Hortensje: Zasady uprawy i pielęgnacji

Hortensja to jedna z piękniejszych roślin ogrodowych. Pochodzący z Japonii krzew zadomowił się w Polsce około 200 lat temu. Jej bujna bryła i wielkie kule kwiatów stanowią chlubę nie tylko przydomowych ogrodów – spotyka się ją w grupach albo rosnącą samodzielnie. Aby rosła prawidłowo, trzeba znać o niej kilka podstawowych faktów. Jakich? O hortensji i jej uprawie przeczytasz w artykule.

Hortensja
Hortensja ©123RF/PICSEL
Te rośliny mogą zabić! Masz je w domuInteria.tv

Odmiany

Hortensje
©123RF/PICSEL

Najczęściej w polskich ogrodach spotyka się dwie odmiany hortensji: ogrodową i bukietową. Ta pierwsza kwitnie na pąkach zeszłorocznych, a ta druga na tegorocznych. Przez wielu ten kwiat nazywany jest odmieńcem, ponieważ hortensja ogrodowa może zmieniać kolory swoich kwiatów – od niebieskich, przez purpurowe, różowe, a nawet białe. Wszystko uzależnione jest od odczynu gleby: im bardziej kwaśna, tym są bardziej niebieskie. Jeśli zaś gleba jest zasadowa, kwiaty będą różowe. Można oczywiście pokusić się o zabieg, aby jeden krzew miał kwiaty o różnych kolorach, aczkolwiek proces ten jest długotrwały i wymaga włożenia sporego wysiłku.

Stanowisko

By hortensja ogrodowa bujnie rosła i miała piękne kwiaty, należy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko – najlepiej by było ono wolne od wiatrów i w delikatnym cieniu. Z jednej strony nie lubi zbyt dużego nasłonecznienia i woli ciemniejsze miejsca, ale z drugiej strony słońce wpływa na ilość wypuszczonych przez nią kwiatów. Stąd może ona być posadzona pod drzewami, gdzie rozłożysta korona osłoni ją przed nadmiernym słońcem i deszczem. Istotne są tutaj wymagania glebowe – powinna być ona przepuszczalna, wilgotna i próchnicza. Hortensja bukietowa w przeciwieństwie do pierwszej odmiany preferuje jednak stanowiska nasłonecznione.

Nawożenie

Hortensje
©123RF/PICSEL

Hortensja powinna być nawożona kilka razy w roku. W okresie wzrostu i kwitnienia trzeba ją nawozić specjalnymi preparatami dedykowanymi dla tej rośliny. Ostatnie dawki powinno się dozować w sierpniu – jest to ostatni moment przed przygotowaniem jej do zimy. Można wtedy wybrać uniwersalny specyfik w płynie i dodawać go wraz z podlewaniem.

Podlewanie

Z powodu dużej ilości i wielkości liści oraz bujnych kwiatów. Hortensja musi być regularnie podlewana. Niestety ona szczególnie odczuwa brak wody, ponieważ przy niedostatecznym nawodnieniu szybko marnieje – gubi kwiaty, a jej liście żółkną. Podczas intensywnego kwitnienia powinna być podlewana codziennie - tak, aby podłoże było cały czas wilgotne.

Pielęgnacja

Hortensje
©123RF/PICSEL

Ważne jest, aby zapewnić hortensji ogrodowej odpowiednie warunki przed zimą – trzeba poczynić niezbędne kroki przed nastaniem pierwszych przymrozków. Po opadnięciu wszystkich liści, należy gałązki uformować w stożek i szczelnie obwiązać agrowłókniną. Nie wolno zapomnieć o podstawie krzewu – wystarczy przysypać ją kilkucentymetrową warstwą ziemi, korą albo okryć gałązkami świerkowymi. Nie należy jednak okrywać roślin zbyt wcześnie, gdyż może to ją pobudzić do wypuszczenia nowych pędów. Całość trzeba odkryć dopiero po ustaniu wiosennych przymrozków. Na szczęście hortensja bukietowa jest jednak bardzo odporna na mróz, więc nie jest konieczne jej osłanianie zimą.

Przycinanie

Gwarantem bujnego krzewu i obfitości kwiatów jest umiejętne przycinanie rośliny. Hortensja ogrodowa wypuszcza kwiaty z pąków, które wiążą się przed zimą, a wersja bukietowa kwitnie z tych, które wytworzą się w tym samym roku. Przycinanie tej pierwszej odmiany nie jest skomplikowane – należy wiosną usunąć części, które przekwitły, są chore albo uszkodzone – takie same czynności wykonujemy z hortensją bukietową. Należy jedynie pamiętać, żeby nie usuwać z hortensji ogrodowej już utworzonych pąków – one zakwitną w czerwcu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas