróżnia się dużym koronkowym kwiatostanem o białym, różowym i niebieskim zabarwieniu. Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do sierpnia, ale jej kwiatostany utrzymują się przez całą jesień.
  • Hortensja Hot Chocolate - to dość nowa i spektakularna odmiana kolekcjonerska, którą wyróżnia purpurowo-czekoladowy kolor liści. Kwiaty mają niebiesko-fioletowy kolor, który rozjaśnia się na brzegach kwiatostanów. Kwitnie zazwyczaj w lipcu i sierpniu.

Jak uprawiać hortensję omszoną?

Hortensję omszoną zalicza się do rodzaju krzewów o średnich wymaganiach uprawowych. Aby kwitła jak najdłużej, warto zastosować się do kilku istotnych kroków w pielęgnacji.

Stanowisko

Poradzi sobie ze stanowiskami mocno nasłonecznionymi, ale najpiękniej i najdłużej będzie kwitła w miejscach zacienionych. Dobrze sprawdzi się posadzenie hortensji omszonej przy ścianie budynku lub pod osłoną drzew, które ochronią ją od wiatru.

Podłoże

Podobnie jak inne odmiany, hortensja omszona najlepiej rozwija się w glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych, które posiadają lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Preferuje podłoże stale i umiarkowanie wilgotne. Nie przyjmie się w glebach zimnych, ciężkich i gliniastych.

Podlewanie

To krzew lubiący umiarkowanie wilgotną glebę, dlatego w czasie nasilonych letnich upałów i suszy należy pamiętać o regularnym - najlepiej codziennym, obfitym podlewaniu. Jeśli pominiemy ten krok, krzew wytworzy znacznie mniejszą ilość kwiatostanów, a te, które już powstały - zwiędną o wiele szybciej.

Przycinanie

Krzew kwitnie na zeszłorocznych pędach. To sprawia, że nie wymaga regularnego przycinania. Wręcz przeciwnie - warto pozwolić mu na swobodny rozrost. Dobrze jest pozbywać się przekwitłych kwiatostanów - tuż po przekwitnięciu lub dopiero wiosną następnego roku. Jeśli hortensja zacznie zbyt mocno się rozrastać, można dokonać cięcia korygującego.

Nawożenie

W stanie wegetacyjnym hortensję omszoną warto wspomóc odpowiednio dobranym nawozem. Najlepiej stosować sprawdzone nawozy organiczne lub te przeznaczone konkretnie do tego rodzaju krzewów. Hortensję nawozimy od początku wiosny, aż do końca sierpnia. Warto pamiętać, by w okresie jesiennym zaprzestać nawożenia. Dobrym zabiegiem będzie także ściółkowanie krzewu, do czego przyda się np. drobna kora sosnowa.

Ochrona przed mrozem

Hortensja omszona znacznie lepiej znosi mróz niż popularna hortensja ogrodowa. Na ogół nie wymaga specjalnego osłaniania w okresie jesienno-zimowym, ale podczas wyjątkowo silnych mrozów lepiej nie zapomnieć o jej okrywaniu. Do tego celu przyda się agrowłóknina oraz wykonanie kopczyków z torfu u podnóża krzewu.

Zastosowanie hortensji kosmatej w ogrodzie

Hortensja omszała lubi stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru
Hortensja omszała lubi stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru123RF/PICSEL

Hortensja omszona upiększy i urozmaici nie tylko przydomowe ogrody, ale także większe przestrzenie miejskie. Sprawdzi się doskonale posadzona pojedynczo, a także w większych skupiskach, tworząc żywopłot lub kwitnącą alejkę. Można łączyć ją z innymi gatunkami hortensji lub roślinami o podobnych wymaganiach glebowych, czyli np. iglakami.

Przy sadzeniu młodych krzewów trzeba mieć na uwadze, że roślina dość mocno się rozrośnie, dlatego należy zapewnić duże odległości między sadzonkami. To zapewni im optymalne warunki do swobodnego wzrostu i pełnego rozwoju.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas