Idealnie czyste okna przed świętami? Wcale nie musisz się męczyć

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Mycie okien to rzecz, która nie cieszy się ogromną popularnością i wiele osób ogranicza się do ich czyszczenia wyłącznie przed świętami. Jeśli i nas to zadanie czasem przerasta, to nie musimy się zrażać i cierpieć z powodu ich brudu. Można zrobić to szybko i sprawnie, a ilość wpuszczonych promieni słonecznych do wnętrza tylko wprawi nas w dobry nastrój. Jak sprawnie umyć okna? Sprawdźmy.

Chcemy umyć sprawnie okna? Najpierw sprawdźmy prognozę pogody
Chcemy umyć sprawnie okna? Najpierw sprawdźmy prognozę pogody123RF/PICSEL

Mycie okien bez przeszkód? Sprawdź pogodę

Co zrobić, aby szybko uporać się z brudnymi oknami? Trzeba sprawdzić pogodę i dopiero wtedy zabrać się za sprzątanie. Jeśli wybierzemy złą aurę, dołożymy sobie niepotrzebną robotę i tylko zaczniemy się denerwować. Jaka jest idealna pogoda do mycia okien? Najlepiej zrobić to po południu, kiedy jest ciepło i pochmurnie. Pamiętajmy, że promienie słońca, które mogą padać na myte szyby, spowodują, że szybko powstaną smugi. Unikajmy również wietrznej pogody i oczywiście deszczu: one również nie sprzyjają czystym oknom.

Mycie okien jest ważne nie tylko po to, aby wpuścić więcej światła do domu albo by odhaczyć kolejny obowiązek przed świętami. To także doskonały moment na sprawdzenie stanu ram, okuć, mechanizmów, czy uszczelek i ewentualnie na ich reparację.

Jak myć okna? Niby banalna czynność, ale...

Podczas mycia okien trzeba pamiętać o kilku zasadach
Podczas mycia okien trzeba pamiętać o kilku zasadach123RF/PICSEL

Mycie okien wydaje się dla większości nieskomplikowaną czynnością, ale istnieją co najmniej dwie szkoły jego wykonywania. Pierwsza z nich zakłada, aby myć je wyłącznie zwykłą, ciepłą wodą, ale za pomocą namoczonej ścierki z mikrofibry lub nylonowymi rajstopami (patent naszych babć). Druga szkoła zakłada dodanie do wody odrobinę płynu do mycia naczyń. Oba patenty sprawdzą się wyłącznie wtedy, kiedy nasze okna są myte regularnie, a jeśli sprawę zaniedbaliśmy, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki.

Co warto mieć na uwadze? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po prostu po płyn do mycia szyb. Ale jeśli i on nie daje sobie rady z zabrudzeniami na oknach po zimie, to warto sięgnąć po sprawdzony ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą, ale w stosunku 1:1, by całość mogła doczyścić bardzo brudne okna.

Wypróbuj patent. Brud nie będzie osiadał na oknach

Jeśli już chcemy umyć nie tylko dobrze okna, ale także chcemy, by był czyste na dłużej, wystarczy sięgnąć po stary patent, czyli glicerynę. Ona na oknach utworzę cienką warstwę, która zapobiegnie osiadaniu brudu w przyszłości. Wystarczy do wiadra lub miski z wodą dodać łyżkę czystej gliceryny. Jeśli nie mamy jej pod ręką, to można w zastępstwie użyć płynu do płukania tkanin lub zimowego płynu do spryskiwaczy, ponieważ oba produkty mają w składzie glicerynę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas