Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Tych błędów nie popełniaj!
Przycinanie róż po przekwitnięciu to niezwykle ważny, choć często pomijany zabieg, wpływający nie tylko na estetykę, ale również zdrowie rośliny. Kiedy najlepiej przeprowadzić cięcie róż? W jaki sposób je wykonać, by nie osłabić rośliny i nie uszkodzić nowych pędów? Wyjaśniamy.
Róże to jedne z najpopularniejszych ozdobnych roślin ogrodowych. Przyciągają efektownymi kwiatostanami, zróżnicowaną kolorystyką oraz zapachem. Aby jednak właściwie się rozwijały i obficie kwitły, konieczne jest regularne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. W jaki sposób przycinać róże, by osiągnąć odpowiedni efekt?
Dlaczego warto przycinać róże po przekwitnięciu?
Ogławianie, czyli usuwanie przekwitłych kwiatostanów lub podcinanie roślin po zakończonym okresie kwitnienia jest zabiegiem często pomijanym przez początkujących ogrodników. Nie należy jednak go zaniedbywać, ponieważ ma duży wpływ na wygląd oraz kondycję rośliny.
Przycinanie róż po przekwitnięciu sprawia, że:
- krzewy są zdrowsze i silniejsze,
- roślina wygląda znacznie bardziej estetycznie,
- kolejne kwitnienia są bardziej obfite,
- róża szybciej się rozrasta
Prawidłowe przycinanie róż uzależnione jest od ich gatunku oraz okresu. Przeczytaj, w jaki sposób należy je wykonać.
Jak przycinać róże wielkokwiatowe po przekwitnięciu?
Większość gatunków róż przycina się wiosną, aby zapewnić im ładny kształt i odpowiednie warunki do rozwoju latem. Jednak w przypadku róż wielokwiatowych, nazywanych także szlachetnymi, zalecane jest również cięcie w sezonie letnim. Dzięki niemu będą częściej i bardziej obficie kwitły, ciesząc oko swoimi dużymi, dekoracyjnymi kwiatostanami aż do jesieni.
Cięcie róż wielokwiatowych wykonuje się dopiero po przekwitnięciu wszystkich kwiatów na jednej gałązce. Należy delikatnie usunąć ok. 3/4 jej długości. W tym celu najlepiej użyć sekatora ogrodowego.
Dzięki temu zabiegowi krzew zacznie wypuszczać nowe odnogi i szybko rozpocznie kolejne kwitnienie.
Jak przycinać róże okrywowe po przekwitnięciu?
Róże okrywowe, czyli drobnokrzaczaste to kolejny, często spotykany w naszych ogrodach gatunek. Zazwyczaj sadzi się je w większych grupach, dzięki czemu w okresie kwitnienia możliwe jest uzyskanie efektu obfitych, kwiatowych kobierców.
Róże okrywowe przycina się wiosną, najlepiej w połowie kwietnia. To wtedy usuwa się zniszczone i martwe gałęzie, dzięki czemu roślina staje się bardziej estetyczna i szybciej rośnie.
Jak przycinać róże pnące po przekwitnięciu?
Róże pnące to jeden z najszybciej rozwijających się gatunków - w zależności od odmiany, każdego roku zwiększają swoją wysokość o kilka, a nawet kilkanaście centymetrów. Rośliny te pięknie prezentują się w ogrodach oraz specjalnie przygotowanych altanach, po których mogą się wspinać.
Przycinanie róż pnących przeprowadza się raz w roku, po zakończonym okresie kwitnienia - zazwyczaj od połowy sierpnia do połowy września. Należy nie tylko usunąć nieestetyczne, zaschnięte kwiaty, ale również skrócić - mniej więcej o połowę - dwuletnie gałązki oraz suche lub chore odnogi.
Róże pnące są podatne na choroby wywoływane przez grzyby, dlatego należy szczególnie dbać o regularne usuwanie zniszczonych gałęzi, na których mogłyby się one rozwijać.
Jak przycinać róże po przekwitnięciu - tych błędów nie popełniaj!
Aby cięcie róż przyniosło pozytywne efekty, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, należy wykonać je w odpowiednim momencie - najlepiej zaraz po całkowitym przekwitnięciu kwiatów, nie później niż w połowie września. Zbyt późne przycinanie róż może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet całkowitego zniszczenia podczas nadchodzących chłodów.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja roślin po przycinaniu. Róże trzeba regularnie podlewać, dobrze jest równiez zastosować nawóz wzmacniający, który przyspieszy kwitnienie.
Jeśli rany po cięciach są duże bądź liczne, konieczne jest zabezpieczenie ich specjalnym preparatem grzybobójczym. W przeciwnym razie róże mogą zostać zainfekowane przez pasożyty, które doprowadzą do ich zniszczenia.
Przycinanie róż powinno się przeprowadzać dobrze dobranym, ostrym sekatorem. Należy wycinać suche kwiaty i gałązki delikatnie, by nie uszkodzić innych elementów rośliny.
Czytaj również:
Zobacz także: